Járási dal- és táncünnepély - kéméndi vendégszeretettel
A kurtaszoknyás falvak egyikében, Kéménden rendezték meg az Érsekújvári járás dal- és táncünnepélyét. Évtizedekig a Garam menti településen összpontosult a Csemadok szervezetek tevékenysége, s az idősebbek szívesen emlékeznek vissza a kéméndi szigeten megrendezett fesztiválokra, ünnepélyekre.
"A kezdet kezdetén, amikor még a Csemadok első évtizedeit tapostuk, akkor Kéménd adott otthont a járási találkozóknak, persze akkor más volt a megnevezése, de a lényeg az volt, ahogy az akkori Csemadok-csoportok itt találkoztak. Nem mindig kimondottan a folklór volt a központi eleme, mert bemutatkozhatott bárki, más műsorral is, de aztán kinőtte magát és a népművészet lett a küldetése" - elevenítette fel a kezdeteket Kantár Éva, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmányának elnöke.
A népzene és néptánc szeretetét a lelkes hagyományőrzők nem hagyták kihúnyni, így az idei járási dal- és táncünnepélyen is gyermek és felnőtt csoportok sokasága mutatkozott be. Sokuk számára a dalolás, táncolás nem pusztán szórakozás, hanem életformává vált, s egy-egy csoportot olyan közösséggé kovácsolt, amire csak a régi hagyományokon alapuló magyar néptánc képes.
A kéméndi Botka Laura kicsi kora óta szeret táncolni. "Amikor megláttam a kurtaszoknyát, nagyon megtetszett, hogy milyen fodros, díszes, csillogós. A legtöbb kislány szereti ezt, s engem is nagyon megfogott, azóta szeretek táncolni".
A díszes menet nótaszóval vonult végig az utcákon, s a falubeliek igazi „kéméngyi“ vendégszeretettel várták a csoportokat. Pogácsából, süteményből vagy éppen jó borból sem volt hiány.
A környékbeli csoportok mellett az Ipoly mente hagyományőrzői is bemutatkoztak, és a járás északi szegletéből, Nagykérről, Szímőről, Tardoskeddről és Udvardról is érkeztek fellépők.
Bolya Szabolcs, a Magyar Közösség Pártja járási elnöke úgy véli, a kéméndi dal- és táncünnepély is bizonyítja, hogy milyen gazdag a népdal- és néptánckincsünk. "Nagyon büszke vagyok a fellépő csoportokra, amiért minden mást félretéve eljöttek, hogy bemutatkozzanak a kéméndieknek és a környékbelieknek. Nagy köszönet és hála illeti azokat a csoportvezetőket, akik gyermekekkel foglalkoznak, főként olyan településeken, ahol már sajnos iskola sem működik, hiszen az ő munkájuk pótolhatatlan" - hangsúlyozta Bolya Szabolcs.
Az ünnepség a kultúrházban nagyszabású gálaműsorral ért véget. Itt léptek színpadra az est vendégszereplői, a székelyföldi Nagybaconból érkező Pásztortűz Néptánccsoport táncosai. A közönség az esti gálaműsoron a helyi Petőfi Sándor Alapiskola mesemondóinak és népdalénekeseinek is tapsolhatott, a nagykéri Mórincásokat pedig a kéméndi Bokréta néptánccsoport váltotta a színpadon, akik a helyi hagyományokból merítve kéméndi táncokat adtak elő.