Elkezdődtek a X. Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny területi fordulói
Május 3-án, Ragyolcon, a helyi alapiskolában zajlott az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny első területi fordulója. A megmérettetésre, az iskolai fordulókat követően 55 versenyző jutott tovább.
A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet a magyarság kiemelkedő néprajzkutatója és folklórgyűjtője, Ipolyi Arnold tiszteletére, tizedik alkalommal hirdette meg az országos népmesemondó versenyt, melynek
célja a magyar prózai népköltészeti műfajok műfaji és táji jellegzetességeinek megjelenítése, valamint a hagyományos mesemondás, a történetmesélés népszerűsítése.
A verseny szakmai partnere 2017-től a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia.
A versenyszabályzat értelmében a jelentkezők korosztály szerint öt kategóriában versenyeznek. A népmesén kívül egyéb prózai népköltészeti műfajokkal (monda, anekdota, trufa, példázat) is lehetett nevezni. A ragyolci fordulón hattagú szakmai zsűri bírálta és értékelte az elhangzottakat. A zsűriben a következők kaptak helyet: Agócs Attila néprajzkutató, Bukovics János, Pintér Zsolt és Kovács-Benko Fruzsina Borbála mesemondók, Illés Gábor muzeológus és Varga Norbert folklórkutató.
A zsűri külön értékelte, ha a versenyzők az adott közösségen belül élő hagyományőrző idős mesemondóktól, elbeszélőktől tanulták az elmondott történetet, illetve fontos szempontként kezelte a hagyományos mesemondói stílus követését, a mesei nyelvezet sajátosságainak megjelenítését, a meglévő tájnyelv használatát.
Varga Norbert, a verseny szakmai vezetője, a ragyolci forduló kapcsán így nyilatkozott. „Ezen a területi elődöntőn évről-évre jónéhány olyan ifjú mesemondóval találkozunk, akik produkcióján érződik a szakmai szempontrendszer szerint történő felkészítés, a folyamatos és céltudatos munka. Nyilvánvaló, hogy ki az, aki először mondja el a meséjét közönség előtt, s aki ezt rutinnal, természetességgel, önazonos módon, a közönséget is bevonva és szórakoztatva tudja megoldani. Nyilván ez nagy mértékben a felkészítők érdeme is. Örömünkre szolgál, hogy
több olyan pedagógus tevékenykedik a régióban, akik által biztosított e szakmai szint folytonossága.
Nem véletlen, hogy az egyenes ágon továbbjutók, az országos döntő mindenkori aranysávosai között, nagy számban szerepelnek e régió versenyzői."
A produkciók elhangzása után a zsűri tagjai szakmai értékelést tartottak a felkészítők részére, míg a résztvevő fiatalokat a Ragyolci Alapiskola pedagógusai által vezetett kézműves- és játszóház foglalkozások várták. A versenyt eredményhirdetés zárta, a rozsnyói országos döntőbe 10 versenyző jutott tovább.