2019. július 14., 19:40

Az idén is Palóc Népművészeti és Kézműves Tábor

A felvidéki jó palócokat Mikszáth Kálmán tette népszerűvé. A Palóc Népművészeti és Kézműves Tábort pedig a Csemadok Nógrádi Területi Választmányának ügyes szervezői. Ők fogják össze a térség kézműveseit, a hagyományos mesterségek mestereit, a tánc- és népdaloktatókat, valamint azokat a pedagógusokat, akiknek fontos a magyar örökség átadása.

palóc tábor
Galéria
+4 kép a galériában

Emellett évente megszervezik a Palóc Népművészeti és Kézműves Tábort, amely az idén Rimakokován július 28. és augusztus 2. között valósul meg, ahol a népi hagyományokkal, mesterségekkel ismerkedhetnek a résztvevők. A részletekről Galcsík Károly, a Csemadok Nógrádi Területi Választmányának titkára, a tábor fő szervezője számolt be. 

– Az idén tizenötödik alkalommal, új helyszínen, de továbbra is elszánt lelkesedéssel szervezzük meg a tábort 65 fiatal táborozó részére. Célunk a népi kultúra megőrzése és ápolása, a kézművesmesterségek gyakorlása, szakemberek bevonásával fejleszteni a résztvevők néptánc- és népzenei kultúráját, valamint művészeti vezetők szakmai képzése. Szervezetünk 1993 és 1999 között évente ismétlődő rendszerességgel szervezett művészeti szaktábort, amelyet minden alkalommal nagy érdeklődés kísért. Évente közel 200 résztvevő érkezett. Sajnos a táborunknak otthont adó abroncsosi üdülőközpont tulajdonosváltás következtében nem biztosította számunkra tovább a helyszínt, ezért másfelé kellett keresgélnünk. Volt olyan évünk is, hogy nem tudtuk megszervezni. 2005-ben ismét felújítottuk és rendszeressé tettük a tábort Látkapusztán, ahol megfelelő feltételeket találtunk, és a helyi vezetők is megtettek mindent a jó körülmények biztosításáért. 2005-től egy év kivételével 2018-ig szerveztük ott a tábort, és ottléteinket egy-egy, a táborban faragott kopjafa őrzi. Sajnos, itt is közbeszólt az élet, a táborhelyet új tulajdonos vette át, és erre az évre törölt minden előfoglalást. Így menet közben ismét új helyszín után kellett néznünk. Szerencsére rövid keresés után találtunk helyet a rimakokovai üdülőközpontban, az Ipoly vendégházban. Így az idei tábor helyszíne Rimakokova lesz.

A szervezők elsősorban a környékbeli általános iskolák 8–15 év közötti korosztályát kívánják megszólítani. Azokat a fiatalokat, akik az év folyamán különböző művészeti együttesekben tevékenykednek, kézművesszakköri foglalkozásokon vesznek részt, valamint olyanokat, akik vonzalmat éreznek a népi kultúra iránt, és szeretnék ismereteiket gazdagítani a néptánc, a népzene és a népi mesterségek világában. A régió multikulturális jellegét szem előtt tartva fontosnak tartják továbbá, hogy a résztvevők köre a magyar és a roma kisebbséghez tartozó célcsoportból kerüljön ki. Mivel a táborozók nagy része évek óta visszajár, így szoros barátságok szövődtek a néhány év alatt.

A program időtartama öt nap, amelynek során a részt vevő fiatalok napi nyolcórás csoportos szakmai foglalkozáson és négyórás szabadidős programban vesznek részt. A táborban a fiatalok szakmailag továbbfejleszthetik a tudásukat, és a szakemberek által a résztvevők élő kapcsolatba kerülhetnek a kézművesmesterségekkel. Emellett természetesen jut idő a pihenésre és a kikapcsolódásra is. A szervezők a költségeket túlnyomórészt pályázati forrásokból fedezik, és minden évben próbálnak valami újdonságot csempészni a már jól megszokott foglalkozások közé. A fő szempont azonban mindig a hagyományőrzés.

A kézműves-foglalkozások délelőttönként zajlanak, amelyek során a gyerekek ékszereket készítenek, palóc hímzést és palóc minták festését tanulják, agyagoznak, mézeskalácsot sütnek. Vezetőik: Hajdók Hajnalka, Neszméri Tünde, Tőre Éva, Bartal Tímea, Fekete Virág Fanni és Varga Kovács Judit. A fafaragás rejtelmeibe Nagyferenc Katalin ismert kopjafafaragó vezeti be őket. Az oktatók a hagyományos népi mesterségekre, motívumokra helyezik a hangsúlyt minden éven. Ezért a kézművesműhelyek főként a palóc minta megismertetésére fókuszálnak.

A kézműves-foglakozásokkal párhuzamosan zajlik a néptánc és a népdal oktatása a salgótarjáni Paluch Norbert és felesége, Paluchné Percze Piroska táncpedagógusok vezetésével. Ők a tábor visszajáró oktatói. Minden évben két táncanyaggal készülnek, amelyet úgy állítanak össze, hogy a gyerekek számára legalább az egyik ismeretlen legyen, hogy újat tanulhassanak.

A környék népi kultúrájának megismerése céljából a szabadidős programok szerves részét képezik a csoportos autóbusz-kirándulások. A tábort szlovák környezetben szervezik, ebből adódóan a résztvevőknek lehetőségük nyílik a magyar népi kultúra mellett a szlovák népi kultúra megismerésére, főleg a népi gazdálkodás megtekintésére, autentikus környezetben.

A kirándulások mellett lehetőség nyílik a természetjárásra, a sportolásra, a lovaglásra és a pihenésre. Előadóművészek is színesítik a palettát. Hétfőn és kedden a füleki MeseFigurák bábcsoport tart előadást a táborozóknak.

– A programok megvalósításában megkülönböztetett figyelmet szentelünk a gyermekek nevelésének. Legfontosabb célunk, hogy gyermekeink az idegen nyelvi környezetben is megőrizzék a saját kultúrájukat, természetes módon kötődjenek a hagyományainkhoz és minél több tehetséges gyermeknek nyújtsunk lehetőséget az önmegvalósításra akár egyénileg, akár közösségek formájában – teszi hozzá Galcsík Károly. 

A tartalmas hét után a kalap mellé a bokrétát mindig a kopjafaállítással teszik fel a résztvevők, hiszen a tábor elmaradhatatlan foglalatossága a kopjafafaragás, amivel a táborozók emlékjelet hagynak maguk után.   

palóc tábor
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.