2018. szeptember 28., 19:44

Az Andrássyak Tőketerebesen

Tőketerebes járási központ, a Tokaji Borút egyik állomáshelye. A város nevezetessége a Tőketerebesi Múzeum és a Dél-Zempléni Kulturális Központ /egykor Természetismereti Múzeum/. A Múzeum egy része a helyi Andrássy-kastélyban található, amelynek magyar tárlatvezetője Nagy Zsuzsanna, aki mindent tud a család történetéről. Arra kértem, hogy a legfontosabb információkat ossza meg olvasóinkkal is.

muzeum.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

A kastélyt Csáky Imre építtette barokk stílusban. 1786-ban az épület ugyan elkészült, de teljes pompájában csak négy évvel később, 1790-ben volt látható. Nem volt a család székhelye, csupán a Zemplén megyei birtokok irányítását látták el innen. Lányuk, Csáky Julianna, aki Szapáry Péter felesége lett, örökölte meg a kastélyt. Frigyükből mindössze egy leány született, Etelka. A gazdag örökös, aki Erzsébet királyné udvarhölgye volt, Andrássy Károly feleségeként 4 gyereket hozott a világra, többek között azt a Gyulát, aki 1867–71 között a Magyar Királyság miniszterelnöke, 1871–79 között az Osztrák–Magyar Monarchia külügyminisztere lett.

A kastély hátsó bejárata
A kastély hátsó bejárata
Fotó:  Zsebik Ildikó

Andrássy Gyula feleségével, Kendeffy Katalinnal és gyermekeivel, Tivadarral, Ilonával és az ifjabb Gyulával sokat utazott, 1867 és 1871 között a Sándor Palotában éltek, azt követően 8 éven át Bécsben, ha azonban  idejük engedte, szívesen tartózkodtak Tőketerebesen. Gyulának ott volt birtokán a kedvenc helye, ahol ma mauzóleuma áll, legszívesebben ott gondolkodott, elmélkedett,  beszédeket fogalmazott. Ő volt az, aki a kastélyt klasszicista stílusban  teljesen felújította.

a kastély oldalnézetből
a kastély oldalnézetből
Fotó:  Zsebik Ildikó

A császár maga is vendégeskedett Tőketerebesen, és amikor  Gyula bejelentette, hogy betegsége miatt távozik a politikai életből, az nem szívesen engedte őt el. Az erős fizikumú politikusról a halálát megelőző éven, 1889-ben  derült ki, hogy rákos megbetegedésben szenved, utolsó beszédét az  Országgyűlésben már csak ülve volt képes elmondani. Gyula halála után Erzsébet királynő is megfordult Terebesen. Bártfára készült valójában, amikor útba ejtette 1895-ben Andrássy terebesi sírhelyét.

Benczúr Gyula: id. Andrássy Gyula
Benczúr Gyula: id. Andrássy Gyula
Fotó:  Facebook

Mi mindent köszönhet idősebb Andrássy Gyulának Tőketerebes és környéke

Andrássy Gyula volt a vasútvonal kiépítésének helyi támogatója, ezen kívül az ő ötlete volt, hogy Terebesen cukorgyár épüljön. 1890-ben bekövetkezett halála ugyan a kivitelezésben már meggátolta, de tervét fia, ifjabb Andrássy Gyula sikerrel befejezte. Évtizedeken át a  vasút és a cukorgyár lett a vidék két legnagyobb munkaadója.

Tőketerebes nemzetiségi összetétele a századfordulón

Ha nem is sokkal, de a magyar nemzetiségűek száma felülmúlta a szlovákokét, ezen kívül már akkor is sok volt a roma nemzetiségű lakos. 100 évvel később, 2011-ben viszont 24 401 főből már csupán 292 vallotta magát magyarnak.

Andrássy Gyula gyermekeinek élete

Tivadar mindössze 47 évet élt meg, maga is rákban, leukémiában halt meg, amelyhez egy tüdőgyulladás is társult. Ilona, akit a Batthyányi Lajos unokája  vett feleségül, több mint 90 évet élt. Ők Polgárdiban telepedtek le, ott is vannak eltemetve. A település nagyon szerette őket, de Ilona temetésén, az 50-es években, már csak 8 helybéli lakos mert részt venni. Ifjabb Andrássy Gyula, akit szülei Ducinak becéztek, Tivadar özvegyét vette feleségül, hogy bátyja 4 lányát méltóképpen felnevelhessék. Gyula apja nyomdokaiba lépett, ő lett a Monarchia utolsó külügyminisztere, igaz, mindössze 14 napra.

A mauzóleum
A mauzóleum
Fotó:  facebook

A kastély későbbi sorsa

1919-ben a csehszlovák katonaság tiszti kara vette birtokba. 1948-tól kórházként funkcionált, majd a nyolcvanas években, egy komolyabb átépítés után a mezőgazdasági fejlődést bemutató múzeum nyílt az épületben. Miután 2012-ben új ember került a múzeum élére, azóta  történelmi tárlatokat is láthat a nagyközönség.

A kastélyhoz tartozó mauzóleum

A mauzóleum egy mesterséges tó partján áll,  amely 1893-ban, Artur Meinig tervei alapján épült, neogótikus stílusban. A négyszögletes alaprajzú, földszintes épület kívülről olyan, mintha egy templom kicsinyített mása lenne. Itt nyugszik id. Andrássy Gyula gróf (1823-1890), akinek hamvait 1894-ben helyezték át ide a közeli plébániatemplomból. Ugyanitt pihen felesége, Kendeffy Katalin és fiuk, gróf Andrássy Tivadar is.

muzeum.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.