Élménydús Mesedélelőttök kicsiknek és gondűző Mesekocsmák nagyoknak
A magyar népmese napja alkalmából a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia október 3-ra és 4-re héthelyszínes rendezvénysorozatot szervezett.
A felkért mesemondók e két nap délelőttjén öt hazai magyar oktatási intézmény növendékeit gazdagították -- gazdagítják a népmesékkel és az azokban rejlő életbölcsességekkel, örök igazságokkal. A gyermekeknek szánt Mesedélelőtt elnevezésű programokat az esti órákban a felnőttek számára kiötlött Mesekocsmák követik, amelyekben az egykori társas összejövetelek keretében folyt mesemondást, történetmesélést idézik fel. A hagyományos, élőszavas mesemondói stílust követve, betekintést nyújtanak a magyar mesehagyomány tréfás, pajzán rétegébe is.
Hétfőn este a komáromi RÉV – A Magyar Kultúra Háza változott Mesekocsmává, ahol szervezőként Petro Krisztina, a HHH munkatársa két gyakorlott mesemondó: a magyarországi Klitsie-Szabad Boglárka és a Kisújfaluból a magyarországi Naszályra átköltözött Szénási Veronika, valamint Bencz Zsolt felvidéki dudás társaságában fogadta a mesekedvelő felnőtteket. Miközben ők a kedvenc italukat kortyolgatták, Krisztina bevezetőjében a népmesék közösség-megtartó és -építő erejét, valamint fantáziafejlesztő hatásait ecsetelte. Zsolt kellemes hangulatot teremtő dudaszólója után a főszerep a budapesti székhelyű, ám országszerte működő és saját honlappal is rendelkező Meseszó Egyesület szakavatott mesemondóinak jutott. Megjegyezendő, hogy e civil szervezet megalakulását a felvidéki származású Agócs Gergely szorgalmazta.
Az ízes, humorral fűszerezett előadásukban egyebek mellett arról hallhattunk, hogy a párválasztás során milyen előnyökkel jár a bajusz és arról is, hogy miként érezte magát Ákos királyfi Tündérszép Ilonával együtt a számukra örök életet biztosító Tündérországban, ahol nem lehettek vele a szeretett szülei.
Azután pedig bebizonyosodott, hogy az asszonyok ereje a nyelvükben lakozik. Majd a fesztelen csevejjel párosuló szünet után folytatódott a mesékben megbúvó, örök igazságok közzététele, s az újabb dudamuzsikát is élvezhették a napjainkban már szokatlan közösségi élményre vágyók.
„Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből származom, és 2016-ban népmese-szakelőadóként kezdtem dolgozni a Hagyományok Házában, Budapesten. Bár hivatásszerűen azóta foglalkozom népmese-mondással, de már gyermekként is részt vettem mesemondó versenyeken. Az az igazság, hogy nem nagy sikerrel, mert a zsűritagok beszédhibásnak tartottak. Lám-lám, mégis mesemondó lettem, mert e téren főleg a hallgatóságot megfogó előadásmód számít, ami esetemben is csiszolódott az eltelt évek során. Valójában a Meseszó Egyesület égisze alatt szervezett első Mesekocsmánk is a HHH – Szlovákia közreműködésével, csaknem öt évvel ezelőtt a Felvidéken, Bodrogszerdahelyen nyílt meg. Kér férfi mesemondóval együtt szerepeltünk az eddigi legnagyszerűbb közönségünk előtt, szép élmény volt“ – idézte a múltat Boglárka.
Hangsúlyozta: a népmesék régen esténként a fonóban, a tollfosztások, kukoricamorzsolások... alatt hangzottak el. Rádió és televízió hiányában ekképp szórakoztatták egymást a felnőttek.
A magyar népmese napja alkalmából, több napon át a magyar nyelvterületeken népszerűsítjük a népmeséket. Többnyire ketten-hárman utazunk egy-egy helyszínre, mert a magányos mesemondás bizonyos idő elteltével monotonná válhat. Általában kétszer háromnegyed órán át tart a mesemondásunk, közben beiktatunk egy rövid szünetet. Akik szeretnének meghívni minket, azok kapcsolatba léphetnek velünk a HHH-n vagy az egyesületünkön keresztül is. Úgy vélem, hogy a népmesemondás az egyik legősibb műfaj, a „szóbeli költészet“ egyik gyönyörű formája, amivel továbbra is szeretnénk gyönyörködtetni és szórakoztatni az embereket“ – fejtette ki.
Végül Krisztina a Ma7-nek elmondta, hogy a Mesedélelőttök helyszínéül a muzslai Endrődy János Alapiskolát, a Buzitai Alapiskolát, valamint a Ragyolci Alapiskolát és Óvodát, illetve a füleki Daxner utcai óvodát és a Štúr utcai óvodát választották, Mesekocsmák pedig e két napon a komáromi RÉV-en kívül a bátkai községházán és a várhosszúréti Buzgó kultúrházban létesültek vagy kedden létesülnek. Az említett mesemondókon kívül Pintér Zsolt és Zámborszky Eszter vállalta, hogy kalauzolja a hallgatóságot a népmesék csodálatos világába. A rendezvénysorozat főszervezője és szakmai felelőse pedig Varga Norbert.