Ismét Zselíz ad otthont az Országos Népművészeti Fesztiválnak
Az országos népművészeti fesztivál az elmúlt évtizedekben az egyik legrangosabb seregszemléje, szakmai fóruma és találkozóhelye volt a felvidéki magyarságnak. Az elmúlt közel egy évtizedben azonban már nem Zselíz adott otthont a fesztiválnak. Most kilenc év után ismét visszakerült a népművészeti seregszemle a Garam menti kisvárosba. Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke ezt nagy eredménynek tartja, amiben fontos szerepet játszott az is, hogy a város önkormányzata, élén Juhász András polgármesterrel, kezdeményezően lépett fel ez ügyben. „Nem volt egyszerű és nem volt könnyű az az időszak, amíg a szándékból konkrét elképzelés lett és megszületett a programtervezet” – fogalmazott a Csemadok első embere. „A döntés jelentőségét az is aláhúzza, hogy manapság, amikor minden szinten a széthúzás és a megosztottság tapasztalható, ebben az ügyben az összefogás volt a jellemző, mindenki a kezdeményezés mögé állt, így a jubileumi félszáz éves Országos Népművészeti Fesztiválnak már ismét Zselíz lesz a helyszíne” - tette hozzá.
Juhász András, Zselíz polgármestere nem titkolta, a hétezres kisváros komoly anyagi gondokkal küzd, ám az egy percig sem volt számukra kérdéses, hogy a kezdeményezés mellé álljanak, a múltban ugyanis nagyon meghatározta a város életét, hogy egy országos rendezvénynek adhatott otthont, ahol évente a fesztiválon 15-20 ezren is megfordultak. Az országos seregszemle most is feladatokkal látta el az önkormányzatot, több beruházás elkerülhetetlenné vált, ezeket a költségeket azonban a város vállalta. Így megújult homlokzattal várja a fesztiválozókat a város ékességének számító Esterházy-kastély, ahogy a városi – az egykori Schubert-park – is, emellett járdák, parkolóhelyek épültek, a város tehát felkészült a vendégek, a fesztivál résztvevői és látogatói fogadására.
Batár Péter helyi Csemadok-elnök azzal az önmagának tett vállalással vette át másfél éve a kulturális szervezet elnöki posztját, hogy a népművészeti fesztivál ismét visszakerüljön Zselízre. Mint mondta, az elképzeléséhez mindenhol támogatókra talált, így az elmúlt hatvan nap már a szervezésről szólhatott.
A fesztivál valóban országos seregszemle lesz, hiszen a népművészet jelesei, a szakma színe-java, a legmeghatározóbb együttesek ott lesznek Zselízen. „A három nap alatt 17 csoport s mintegy 1300 szereplő lép majd színpadra” – mondta a fesztivál programtanácsnak vezetője, Juhász Eszter, akit Felvidék-szerte az éppen tavaly jubiláló Kincső Néptáncegyüttes vezetőjeként ismernek.
Pénteken Egyszer volt, hol nem volt címmel emléküléssel kezdődik az országos népművészeti fesztivál szakmai része, ahol a kultúra újra pozicionálásáról lesz majd elsősorban szó. Ugyancsak a szakmai program részeként még aznap kiállítás nyílik a Csemadok-házban az elmúlt 50 évről, képekben, zenében, filmfelvételekkel. A fesztiválnyitány este 19 órakor lesz, ahol a régió Páva-körei, menyecskekórusai Szíjjártó Jenő műveiből adnak elő, majd Agócs Gergő után a Kincső jubileumi műsorából következik egy részlet, de színpadra lép a Szőttes is, és lesz hagyományos prímástalálkozó is.
A szombati napot színesíti az ízutazás - gasztortúra és kirakodóvásár is lesz mindhárom nap, de a gyermekeknek is egész napos elfoglaltságot biztosítanak a szervezők. A budapesti Hagyományok Háza is átmenetileg Zselízre költözik, hiszen itt tartják a Felszállott a páva verseny felvidéki válogatóját. Napközben ismét a szakmai programok is szerepet kapnak, a népművészet és néprajzkutatás jeles személyiségei cserélnek véleményt 7 előadás keretében. Este pedig Táncőrület, a táncegyüttesek közös műsora lesz, valamint az Ifjú Szívek és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, a volt Honvéd Együttes lép színpadra.
Vasárnap a délelőtt a koncerttel kiegészített református istentiszteletet és a katolikus misét követően előbb hagyományteremtés céljával elültetik a fesztivál fáját, majd következik Berecz András műsora. A 16 órakor kezdődő gálaműsort azok is megtekinthetik, akik nem tudnak elmenni Zselízre, hiszen a Szlovák Televízió kettes csatornája mintegy 80 percet élőben közvetít. Az elmúlt két évtizedben nem volt arra példa, hogy magyar népművészeti rendezvényt élőben sugározzon a Szlovák Televízió – hangsúlyozta Bárdos Gyula. A fesztiválon egyébként ott lesz a Duna Televízió is, amely rögzíti a Felszállott a páva szereplőinek műsorát.
Takács András etnográfus, koreográfus, aki az elmúlt évtizedek fesztiváljainak szervezőként is részese volt, azt tartja a legnagyobb eredménynek, hogy ismét ilyen méretekben, a szakma színe-javát felvonultatva megjelenhet a népművészet egy helyen, ahol egyformán szerepet kap a hagyományőrzés, a gyermektevékenység és a színpadra állított népművészet. Emellett a jelenlegi szakma találkozhat és véleményt cserélhet azokkal, akik az elmúlt évtizedekben sokat tettek a népművészetért, a néptáncért és a hagyományőrzésért. Így Zselízre várják Novák Ferencet, Borbély Jolánt és Méry Margitot is.
„A fesztivál tervezett költségvetése 48 500 euró volt, ebből több forrásból 45 ezer eurót sikerült is előteremteni” – tájékoztatott Juhász Eszter. A Szlovák Kormányhivatal 30 ezer euróval, a Bethlen Gábor Alap 900 ezer forinttal, vagyis mintegy 3 ezer euróval, a Nemzeti Kulturális Alap pedig 4 millió forinttal, azaz 12 ezer euróval támogatta a fesztivál megrendezését, amelynek egyébként fővédnöke Marek Maïariè kulturális miniszter, valamint védnökséget vállalt fölötte Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos.
A háromnapos program tehát rendkívül gazdag, ezért a szervezők bíznak abban, hogy közönsége is lesz a fesztiválnak. Aki ellátogat Zselízre, annak művészeti élményben és közösségi élményben lesz része – ígérték a szervezők.
A fesztivál részletes programja ITT olvasható.