2018. október 5., 15:53

Egy vándortudós Hunyadi Mátyás udvarában

A Mátyás év kapcsán sok érdekes tényről esett szó a kiváló uralkodó viselt dolgait taglalva, de talán nem lesz fölösleges igyekezet, ha felidézzük annak a jeles tudósnak az alakját is, aki több esztendőt töltött Magyarországon és  tanított a Mátyás  alapította pozsonyi egyetemen, a később Academia Istropolitanaként elhíresült intézményben is.

regiomontanus-portre.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Archívum

 Ez férfiú a korszak egyik jeles csillagásza és matematikusa, Johannes Müller (1436–1476) volt, akit persze nem ezen a néven ismerünk, hiszen szülővárosa, Königsberg nyomán „latinosította” nevét Regiomontanusra. Afféle csodagyerek volt, már 12 évesen megszerkesztette a legjobb 1448-as csillagászati évkönyvet, három évvel később pedig megbízták azzal, hogy készítse el III. Frigyes császár (aki Hunyadi Mátyásunkkal is konfliktusba keveredett) menyasszonyának a horoszkópját. 11 évesen került a lipcsei egyetemre, majd 1457-ben Bécsbe ment, ahol Georg von Peuerbach (1423–1461) csillagász tanítványaként mélyedt el az egzakt tudományokban. Peuerbach egy nyilvános vitában amellett foglalt állást, hogy a bolygók mozgását a Nap vezérli, a Merkúrról pedig kijelentette, hogy egy ovális, tojásforma pályát leíró epiciklus mentén mozog. Regiomontanus 1461-ben mesterével Rómába utazott, ahol Peuerbach váratlanul meghalt, félbehagyva Ptolemaiosz Almagestjének latin nyelvű fordítását és kommentálását. Ezt a munkát azután Regiomontanus fejezte be, miközben 1462 és 1468 között csillagászatot és matematikát tanított a padovai egyetemen. Néhány kortársához hasonlóan ő sem hitt már a Föld mozdulatlanságában. Mindez persze egyáltalán nem gátolta meg őt abban, hogy asztrológiával is foglalkozzon, sőt, neki jutott az a „dicsőség”, hogy elsőként készíthette el a horoszkópok értelmezésénél „nélkülözhetetlen” táblázatok első nyomtatott sorozatát. (Sajnos, ez is a könyvnyomtatás egyik „vívmánya” volt.)

Regiomontanus naptára
Regiomontanus naptára
Fotó:  Archívum

Matematikusként elsősorban a háromszögek problémája foglalkoztatta. 1464-ben fejezte be De triangulis omnimodis libri quinque (Öt könyv mindenféle háromszögekről) c. munkáját, amely azonban csak jóval halála után, 1533-ban jelent meg először nyomtatásban. Regiomontanus  nyomán vált el véglegesen a csillagászattól a trigonometria és lett a matematika egyik önálló fejezete. A szóban forgó műben a szerző összegezte az ókori görög, és főleg az arab matematikusok és csillagászok (Fergáni, al-Battáni, al-Zarkáli stb.) ismereteit, ezeket a saját felfedezéseivel egészítette ki, de legfőbb érdeme, hogy módszertanilag egységes alapokra fektette a sík- és a gömbháromszögtant. Az algebra és a számelmélet is foglalkoztatta. Ő fedezte fel újra Európa számára a gyökmennyiségek fogalmát és kidolgozta a gyökmennyiségekkel való műveletek szabályait.

Híre Hunyadi Mátyásunk udvarába is eljutott, ezért talán nem is annyira meglepő, hogy Vitéz János nagyváradi püspök sugallatára a humanista király őt is Magyarországra csábította, több más kiváló tudóssal egyetemben. Regiomontanus Vitéz János esztergomi palotájában egyedülálló csillagvizsgálót rendezett be, dolgozószobája mennyezetén azzal a konstellációval (égkép-horoszkóppal), melyben a nagy uralkodó trónra lépett. Esztergomban fejezte be Tabulae directionum profectionumque in nativitatibus multum utiles (Az irányok és eredetek táblái, melyek a születéseknél nagyon hasznosak) c. művét, amelynek másolatát a királynak ajándékozta. Mátyás egy pompás köntössel és 800 aranydukáttal jutalmazta a tudóst e munkájáért. Mátyás királynak ajánlotta új rendszerű torquetum nevű, az égitestek koordinátáinak vagy aktuális magasságának meghatározására alkalmas műszerét is, Vitéz Jánosnak pedig egyik jelentős művét, amelyben összeállította az első mai értelemben vett tangens-táblázatot. Napórákat szerkesztett, megfigyelte a mágneses deklináció jelenségét.

Az általa kidolgozott és számított kalendárium-típus sokáig igen kedvelt és elterjedt volt. 1580-ban Kolozsvárott jelent meg egy magyar kalendárium, melynek címlapján ez olvasható: „a híres neves Király Hegyi János írásaiból magyar nyelvre fordíttatott” (egy jóval korábbi német változat nyomán), és a Király Hegyi névben nem nehéz felismerni a Regiomontanus  magyarítását. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy Mátyás udvari csillagásza és asztrológusa a lengyel Martin Bylica, azaz Ilkus Márton volt.).

Regiomontanus Almagest kivonata
Regiomontanus Almagest kivonata
Fotó:  Archívum

Regiomontanus valamikor 1468 és 1471 között a Mátyás által alapított pozsonyi Academia Istropolitana matematika- és csillagászat-professzora is volt (vannak, akik ebben kételkednek), de az egyetem – elsősorban a létrehozását kezdeményező Vitéz János püspök nevéhez fűződő összeesküvés lelepleződését követő repressziók miatt – gyorsan hanyatlásnak indult, emiatt a német tudós elhagyta Magyarországot és 1473-ban már német földön, Nürnbergben – az 1471-ben egyik tanítványával, Bernhard Walterrel közösen alapított nyomdában – adta ki azt a csillagászati táblázatot, amely bármely időpontra megadja a Nap és a Hold egymáshoz viszonyított helyzetét. Ennek a földrajzi hosszúság meghatározásában volt fontos szerepe, különösen az éjszakai hajózásnál, hiszen abban az időben még a tengerészeknek nem voltak pontos óráik, e nélkül viszont csak a Nap vagy más égitestek állása alapján tudták megbecsülni a földrajzi hosszúságot. Kolumbusz és Vasco da Gama is felhasználta Regiomontanus táblázatát utazásai során.

A pozsonyi Academia Istropolitana
A pozsonyi Academia Istropolitana
Fotó:  Wikipedia

A torquetum
A torquetum
Fotó:  Archívum

Akárcsak mestere, Peuerbach számára, neki is Róma lett az utolsó állomás viszonylag rövidre szabott életpályáján. 1475-ben IV. Sixtus pápa meghívására ment oda, hogy kidolgozza az egyre esedékesebb naptárreform csillagászati részleteit, de a következő évben, egy hónappal negyvenedik születésnapját követően, 1476. július 6-án meghalt. A hivatalos verzió szerint a pestis végzett vele, de makacsul tartja magát az a vélemény is, hogy a trapezunti Georgiosz (1396–1486) fiai mérgezték meg, amiért apjuk Almagest-fordítását bírálta.

Regiomontanus mellszobra
Regiomontanus mellszobra
Fotó:  Archívum

regiomontanus-portre.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.