Értéket képviselnek és közvetítenek
Érdekes kezdeményezés részese lehettem a minap. Kaposkelecsényben jártam, a Bercsényi Miklós Csemadok Alapszervezet készülő tájházában, ahol egyrészt most zajlanak a felújítási munkálatok, másrészt ez az épület ad otthont a 7. fafaragó találkozónak.
Kísérőm egy régi helyi csemadokos, táborszervező, Varga Tibor, akitől a következőket tudtuk meg az épületről.
– Ez falunk egyik legrégibb épülete illetve portája hatalmas kerttel. Igazi nagygazda porta, amelyet egy sikeres magyarországi pályázatnak köszönhetően tudtunk megvásárolni. Felújítása a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap támogatásával pillanatnyilag is zajlik. Célunk egy olyan közösségi központ kialakítása, ahol egyrészt megőrizhetjük az utókornak őseink hagyatékát, másrészt kulturált körülmények között elszórakozhatunk, harmadrészt pedig a különféle rendezvényeket szervezhetünk és tarthatunk. Kovács András Csemadok-elnök kezdeményezésére 2012 óta rendezzük a tábort. Kezdetben szeptemberben tartottuk azzal a céllal, hogy a diákok is betekintést nyerhessenek az itt folyó munkába, 5 éven át ugyanis az Erdélyi János Magyar Tannyelvű Alapiskola kertje volt ennek a helyszíne. Most már második alkalommal készülő tájházunk az esemény színhelye. Pillanatnyilag három állandó fafaragónk van: Székelyföldről Réti Zoltán, Kárpátaljáról Halavács Béla, míg a Felvidéket a bodrogközi Árvai Attila képviseli. Mindhárman más-más zsánerű fafaragók, mégis remekül megértik és kiegészítik egymást. Hozzájuk alkalmi és hobbi faragók is csatlakoznak olykor, illetve diákok, akiket elsősorban a kíváncsiság hajt. Ennek a rendezvénynek is fő támogatója a Nemzetpolitikai Államtitkárság illetve a Bethlen Alap, ugyanakkor helyi vállalkozók és magánemberek is segítik a lebonyolítást.
– Mi minden készült itt az elmúlt években, illetve hol kaptak helyet a kész alkotások?
– Hihetetlenül sok szépség kikerült már a mesterek keze alól, általában figyelembe vesszük, milyen tematikus évet ünneplünk éppen. Készült már emlékmű gr. Esterházy Jánosról, egy-egy szobor Széchenyi Istvánról, Szent Lászlóról, Álmos vezérről, a Kárpátok Őréről, turulszobrok, kopjafák, emlékoszlopok 1848 és 1956 tiszteletére, névtáblák, emléktáblák, székelykapu, népi motívumokkal díszített kapu stb. A következő alkotást Mátyás király tiszteletére készítik. Ami pedig elhelyezésüket illeti: a szobrok jó része a tájház udvarán, a községünk parkjában, illetve Nagykapos több helyszínén tekinthetőek meg. Számunkra fontos, hogy a mesterek bemutassák mesterségük technikáit és eszközeit, megismertessék az érdeklődőkkel a népi motívumokat, munkáikkal a népi hagyományok mellett erősítsék az itt élőkben a nemzeti identitástudatot. Nekik köszönhetően nemcsak számos értékkel gazdagodott régiónk, hanem felkeltették az érdeklődést a fafaragó mesterség iránt is. Ez az esemény kivívta azt az elismerést, hogy a Felvidéki Értéktár részét képezheti.
– Végül essék néhány szó az alkotókról!
– Halavács Béla Makkosjánosiból érkezett, alapítótagja a tábornak, hiszen minden alkalommal résztvett rajta. Nagyon szereti az aprólékos munkákat végezni, elsődlegesen címereket készít illetve felületek díszítésére kérik fel, munkáiból nagyon sok került már külföldre. Réti Zoltán asztalos-fafaragó Kézdivásárhely mellől jött. A székelykapuk készítésének nagymestere, aki használati tárgyakat is előszeretettel alkot. Árvai Attila 5. alkalommal vesz részt a közös munkában, Elmondása szerint szereti a kihívásokat, márpedig ez a munka ezt a hozzáállást igényli. A munka mindig feltölti, otthon megrendeléseinek jó részét házi áldások és ajándéktárgyak készítése képezi. Idén a mesterek két hetet töltöttek együtt, és szeptember 2-án részt vesznek a csicseri tájház átadóján, amelynek székelykapuját illetve kerítését is ők készítették.