Csallóközi és mátyusföldi kézművesek mutatkoztak be Budapesten
A 2012-es tavaszi évadban a Felvidék tájaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Az Alsó-Garam és az Alsó-Ipolymete vidékét szemléző tárlat után Csallóköz és Mátyusföld címmel nyílt kiállítás tegnap este a Polgárok Házában Ágh Erzsébet bábkészítő (Pozsonyeperjes), Nagy Mária szövő (Hegyéte), Novák Gizella mézeskalács és terménybábkészítő (Komárom), Puss Kornélia fazekas (Nyárasd), Rozkoš István fafaragó, szíjgyártó (Taksonyfalva) és Szomolai Adrianna kosárfonó (Alsószeli) közreműködésével.
A tájegységet Trznadel Angéla kulturális programigazgató mutatta be. „A Csallóköz népi kultúráját alakító zárt közösségek számos archaikus vonást megőriztek, de a jelentős városok, Komárom és Pozsony közelsége miatt magas szintű paraszti polgárosodás is jellemezte, amely különösen a Pozsony-közeli falvak viseletén érhető tetten. A Kis-Duna medrének vándorlása során számos település, így Jóka és Gúta több alkalommal is átkerült a Csallóközből a Mátyusföldre és vissza” – magyarázta az etnológus.
Az est további részében, a Boltó Péter vezette nemeskosúti Berkenye Néptáncegyüttes "Mikor mentem..." című előadását tekinthette meg a közönség. Szabó Mátyás és Alt István hegedült, Hanusz Zoltán brácsázott, Lelkes Tibor nagybőgőzött. Közreműködött a nemeskosúti Gyöngykaláris Éneklőcsoport.
Az előadás után hagyományosan kóstoló következett. A közönség megízlelhette a nemeskosúti házi süteményeket és pálinkákat. Április 20-án a felvidéki palócságot, május 18-án Kassa vidékét mutatják be a budapesti Polgárok Házában.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ Csallóköz és Mátyusföld élő népművészete