Biblia és reformáció Rimaszombatban
Szeptember végéig látható a Biblia és reformáció című kiállítás a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban, ahol szerdától a Hatvani István tudós, polihisztor életéről és munkásságáról szóló tárlat is megtekinthető.
A múzeum egyik kiállítótermében Biblia és reformáció címmel múlt héten nyílt kiállítás tematikailag a katolikus egyház megreformálásának időszakát érinti. A reformációhoz kapcsolódó dokumentumok, könyvek és tárgyak a serkei Pohóczky család magángyűjteményéből származnak.
Lázár Zsolt esperes különlegesnek nevezte a kiállítást, s elmondta, hogy a reformáció és a Biblia közel áll egymáshoz.
A Biblia nem terjedt volna el, ha nincs a könyvnyomtatás. Luther Márton volt az, aki lefordította a Bibliát ugyanis nagyon fontosnak tartotta, hogy annak üzenete mindenkihez eljusson.
Hangsúlyozta, hogy a Szentírásnak még ma is aktuális üzenete van, amit többféle szempontból vizsgálhatunk, a legfontosabb azonban a személyes aspektus.
A kiállítás részét képezik a reformáció és ellenreformáció korából származó nyomtatványok is, elsősorban protestáns teológiai irodalom – bibliák, imakönyvek, prédikációs könyvek és énekeskönyvek. Ifjabb Pohóczky Béla elárulta, hogy ezeket hosszú évtizedek alatt gyűjtötték össze, voltak amelyek családi hagyatékként öröklődtek meg, de vannak a világ minden tájáról – Amerikától, Anglián át Németországig és Csehországig – beszerzett, megvásárolt darabok. A legrégebbi énekeskönyv 1745-ből származik, a legújabb pedig mindössze két éves. A kiállítást szobrok, festmények, liturgikus tárgyak, térkép, sőt egy zenélő festmény is színesíti.
A Pohóczky család gyűjteményének darabjait a nagyközönség először a Gömör-Kishonti Múzeum termeiben tekinthette meg 2017-ben, amikor is a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából rendezett tárlaton szerepeltek. A jelenlegi formában szeptember 30-ig tekinthetőek meg.
A Hatvani kiállítással részletesebben is foglalkozunk majd portálunkon.