Bányászati kiállítás a Gömör-Kishonti Múzeumban
A bányászat Gömör vármegyei történetét bemutató kiállítás nyílt a héten a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban. A tárlat egészen február végéig lesz megtekinthető.
A Bányászat és vasipar Gömör-Kishontban című kiállítás gyűjteménye igen sokszínű: régi és mai fotókon, archív anyagokon és használati tárgyakon keresztül mutatja be a vasgyártás és a bányászat gazdag történetét a bronzkortól egészen napjainkig.
Régészeti feltárások alapján a bányászati tevékenységek kezdete Gömörben a korai bronzkorra nyúlik vissza. Első jelentős központja a térségben Rimabánya település volt, majd a 16. század második felétől Tiszolc. A környező bányákban főként aranyat, ezüstöt, rezet, de legnagyobb számban vasat termeltek ki. A török elleni harcnak, majd később a Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc vezette nemesi felkeléseknek köszönhetően hadászati célokból nőtt meg a vasgyártás iránti igény. Ekkor már Rimakokován, Klenócon, Nyustyán és Rimabrézón is termeltek ki vasércet.
A mai Szlovákia területén 1871-ben találtak először magnezitot, a Feled – Tiszolc vasútvonal építése során. A magnezitra egy Nyustya melletti mészkőhasadékban bukkantak, s ezért éppen itt (a mai Hacsó, szlovákul Hačava település határában) létesült az egész Osztrák-Magyar Monarchia legmodernebb magnezitgyára, ahol tűzálló magnezit téglákat is készítettek.
A kohászat és a vasgyártás fejlődését nagyban befolyásolta a Rimamurányvölgyi Vasmű Egyesület létrejötte, mely később fuzionált a Salgótarjáni Vasfinomító Társasággal. Az 1881-ben megalakult új nehézipari konszern, a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. aztán Magyarország egyik legjelentősebb vállalataként működött több évtizeden keresztül.
Ennek történetéről, de a munkások mindennapi életéről, viseletéről, szokásairól is többet megtudhatnak az érdeklődők a múzeumban. A vitrinekben megtekinthetők a hajdan használt szerszámok, műszerek, védőfelszerelések, korabeli térképek, dísztárgyak és kitüntetések is. Egy geológiai párkereső segítségével pedig megismerhetők a gömöri vidék jellemző ásványai és kőzetei.
Szeptember folyamán ez már a negyedik kiállítás, amelyet bemutattak a Gömör-Kishonti Múzeumban, a tárlatokból három még látható az intézményben.