Így ünnepel a Csemadok a 70. évfordulón
A Csemadok hetven évvel ezelőtti megalakulásának jubileumi rendezvényére készül. A szervezet első alapszervezete Érsekújvárban alakult meg, ezért március 9-én Érsekújvárott tartja meg ünnepi ülését a Csemadok.
A rendezvényről, az előkészületekről és az évfordulóról Érsekújvárban a Csemadok nagytermében tartott sajtótájékoztatót Görföl Jenő a Csemadok országos titkára és Neszméri Tünde Csemadok Nyitrai Területi Választmányának titkára.
Görföl Jenő a múltba tekintve elmondta, a szövetség 1949. március 5-ei pozsonyi megalakulása sok mendemonda terjengett a megalakulás körül. Leginkább az a vélemény terjedt el, hogy a Kommunista Párt hozta létre. Kifejtette, azt el kell ismerni, hogy a pártnak nagy beleszólása volt a szövetség életébe, de az alapszervezetek mindig is a saját útjukat járták, a helyi közművelődést tartották szem előtt tudatosítva, ennek milyen megtartó ereje van.
Kis vita van az alapszervezetek megalakulásának elsősége körül. Érsekújvárott 1949. március 9-én alakult meg az alapszervezet, ezt azonban leginkább a muzslaiak vitatják. Görföl Jenő kifejtette, nem is az elsőség a lényeg, hiszen a múltban az alapszervezetek megalakultak, de hivatalosan csak akkor jegyezték be őket, amikor lezajlott az alakuló ülés a pozsonyiak részvételével, és ez sokszor nagyon elhúzódott.
A Csemadok titkára elmondta, volt idő, hogy 518 alapszervezet működött a Felvidéken 105 ezer taggal. A rendszerváltás után azonban a tagság fele már máshol kereste és találta meg az önmegvalósítás útját. Jelenleg a Csemadoknak 480 alapszervezete és 53 ezer tagja van.
Görföl Jenő ismertette pénteken, az ünnepség előestéjén a Korzó szállóban várják majd a vendégeket – a keleti járásokból érkezetteket és a Kárpát-medencei társszervezetek delegációit. Meghívást kaptak az ausztriai, a muravidéki, a horvátországi, a délvidéki és kárpátaljai magyar szervezetek vezetői, de itt lesznek a cseh- és morvaországi magyarok képviselői is, valamint a Csemadokkal együttműködő szervezetek.
Még a pénteki napon megkoszorúzzák az ünnepség résztvevői Sidó Zoltán emléktábláját az Csemadok házban, aki sokáig volt az érsekújvári alapszervezet elnöke, valamint a szervezet országos titkára. Ezen kívül koszorút helyeznek el Tatárik Emil tanár, strandalapító szobránál is, aki az érsekújvári alapszervezet első elnöke volt. A Muravidéki Magyar Művelődési Intézet és a Csemadok országos elnöksége évente ír alá együttműködési szerződést. Ennek az aláírására is a Korzó szállóban kerül sor a küldöttek jelenlétében.
Érsekújvár főterén, a kultúrházban kilenc órától gyülekeznek a vendégek és 10 órakor kezdődik az ünnepi műsor – folytatta a rendezvény programjának ismertetését Görföl Jenő. Érsekújvár polgármestere, Klein Ottokár köszönti a vendégeket, majd Bárdos Gyula Csemadok elnök ünnepi beszédére kerül sor, de szót kapnak a delegációk vezetői is.
Neszméri Tünde a kultúrblokk szervezője elmondta, feltétel volt, hogy az ünnepség műsora tükrözze a felvidéki hagyományt, legyen egyedi és közismert. A nagycétényi citerazenekar zoboraljai csokorral lép a közönség elé, őket követve több település adja elő a lakodalmas szokásokat - a pogrányi Nagyharang hagyományőrzői, Nyitracsehi férfi éneklőcsoportja, a gímesi Villő és a gesztei Téliződ hagyományőrző csoportok. Erre kapcsolódik majd rá a nagykéri Mórinca néptáncegyüttes, akiket a Varjos zenekar kísér. A szervező reméli, mindenki nagyon jól fog szórakozni a program másfél órája alatt.
A jubileumi ünnepség szervezői kiállítással is készülnek, amely főleg az érsekújvári járás „csemadokos” történelmére fókuszál, fotók, krónikák, jegyzőkönyvek, díjak, kitüntetések lesznek ott láthatók.
Természetesen az érsekújvári ünnepség után folytatódnak az ünneplések területi, járási és alapszervezeti szinteken. Neszméri Tünde szólt arról, hogy a Magyar7 hetilapnak lesz egy melléklete a Csemadokról. A Széljárás és az Első Kézből című folyóiratok gyűjtik a vidám visszaemlékezéseket, régi fényképeket és természetesen új kiadványok is napvilágot látnak.