Hogyan támogathatja a mesterséges intelligencia a tartós szerelmet? – KÉPEKKEL
A címbeli, bizarrnak tűnő kérdésre Mihalec Gábor magyarországi párterapeuta, nemzetközi viszonylatban ismert előadó és tréner, kapcsolati sikerkönyvek szerzője válaszolt a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának egyik termében február 11-én megtartott érdekfeszítő, tanulságos, ingyenes előadásán. A házasság hete felvidéki rendezvénysorozatának komáromi nyitórendezvényét a Szövetség a Közös Célokért a Kárpátia Sport Polgári Társulással együtt, a Mathias Corvinus Collegium közreműködésével valósította meg.
![Házasság hete: hogyan támogathatja a mesterséges intelligencia a tartós szerelmet? – KÉPEKKEL](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2025-02/img20250211174204.jpg?itok=wKyX8v87)
Az est háziasszonyának szerepében Mihacs Szilvia, a Kárpátia Sport PT egyik frontembere köszöntötte a jelenlevőket, a jeles előadón kívül Somogyi Alfrédot, a Szövetség a Közös Célokért elnökét és a SZAKC ügyvezető igazgatóját, Hideghéthy Andreát, valamint Pallag Györgyöt, a Kárpátia Sport PT elnökét és Csicsai Attilát, az MCC dunaszerdahelyi központjának rendezvényszervezőjét. Majd Vörösházi Hanna Flóra, a dél-komáromi Petőfi Sándor Alapiskola diákja Wass Albert Igazgyöngyök című versével alapozta meg a meghitt, nagycsaládias hangulatot.
Szilvia szavaiból megtudtuk, hogy a február 9-től 16-ig tartó, immár 4 kontinens 21 országában megünnepelt házasság hete programsorozatának szervezői tudományos kutatások eredményeivel és gyakorlati példamutatással, jótanácsokkal reagálnak a párok, családok mindennapi kihívásaira.
„A szerelem és a mesterséges intelligencia (MI vagy AI - artificial intelligence) első látásra olyan távoli fogalmak, hogy nem is szabadna egy mondatban szerepelniük. Ugyan mit taníthat nekünk egy érzelmek nélküli, csak egyesekből és nullákból felépített algoritmus a legmélyebb emberi érzelmekről? Ha azonban jobban megnézzük, kiderül, hogy az befolyásolja a szokásainkat, és hosszú távon formálja a személyiségünket. Ez pedig óhatatlanul kihat a szerelmi életünkre is. Ha már így van, akkor fordítsuk az előnyünkre, és állítsuk tudatosan a szolgálatunkba! Most pedig hallgassák meg dr. Mihalec Gábor Hogyan támogathatja a mesterséges intelligencia a tartós szerelmet? című előadását!“– hangzott el a bevezetőben.
A továbbiakban az előadónak jutott a fő szerep, aki szerelmes szép estét kívánt a jelenlevőknek. Majd öt szakaszban foglalta össze magvas mindanivalóját.
Az Input - output (Bemenet – kimenet) című részben hangsúlyozta: „amilyen az adj, olyan a fogadj“, s ez a párkapcsolatokban is így működik. Azok sikere attól is függ, hogy a két oldal között mennyi az átfedés.
Barbara L. Fredrickson pedig azt is kimutatta, hogy a kedvességgel kiváltott pozitív érzelmek, így az öröm, szeretet, kíváncsiság, megelégedettség... kiszélesítik az egyén gondolkodási és cselekvési repertoáját. Ezért van az, hogy a leszidott gyermek még kevésbé lesz képes jó teljesítményt nyújtani, míg a bátorító légkörben (meg tudod csinálni, te képes vagy erre stb.) elkezd szárnyalni. Ugyanez igaz a felnőttek esetében, a párkapcsolatainkban, a munkahelyünkön... is.
Az előadó a teremben levő párokkal kipróbáltatta azt, hogy két perc alatt mennyi kedves dolgot tudtak mondani egymásnak, s mindaz milyen érzelmeket vált ki bennük. Aztán közölte, hogy az érzelmek kifejezése és a rájuk való reagálás tanulható, az érzelmi intgelligencia (EQ) fejleszthető. Empátia gyakorlásával, aktív hallgatással, valamint a testbeszéd és a hangtónus figyelésével az emberek jobban ráhangolódhatnak mások érzelmi állapotaira, és támogatóbb érzelmi válaszokat adhatnak nekik.
Azt is elárulta, hogy a ChatGPT-vel folytatott beszélgetése során a géptől megtudta: az nem tanul érzelmeket, de képes felismerni az érzelmeket közvetítő nyelvi mintákat, és „együttérző“ válaszokat tud adni. Ez a képessége nagy adatállományon és algoritmusokon alapul, nem pedig személyes tapasztalatokon vagy érzéseken. Azt azonban nagyon veszélyes iránynak nevezte, amikor az emberek egyes alkalmazások segítségével virtuális barátokat, szerelmi partnereket kreálnak maguknak, csak velük beszélgetnek, s vannak, akik cserébe még a szexualitást is feláldozzák. Bár az embereketől eltérően ezek a géptársak empatikusak és ítéletmentesek, ekképp azonban elszigetelődnek a valós élettől, a hús-vér partnerektől, egy önmaguk kreált álvalóságba bezárkózva.
Az előadás negyedik szakaszában arról hallhattunk, hogy kommunikációnk során a folyamatos ítélkezés helyett annak ellentéte, a kíváncsiság uraljon minket, ami közelebb hozza egymáshoz az embereket. Ha valamit nem értünk a társunk magatartásában, akkor a ráripakodás helyett tegyünk fel neki kérdéseket!
– tanácsolta.
Végül az algoritmusok működési kódját, titkait boncolgatta. Hangsúlyozta: a tartós szerelem algoritmusai, kulcsai a következők: az elismerő – dicsérő szavak, a fizikai érintések, a partnerek által együtt töltött minőségi idő, az egymásnak tett, kéretlen szívességek és egymás időnkénti megajándékozása. A pároknak azt tanácsolta, hogy alaposan ismerjék meg egymást, a másik szeretetnyelvét, és folyamatosan tanuljanak valami újat a társukról.
„A traumákkal, bántásokkal, bűnnel és örökölt rossz mintázatokkal átszőtt világunkban meg kell ragadnunk minden lehetőséget, amely jobb emberré, jobban kapcsolódni képes társakká tesz minket! Lehet, hogy időnként épp a saját képmásunkra teremtett mesterséges intelligenciától kell újra emberséget tanulnunk?“ – véli Mihalec Gábor, akinek saját kérdéseiket is feltehették a jelenlevők. Aztán új ismeretekkel és a Harmat Kiadó tematikus magazinjának Házasság 2025 című, új számával gazdagodva tértek haza.
![Házasság hete: hogyan támogathatja a mesterséges intelligencia a tartós szerelmet? – KÉPEKKEL](/s3/files/styles/nagykep_large/s3/2025-02/img20250211181114.jpg?itok=OvB8464M)