2020. március 8., 15:43

Aki utcát álmodott Budapestre - Feszty Adolf pályája

Ógyallán, ahol történetünk hőse 1846. augusztus 17-én meglátta a napvilágot, aligha akad tősgyökeres helyi lakos, aki ne hallott volna a Feszty családról.

Persze, elsősorban Feszty Árpád festőművészről tudnak sokat, hiszen a Magyarok bejövetele című hatalmas panorámaképe a 19. és a 20. század fordulójának kultikus alkotása. Ópusztaszer, ahol jelenleg megtekinthető, szinte zarándokhelye lett a magyaroknak, érkezzenek bármely szegletéből a világnak.

Árpádnak azonban számos testvére volt, köztük Feszty Adolf, aki korának egyik legismertebb budapesti építésze volt.

Munkásságát a korán elhunyt komáromi építész és technikatörténész, Szénássy Árpád egy monográfiában foglalta össze. Minden hozzáférhető dolgozat a témában az ő útmutatása nyomán született. Adolf szülőfalujában kezdte iskoláit, Komáromban és Pozsonyban végezte a középiskolát. Az érettségit követően a bécsi műegyetem hallgatója lett. Egy esztétikai-építészeti tárgyú könyv hatására hirtelen vágyat érzett, hogy a szerző, Gottfrid Semper diákja lehessen Zürichben.

feszty adolf

Szülei jóváhagyásával Svájcban folytatta és fejezte be egyetemi tanulmányait. Ezt követően Franciaországba és Észak-Itáliába ment tanulmányútra. Svájc nagyon megtetszett neki, fontolgatta is, hogy tartósan ott marad, de felesége, Bach Lili kérésének eleget téve végül Pest-Budán telepedett le 1871-ben. A házaspárnak tíz év alatt öt gyermeke született, sajnos az első négy még csecsemőkorában meghalt. A legkisebb, Margit (1879) érte meg a felnőttkort és maradt Adolf egyetlen vigasza, miután felesége fiatalon, 1882-ben szintén meghalt.

Feszty Adolf tehetséges építész volt, és jól tudott pályázni is, így elég hamar keresett lett a pesti polgári és arisztokrata körökben.

Különböző épületeket terveztettek vele, amelyek egy része napjainkban is megcsodálható, sajnos több is akadt, amelyet a gyorsan terjeszkedő város elnyelt, vagy helyére az új tulajdonosok más funkciójú műtárgyat képzeltek, illetve a II. világháború idején pusztult el.

Az első, nevéhez is köthető épület Károlyi György gróf palotájának kivitelezése volt. Ezt ugyan Ybl Miklós tervezte, de a megvalósítását átengedte Fesztynek. Még harmincon innen fogott bele a Haris-bazár tervezésébe és építésébe.

Ezt az épületet Haris Gergely görög származású polgár rendelte meg nála. Tulajdonképpen az akkori Eskü teret kötötte össze egy átjáró formájában a Koronaherceg utcával. Az átjáróban üzletek sorát alakították ki – mint egy keleti bazárban –, és a természetes fényt Feszty Adolf az üveglapokból és a vas tartószerkezetből kialakított tetővel biztosította. Sajnos ezt az alkotást – amelyet sokan Feszty legszebb és legeredetibb munkájának tartanak – 1910-ben elbontották. Állnak viszont azok a paloták, amelyek közül többet ő tervezett (a legismertebb a Fonciére-palota), és amelyek ma is az Andrássy út díszei. Tulajdonképpen ezt a sugárutat ő képzelte el, és sikerült másokat is megnyernie a kivitelezéséhez.

feszty adolf

Eszterházy Miklós gróffal azt tervezték, hogy a vizek városából, Tatáról vezetnek ivóvizet Budára, sőt egy új Duna-hídon Pestre is eljuttatják.

Végül a város vezetése más megoldást talált. 1890-ben szívbetegsége miatt felhagyott az építészettel, és kibérelt egy 30 ezer holdas birtokot, ahol nagy mennyiségű tőzeget talált. Ezt a papírgyártásban kívánta volna hasznosítani. Több szabadalma is született a témában, de a gyakorlati megvalósításra már nem nyílt lehetősége, mert 120 évvel ezelőtt, 1900. január 26-án, 53 éves korában elhunyt

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.