Él a magyarságmegtartó kultúra és hagyományőrzés a Komáromi járásban - KÉPEKKEL
Kolozsnémán, a népi értékőrzők Komáromi járásbeli zarándokhelyén július 16-án, összefogással immár a 60.Járási Dal- és Táncünnepélyt rendezte meg a Csemadok Komáromi Területi Választmánya, Kolozsnéma Önkormányzata és a Csemadok Kolozsnémai Alapszervezete. A rekkenő hőség ellenére sokan voltak kíváncsiak a mintegy kétszáz fellépő által bemutatott műsorfüzérre, ami tombolahúzással és a Republic együttes fergeteges koncertjével zárult. A jubileumi eseményen Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is köszöntötte a résztvevőket.
A Glamour zenekar szappanbuborékos, interaktív gyermekműsora után a szervezők nevében Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármestere és Petheő Attila, a Csemadok Komáromi TV elnöke szólt a kánikulában a fák árnyékába húzódó jelenlevőkhöz, majd a vendégként érkezett Bárdos Gyulának, a kulturális szövetség országos elnökének magvas gondolatai következtek.
Szalay Rozália elöljáróban leszögezte: „Ez nem Kolozsnéma ünnepe, nem csak a községünk napja, mint amilyenek a másutt megrendezendő falunapok, hanem az egész Komáromi járásé, elsősorban annak összmagyarságáé, s erre a magyarságmegtartó rendezvényre továbbra is nagy szükségünk van. Ezáltal a csemadokos fáklyát közösen visszük tovább, s megmutatjuk, hogy itt vagyunk és itt is akarunk maradni, a szülőföldünkön – magyarként. Bizonyítjuk, hogy még van felvidéki magyarság, és remélhetőleg még nagyon sokáig lesz is, mert mi a magyar nemzethez tartozunk”.
Örvendetesnek tartja, hogy a főszervezők hajdanán éppen a falujukat választották e nagyszabású esemény helyszínéül, ahol 1959-ben volt először „Csemadok-nap”. Tudatosítja, hogy a jobb megélhetésük érdekében gyakorta mellékállásokat is vállaló „fáklyavivőknek” egyre kevesebb a szabadidejük, de mivel mégis időt-erőt áldoznak az éneklő- és néptánccsoportok, zenekarok… továbbéltetésére, előttük jelképesen kalapot emel. „Bízom abban, hogy a nehéz időkben is lesz tagutánpótlásuk, s a fiatalok is tudatosítják a magyar őseink által ránk hagyott értékek megőrzésének és továbbadásának jelentőségét” – hangoztatta.
Azt is megemlítette: a túlparti testvértelepülésükön, Gönyűn pedig szombaton már ötödször tartották meg a Dunamenti Fesztivált, s a két község vezetői, lakosai mindig szívesen vesznek részt egymás rendezvényein.
Petheő Attila köszönetét fejezte ki Szalay Rozália polgármesternek és a kolozsnémaiknak azért, hogy e rendezvénynek évtizedeken át hangulatos helyszínt, megfelelő feltételeket biztosítottak, és mindig gyorsan megoldották a menetközben esetleg felmerülő műszaki gondokat. Továbbá Vass Laura járási Csemadok-titkárnak, aki minden évben oroszlánrészt vállal a szervezőmunkából. Elégedettséggel nyugtázta, hogy a Komáromi járásban továbbra is erős a Csemadok által biztosított magyar érdekképviselet – sokan teljesen ingyen, áldozatkészen végzik ezt a kulturális-magyarságmegtartó munkát, ám bíráló hangon szólt a hasonlóan egységes politikai képviselet hiányáról.
„Véleményem szerint tájainkon a csemadokos az utolsó olyan közösség (a Komáromi járásban ez biztos így van), amely tagjai rendszeresen összejárnak, verseket hallgatnak, színjátszó és folklórcsoportokat alakítanak – éltetnek… Közel 350-en, Csemadok-bérlet birtokában, együtt nézzük meg a Komáromi Jókai Színház előadásait, útközben is önfeledten cseverészünk, és nagyon jól érezzük magunkat e közösségben. Az, hogy a 35 Celsius fokos hőségben is itt vagyunk, Kolozsnémán, és végignézzük egymás fellépéseit, az egymás iránti tiszteletről is szól” - fogalmazott.
