2014. január 15., 16:16

Felhívás mesemondóknak

DUNASZERDAHELY. Ötödik alkalommal hirdeti meg az Ipolyi Arnold Szlovákiai Magyar Népmesemondó Versenyt a Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet.

A magyarság kiemelkedő néprajzkutatója és folklórgyűjtője, Ipolyi Arnold tiszteletére ötödízben meghirdetett verseny célja a magyar prózai népköltészeti műfajok (mese, monda, anekdota), illetve azok hagyományos módon történő előadásának népszerűsítése. További cél a magyar prózai népköltészeti műfajok műfaji és táji jellegzetességeinek megjelenítése, a hagyományos mesemondás, történetmesélés sajátosságainak megtartása a színpad adta keretek között is – tájékoztatta portálunkat Huszár László, a dunaszerdahelyi (Dunajská Streda) székhelyű Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója.

A jelentkezők a következő korosztály szerinti kategóriákban versenyezhetnek:
1. kategória - óvodások (5-6 évesek)
2. kategória - alapiskolák alsó tagozatos tanulói (1-4. évf.)
3. kategória - alapiskolák felső tagozatos tanulói (5-9. évf.)
4. kategória - középiskolák tanulói
5. kategória - felnőttek

A versenyben a fenti kategóriák szerinti korosztályú, Szlovákiában élő fiatalok és felnőttek vehetnek részt. A magyar prózai népköltészeti műfajok közül választott népmesével, népmondával, egyéb történettel lehet benevezni.

Ajánlott a versenyző lakhelyéhez, szűkebb régiójához (néprajzi csoport, tájegység), tájnyelvi dialektusterületéhez kötődő meseválasztás. Az írott forrásokon kívül természetesen az adott közösségeken belül élő hagyományőrző idős mesemondóktól való mesetanulás is igénybe vehető, sőt, külön értékelendő. Mivel a mese az élő-szó művészete, ajánlott a szabad, rögtönzött előadásmódon alapuló hagyományos mesemondói stílus követése, a mesei nyelvezet sajátosságainak megjelenítése, a táj-nyelv, illetve az eltűnő félben lévő tájszavak használata. Ugyancsak ajánlott az előadó lakóhelyéhez, régiójához kötődő népviselet használata.

Idén bővültek a verseny műfaji keretei, az előző évektől eltérően a népmesén kívül egyéb prózai népköltészeti műfajokkal (monda, anekdota, trufa, példázat) is lehet nevezni. A rendezők reményei szerint így még inkább lehetőség nyílik a rögtönzött előadásmódon alapuló mesemondás, történetmesélés kamatoztatására, illetve a rövidebb epikumok (pl. eredetmagyarázó mondák, boszorkánytörténetek) különböző szempontok szerinti kapcsolására. További változtatás, hogy a negyedik és ötödik kategóriában induló versenyzőknek, valamint az egyenes ágon továbbjutó háromszoros arany okleveles versenyzőknek két mesével (történettel) kell nevezniük, melyek közül a versenyen a zsűri által kiválasztottat kell előadniuk.

A versenyzők teljesítményét néprajzosokból, előadóművészekből és pedagógusokból álló szakmai zsűri fogja értékelni. A beérkezett nevezések függvényében a verseny döntőjét területi elődöntők, indokolt esetben iskolai fordulók előzik meg. Az egyes elődöntők helyszínéről és időpontjáról, ill. az iskolai fordulók szükségességéről minden jelentkezőt értesítenek majd. A döntőre 2014 júniusában kerül majd sor.

Jelentkezni elektronikus úton, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet honlapján található jelentkezési űrlapon lehet. A nevezési határidő 2014. március 20.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.