III. Bőrmíves Szakmai Tábor: hiánypótló tudásgyarapítás a hajdani „bőrös központban” - KÉPEKKEL
Varju Tamás komáromi bőrmíves július első két hetében felnőtt és ifi érdeklődők számára, két turnusban tartja meg a III. Bőrmíves Szakmai Tábort, amely keretében sajátos módon emlékeznek meg Jókai Mór születésének bicentenáriumáról. A főszervező a komáromi Újvárban helyet kapott táborozáson a Ma7-nek azt is elárulta, hogy évközben a hajdani "bőrös központban" hogyan népszerűsítik a művészettel ötvözött mesterséget, azaz a bőrmívességet. Hangsúlyozta: a 19. század második felében e dunaparti városban mintegy 320 mesterember bőrből szebbnél szebb termékeket készített…

„E héten a felnőttekkel, a következő héten pedig majd a 10-18 év közti diákokkal foglalkozom a III. Bőrmíves Szakmai Táborban, amelynek vissza-visszatérő és új résztvevői is vannak. Az előbbiek közül megemlítenék egy felvidéki származású, Portugáliában élő magyar hölgyet, aki az idén is szintén szívesen jött vissza közénk. Teljes létszámmal működünk, vagyis tízen dolgozunk együtt. Hétfőn mindnyájan meghallgattuk Szabó Gábor gimnáziumi tanár barátom művészettörténeti eszmefuttatását, én pedig a hagyományos bőrmíves szerszámokról tartottam előadást. Az elméleti bevezető után elkezdtük egy nagyobb méretű, modern pénztárca készítését, s a további napokon is gyakorlati foglalkozás zajlik. Természetesen, a saját munkája gyümölcsét majd mindenki hazaviheti” - magyarázta Varju Tamás.
Kiemelte, hogy mivel Jókai-emlékév van, az eredetileg négynaposra tervezett felnőtt táborukat egy nappal meghosszabbították azért, hogy a maguk módján tisztelegjenek Komárom jeles szülöttének az emléke előtt.
- egészítette ki az elmondottakat.
Azok figyelmét, akik az utolsó percben szoktak dönteni, felhívta arra a lehetőségre, hogy a jövő heti táborba még egy-két ügyeskezű ifi jelentkezhet: „Senkinek sem szívesen mondok nemet, de az az igazság, hogy tíz körüli résztvevővel lehet hatékonyan, mindenkire odafigyelve dolgozni, ez nem lehet tömeges rendezvény”.
A táborozók ahogy tavaly, úgy ez évben is az Újvár egyik újonnan átépített helyiségében, egy erődön belüli kiállítóteremben kaptak helyet.
„A helyszín a Komárom várossal és az erőd munkatársaival folytatott, jó együttműködésünknek köszönhető. Például nemrég a Selye János Gimnáziumban éppen a székelyudvarhelyi testvériskolájuk tanárait és diákjait fogadták, akik az erődbe is ellátogattak, s az ottlétüket összekötöttük egy „bőrös” workshoppal. További hasonló terveink is vannak. Mivel a Kisebbségi Kulturális Alap némi anyagi támogatásba részesített minket, ennek köszönhetően az ötnapos felnőtt táborunk részvételi díja mindössze 60, a négynapos ifi táboré pedig csak 50 euró, ami a kevésbé tehetős táborozók által is megfizethető. A befolyt összeget folyamatos eszközfejlesztésre, alapanyag-, lámpa- és székvásárlásra fordítjuk, s abból veszünk ásványvizet és kávét a táborozóknak. Ez továbbra sem egy profitorientált projekt, hanem elsősorban a régiónkbeli érdeklődők bevonzásával a művészettel ötvözött mesterséget, azaz a bőrmívességet akarjuk népszerűsíteni városunkban. Kecskés László Komáromi mesterségek című kötetében olvasható, hogy a 19. század második felében Komáromban mintegy 320 bőrmíves mesterember szorgoskodott. Nos, az a célunk, hogy egy színvonalasan felszerelt műhelyünk legyen, s ez a mesterség a 21. században reneszánszát élje!” – ecsetelte a további részleteket.
Kérdésem nyomán arról is szívesen beszélt, hogy évközben mit tesznek e szép mesterséges köztudatba építése és a mai bőrmívesek kinevelése érdekében.