Hangsúlyozta: amíg a Komáromi járásban van tettre kész magyar közösség, amely mindezt a szívügyének tartja, s a szabadidejében a csoportok éltetése helyett nem akar belesüppedni az online világba, lesz járási dal- és táncünnepély Kolozsnémán, tehát a folytatás is elsősorban rajtunk múlik…
Bárdos Gyula örömét fejezte ki a szervezők és szereplők lelkesedése láttán. „Nagyon fontos a folytonosság, hiszen akkor, ha a szülőföldünkön magyarként akarunk érvényesülni, nekünk állandó jelleggel, bármilyen társadalmi-politikai rendszerben, akármilyen körülmények között is a saját értékeinkkel, így az anyanyelvünk, kultúránk, hagyományaink megőrzésével és a következő nemzedékeknek való továbbadásával kell foglalkoznunk. Erre nagyszerű, követendő példa ez az esemény, amely immár 60. jubileumát ünnepli, bizonyítva: e tájon mindig voltak olyan járási és helyi Csemadok-vezetők, akik tudatosítottak a Csemadok-munka, illetve áldozatkész szolgálat lényegét” – fejtette ki.
Mint mondta: a Csemadok lényege és megmaradása ugyanis abban rejlik, hogy helyi és regionális szinten megszólítsa a különböző korú magyar embereket, s nekik önmegvalósítási, fellépési lehetőségeket nyújtson.
„Jóleső érzéssel tölt el az idén itt fellépő mintegy húsz itthoni és otthoni hagyományőrző és kultúrcsoport, együttes léte, amelyek tagjai több korosztályt képviselnek. Számomra ugyanis nem csak az országos Csemadok-rendezvényeink fontosak, hanem ugyanannyira értékelem a szereplőknek fellépési lehetőségeket biztosító és velük együtt a látogatókat szintén megmozgató, sikeres regionális, illetve helyi rendezvények megtartását is. Hiszen azok is bizonyítják, hogy a Felvidéken, azon belül pedig a Komáromi járásban is él-virágzik a magyar kultúra, valamint a magyarságmegtartó Csemadok-szellemiség” – magyarázta az országos Csemadok-elnök.
Nem titkolta: nagyon büszke arra, hogy ilyen aktív Csemadok-elnökeink, - titkáraink és - tagjaink vannak, akik nélkül a kulturális szövetségünk nem működhetne.
„ Rajtuk kívül a Szalay Rozáliához hasonló polgármesterekre is nagy szükségünk van, mert ő mindig tudta, hogy hová tartozik, mit kell tennie és vállalnia a magyar közösségünk érdekében. Követendő a kolozsnémai példa, ahol a helyi önkormányzat nagyszerűen együttműködik a Csemadok-alapszervezettel, megkönnyítve a mindenkori ügyintézést. A többirányú, széleskörű összefogás egyik gyűmölcse ez a járási dal- és táncünnepély, amely továbbéltetéséhez sok kitartást és töretlen kedvet is kívánok!” – mondta el végül Bárdos Gyula.
A jubileumi rendezvényt, amelyen Panyi Ágota pedagógus vállalta a műsorvezető szerepét, több kísérőprogram, így gulyásfőző verseny, motoros találkozó, jópár gyermekfoglalkozás és a Dunamente védjegyet viselő termékek vására is színesítette.
Az idei műsorban a következő hagyományőrző- és kultúrcsoportok léptek fel: Jázmin Éneklőcsoport (Bátorkeszi), Jácint Népdalkör (Lakszakállas), Margaret Mazsorett Csoport (Perbete), Fagyöngy Vegyes Éneklőcsoport (Ímely), Búzavirág Éneklőcsoport (vegyes, illetve külön női és férfi, Naszvad), Napraforgó Néptáncegyüttes (külön felnőttek és nagyok, Perbete), Érsekkújvári Csemadok Népdalköre, RITMIC TEAM tánccsoport (Győr), VeszTaRetro Duo (Ógyalla), Gyöngyösbokréta Néptánccsoport (Szentpéter), Sústya Cieterazenekar (Naszvad), valamint Bödők Benjamin és Sára (Dunaradványi MAGokból - operett és musical).
https://ma7.sk/tajaink/59-jarasi-dal-es-tancunnepely-kolozsneman-e-nehe…