Csemadok 75: Ünnepi megemlékezés kitüntetések átadásával Komáromban – KÉPEKKEL
A Csemadok Komáromi Területi Választmánya október 25-én a pozsonyi Liszt Intézet támogatásával, a Tiszti pavilon dísztermében tartotta a kulturális szövetség megalakulásának 75. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi megemlékezését. A jubileumi köszöntőkkel és kultúrműsorral színesített eseményen az arra leginkább érdemes „fáklyavivőket“ emlékplakettekkel, oklevelekkel és virágcsokrokkal jutalmazták.
A rendezvény nyitányaként Apostol Áron, a helyi Eötvös Utcai Alapiskola diákja, a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Verseny országos döntőjének aranysávos I., majd II. helyezettje A titkokat az ujjaimnak mondom el című Ágai Ágnes-verset tolmácsolta.
Majd az örsújfalui És?! Színház egyik oszlopos tagja, Panyi Ágota pedagógus műsorvezetőként üdvözölte a dísztermet megtöltött emlékezőket, köztük Venyercsan Pál kulturális tanácsost, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatóját, valamint Keszegh Bélát, Komárom polgármesterét és Sátor Zoltánt, a Csemadok Országos Elnökségének tagját, továbbá a Komáromi járás több polgármesterét, intézményvezetőjét és nem utolsó sorban a Csemadok járási, illetve helyi vezetőit és további tagjait.
Azután felkérte Keszegh Bélát, hogy mondja el az ünnepi köszöntőjét. Komárom polgármestere kifejtette: a Csemadok erejét mindig az összetartó közösség adta, ezzel biztosítva, hogy minden időszakban tovább tudjunk lépni. Úgy látja, hogy napjainkban „hellyel-közzel recseg-ropog a közösségünk“, ezért is nagyon fontos a Csemadok-alapszervezetek és alkotóműhelyeik jelenkorunk igényei szerinti átalakítása és továbbéltetése. „Ha továbbra is közösségben tudunk gondolkodni, akkor az új kor kihívásai között is van és lesz előre...“ – szögezte le végül.
A továbbiakban az ünnepség házigazdája, Petheő Attila, a Csemadok Komáromi Területi Választmányának elnöke köszöntötte a kultúrakedvelő, értékteremtő sokaságot. Hangsúlyozta: örül az együttlétnek ezen a 75. születésnapon. Majd megosztotta velük a Csemadokkal kapcsolatos, személyes gyermek- és ifjúkori élményeit, felidézve a hajdani örsújfalui művelődési táborok hozadékát is.
„A kétezres években belecsöppentem egy olyan közösségbe, ami mindent vitt. A csemadokos közösségbe, ami sosem a pénzről, hanem mindig a szívről szólt. Abba továbbra sem tolakodnak a haszonlesők...“ – mutatott rá a fő jellemzőjére.
Majd így folytatta: „A Csemadok megalakulásának 75. évfordulóján nem csak a múltunkhoz, hanem a jövőhöz is identifikáljuk magunkat. A Csemadokot sokan egy társadalmi erőforrásnak tekintik, és gyakorta megesett a 75 év során, hogy távol volt egymástól a felső vezetés és a magyar közösséget szervező tagság. A szív és az erkölcs mindig a tagságnál maradt, ezért létezünk még mindig. A Csemadok számunkra egyszerre jelenti az ifjúságunkat és a felvidéki magyarság jövőjét!“.
Úgy gondolja, hogy majd a következő 75 évben is a lerakott csemadokos alapokra épülhet a felvidéki magyarság, elsősorban azok fogják megtartani. „Isten éltesse a közösségünket, Isten éltesse a Csemadokot!“ – zárta tömör, lényegretörő beszédét.
A kultúrműsorban közreműködött Tárnok Katalin népdalénekes, aki a perbetei népdalok után a Felvidéki Himnuszt adta elő, valamint az ünneplőket nívós mini hangversennyel megajándékozó Komáromi Művészeti Alapiskola Pedagógusainak Zenekara (tagjai: Balázs Béla és Kulin Eduárd – hegedű, Kisjakab József – zongora).
A megemlékezés fénypontjaként került sor az országos és járási kitüntetések átadására. A Csemadok Országos Elnöksége e szép jubileum alkalmából emlékplakettet is adományozott a kulturális szövetségben végzett munkája elismeréseként a perbetei Brath Tibornak, a lakszakállasi Domonkos Zsuzsának, a keszegfalvi Kertész Ildikónak, az ógyallai Radosiczky Györgyinek és a dunaradványi Varga Katalinnak. Mint elhangzott: a Nagy házaspár, azaz Julianna és Péter (Nemesócsa, Gúta) ugyanezt a díjat már átvette az Érsekújvárban korábban megtartott országos ünnepségen.
Járási kitüntetésben, azaz oklevélben és virágcsokorban pedig ez alkalommal a következő „fáklyavivők“ részesültek: Pogány György és Olga, Lajos Ilona, a dunaradványi MAGok, Hájas Irén, Wittich Teréz, Jobbágy Zsuzsa, Vaskó Gál Csilla, Puha Emma, Simonics Tibor, Csontos Erzsébet, Hulko Katalin, a Naszvadi Búzavirág Éneklőcsoport, Ferencz Erzsébet, Laky Erzsébet, Zsapka Katalin, Zaležák Sarolta és Pintér Márta, akik szintén nagy tapsot is kaptak a közönségtől.
A díjátadásban közreműködött Petheő Attila és helyettese, Erdélyi Zoltán, valamint Vass Laura járási Csemadok-titkár és nem utolsó sorban a már említett Sátor Zoltán.
Ráadásként a Csemadok járási elnöke Török Ágotával, a szövetség komáromi alapszervezete elnökségi tagjával együtt gratulált, illetve értékes könyvet és virágcsokrot nyújtott át Stubendek László városi Csemadok-elnöknek, aki az idén januárban Csemadok Életmű Díjban részesült. Az utolsó csokrot pedig Vass Laura érdemelte meg a már eddig is sok éven át végzett hangyamunkájáért.
A Himnusz közös eléneklése után a vendégeket ünnepi fogadásra hívták, ahol Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója mondott pezsgős pohárköszöntőt. A „terülj, terülj, asztalkám“ mellett folyt, kötetlen eszmecserét az ízletes, jubileumi dobostorta kóstolója is színesítette. Az olvasóink nevében is további sok tartalmas évtizedet és közös ünneplésre okot adó évfordulókat kívánunk a Csemadoknak!