Három év eredményei egy tárlaton
A Hagyományok Háza Corvin téri székházában kiállítás nyílt az intézmény határon túli hálózatának tevékenységéről. Az értékes, informatív anyagot a szervezők a Kárpát-medence számos régiójában is bemutatják.
A Hagyományok Háza Halmos Béla termében kiállítást rendeztek a Hagyományok Háza Hálózat munkájáról. A néphagyománnyal foglalkozó felvidéki, erdélyi, kárpátaljai és délvidéki közösségek segítésére alakult szervezet 2017-ben kezdte meg munkáját, s fontos céljának tekinti, hogy Drávaközben és Muravidéken is jelen legyen a közeljövőben. Életre hívói tisztában vannak azzal, hogy az évezredes hagyományok – a civilizációs folyamatok hatásaként – mindenhol visszaszorulnak.
Ez a tendencia különösen sújtja a külhoni magyarságot, ahol a kisebbségi létben a néphagyományok életben tartása a közösség- és identitásépítés különösen fontos eszköze.
„Tevékenységünk három alappilléren nyugszik – vezet végig a kiállításon Vörös Zsuzsanna közművelődési szakember, a Hálózat munkatársa. – Elsőként az élő hagyományátadást említhetem, ide tartoznak az akkreditált képzések és tanfolyamok, a második pillér a már meglévő rendezvények szakmai támogatása, valamint önálló rendezvények szervezése. A harmadik irányt a gyűjteményezés jelenti.”
Az ízléses kiállítást is az említett alapelvek alapján rendezték be. Régiónként mutatják be a programokat, a tájékoztatást statisztikai adatok és térképek is segítik. A gondos fotóválogatás külön figyelmet érdemel. A legfiatalabb nemzedék megszólításának módszereit önálló pannó gyűjti csokorba, s az óvodafejlesztési program is fontos hangsúlyt kap.
A kiállító helyiségben elhelyezett televízión folyamatosan peregnek a legsikeresebb programokról készített filmek, egy tableten pedig a Hálózattal kapcsolatos sajtómegjelenéseket követhetik nyomon az érdeklődők.