2016. december 16., 22:45

Fölszállott a páva: Győzött a somorjai Csali

SOMORJA, BUDAPEST. A többhónapos megfeszített munkát siker koronázta. A somorjai Csali Gyermek Néptáncegyüttes a Fölszállott a páva népzenei és néptáncos tehetségkutató verseny december 16-i, pénteki döntőjében a zsűri döntése alapján kategóriájának győztese lett. A somorjai tánccsoport tudása legjavát nyújtotta, s az nem is maradt elismerés nélkül. Érzelmi elmélyülés is jellemezte a Csali mindhárom produkcióját, amely elvarázsolt, és magával ragadt - mondta a zsűri tagja, Agócs Gergely értékelésében.
201612162340330.000000000000001a_csali_jobbbbbb.jpg

 

A Fölszállott a páva 2016-os évadjának döntőjében rendkívül erős volt a tizes mezőny, azon belül is a néptánegyüttesek kategóriája, ahol a somorjai Csalinak a Jászság Gyermek Néptáncegyüttessel, a Dusnoki Aprók Gyermek Néptánegyüttessel és a Mérai Cifra Néptáncegyüttessel kellett tudását összemérnie.  

A somorjaiak  - Nagy Myrtil, Valacsay Franciska és Madocsai Imre csoportvezető-koreográfusok vezetésével – ezúttal is tartották magukat ahhoz a fogadalmukhoz, hogy a versenyben kizárólag hazai forrásból merítenek, hiszen azzal a küldetéssel neveztek be, hogy felhívják a figyelmet a Felvidék rendkívül gazdag tánckultúrájára.

A csoport az elődöntőből gömöri táncokból összeállított, A csóti réten című koreográfiával jutott tovább. A középdöntőben magyarbődi táncok hozták meg a sikert. A döntőben Kicsi nékem ez a ház! címmel a Vág-Garam köze táncait mutatták be. Míg a korábbi produkciókat már azelőtt is táncolta az együttes, ezt a koreográfiát most, két hét alatt tanulta be a csoport. Martos, Kéménd és Tardoskedd táncai elevenedtek meg a színpadon – a sallai verbunk, kanásztánc, csárdás, és bukós – a hibátlan produkcióban. Külön köszönet illette a Martosi Hagyományőrzőket, hiszen a versenyre kölcsönözték több mint százéves viseletüket, hogy a gyerekek a lehető leghitelesebben tudják megjeleníteni a térség gazdag hagyományát, kultúráját.

A Csali ezúttal is a legjobb formáját hozta. Öröm volt nézni, ahogy felszabadultan táncoltak és énekeltek, ahogy betöltötték a színpadot szépen megkomponált koreográfiájukkal, s hogy élményként, nem pedig versenyként élték meg a megmérettetést.

"A mi erősségünk talán a közvetlenségünk és a tánc miatt érzett, belőlünk áradó öröm is" – mondta még a verseny előtt portálunknak Nagy Myrtil. Mint kiderült, így látta ezt a zsűri is, amely a tudásukat elismerő szavakkal ezúttal sem fukarkodott. Agócs Gergely népzenész, néprajzkutató is ezt a tudást emelte ki értékelésében. "Ha van a magas kultúrának ellentétpárja, akkor azt a hagyományos kultúra térfelén kell keresnünk, s az, amit ott találunk, az semmiképpen sem lehet alacsony, csakis mély, mélységesen mély, ennek a kultúrának a mély, alapos ismerete. Érzelmi elmélyülés is jellemezte a Csali mindhárom produkcióját, amely elvarázsolt és magával ragadt" – fogalmazott az egyébként szigorú ítész.

Tímár Böske koreográfus is a csoport tudását, technikai és érzelmi viszonyulását emelte ki, mint mondta, megható volt, amilyen alázattal adták át, jelenítették meg a táncosok a tudásukat, azt a kultúrát, ennek a vidéknek a táncát, amelyet színpadra vittek.

A zsűri elnökének, Sebő Ferencnek az értékelése is rendkívül pozitív volt. "Az volt a nagy élmény abban a látványban, amit nyújtottatok, hogy érezhetően nem őrzitek, hanem élitek ezt a kultúrát" – mondta a Kossuth-díjas zenész, hozzátéve, hogy ez a helyes irány.  

S bár a kategóriában a verseny rendkívül szoros volt, a somorjai Csali a legjobbak között a legjobb lett. Kategóriagyőztesként 1 millió forint jutalomban részesültek. Különdíj is jutott nekik, a veresegyházi Medveotthon Mackó-díja is a somorjaiaké. Emellett a győzelem azt is jelenti, hogy 2017 nyarán a Csali is ott lesz Tajvanon, a világ népművészeti fesztiválján.

A Fölszállott a páva verseny döntőjében további kategóriagyőztes lett még a szólótáncos kategóriában Albert Csaba, az énekes szólisták közül Erdélyi Luca és a hangszeres szólisták, zenekarok  versenyszámában Horváth Áron cimbalmos. A közönségdíjas több mint 100 ezer sms-sel a Dusnoki Aprók Gyermek Néptáncegyüttes lett.

A Csali vezetői februárban gondoltak egy nagyot, és jelentkeztek a versenybe. Az azt követő hosszú hónapok feszített munkával teltek, de megérte. "Rendkívül jó érzés volt ilyen szeretetözönben lubickolni. Nem is feltételeztük, hogy szereplésünk kapcsán ilyen széleskörű összefogás bontakozik majd ki. Ennek az óriási motivációs erőnek és a sok próbának köszönhetően sokat fejlődött a Csali tagjainak tánctudása, tagjai nagyon összekovácsolódtak, és már csak mindezért is érdemes volt benevezni a versenybe" – mondta a döntő előtt pár órával Nagy Myrtil. Tegyük hozzá, nemcsak ezért volt érdemes benevezniük, hanem azért az örömért és büszkeségért is, amit a felvidéki közösségnek adtak az elmúlt hetekben.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.