Felső-Bodrogköz Kollégium
A Lakiteleki Népfőiskolán már a 90-es évek elejétől szerveztek Kárpát-medencei magyar értékeket feltáró összejöveteleket, majd 2012-ben az Országgyűlés elfogadta a nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló törvényt, mely kimondja: az értékek azonosítása, rendszerezése és védelme egy alulról felfelé építkező rendszerben történjék. Tehát a munka mindig egy adott településeken kezdődik, hiszen helyben ismerik leginkább az értékeket.
Az értéktár bővítését a Népfőiskola értékfeltáró programja is segíti, amelynek keretén belül szerveződött többek között a Felső-Bodrogköz Kollégiuma is, miután két alkalommal itt járt és egy-egy hetet itt töltött kutatómunkával 7 egyetemista és tanáraik. Első körben a helyiek által kijelölt emberekkel beszélgettek, a másodikban viszont már csak a legérdekesebb információkkal szolgálókat szólaltatták meg. A fiatalok 32 településen próbálták megtalálni azokat a helyi lakosokat, akik magukon vagy magukban hordozzák a régió értékeit, őrzik hagyományait, teszik különlegessé ezt a szegletet.
Bár a most napvilágot látott könyvvel nem tudományos munka született, a jövőben akár tudományos kutatás alapjául is szolgálhat.
Az egyes falvak értékeinek rövid bemutatása után a könyv szerzői minden egyes településre vonatkozólag összegzik és értékelik az információkat, külön fejezetben foglalkoznak a helyi nyelvjárás jellemzőivel, a szakrális helyekkel, a reformáció hatásaival, a térség kiemelkedő személyiségeivel. Ugyancsak külön fejezetet kapott Sujánszky Euszták, az 1848/49-es szabadságharc krónikása és a szolnocskai lélekharang legendája. A kiadvány néhány színes fotóval zárul, amelyek megörökítik a kérdezőket, a megkérdezetteket és a vidék néhány értékét is.
Az itt kutatók készítették elő azt a konferenciát is, amelynek fő küldetése a könyv bemutatása volt, s amelyre 2018 szeptember 22-én került sor a helyi gimnáziumban, minden előzetes felhívás, reklám nélkül.