Aba-hegy leve: másnap hajnalig tartott a szüreti fesztivál - KÉPEKKEL, VIDEÓVAL
Bő másfél évtizede minden ősszel, felváltva az ógyallaiak, a martosiak és az ímelyiek szervezésében megrendezik az Aba-hegy leve elnevezésű, felvonulással, kultúrműsorral és táncházzal színesített szüreti fesztivált. Az idei nagyszabású, hangulatos rendezvény házigazdája az ógyallai Bellő Néptáncegyüttest is működtető Bellő – Konkoly-Thege Polgári Társulás, valamint az Ógyallai Szőlészek és Borászok Polgári Társulása volt.
– mondta el portálunknak Deme László, az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda igazgatója, aki az említett polgári társulás elnöke is.
Október 12-én déltájt az ógyallai kultúrház előtt gyülekeztek az előre meghirdetett szüreti felvonulás javarészt népviseletbe öltözött résztvevői.
„Az előző években mutatósan feldíszített lovaskocsik is a vidáman daloló menet részét képezték. Mivel a tulajdonosok egyike eladta a lovát, a másiké pedig örök nyugovóra tért, ezért a szekerek most először, kimaradtak a felvonulásból. Viszont annak elejéről ez alkalommal sem hiányzott a parádés szüreti koszorú és az abai borászokat köszöntő kisdobos, továbbá a Bellő zenekarral mi is csatlakoztunk a népes sereghez“ - indokolta a lovaskocsik hiányát a fő szervező.
Aztán az Aba-hegy ógyallaiak által művelt részén egy-egy ógyallai és martosi gazda vállalta a gyalog érkezők megvendégelését murcival, új- és óborral, valamint a zamatos itókákhoz illő sós és édes finomságokkal.
A menet tagjai gyalog bejárták az egész szőlőhegyet, ami a zenekar által szolgáltatott, fülbemászó muzsikától és a résztvevők dalaitól zengett. Majd a kétórás ottlétük után visszatértek a Városi Művelődési Központhoz, amely nagytermében öt órától kezdődött a kimondottan népi jellegű kultúrműsor. Annak méltó nyitányaként Józsa Attila kanonok úr megáldotta az idei újbort, a kisdobos mondókájából pedig ország-világ megtudhatta, hogy miként lett bor a szőlőből, s ezt a folyamatot az időjárási viszontagságokon kívül még mi minden nehezítette.
A másfél órás műsorban a „kis és nagy bellősökön“ kívül fellépett a zselízi Kincső Néptáncegyüttes, a csókakői (Magyarország) Barkócaberkenye Néptánccsoport, a Martosi Hagyományőrző Együttes, a szentpéteri Gyöngyösbokréta Néptánccsoport és az ímelyi Fagyöngy Vegyes Éneklőcsoport. Végül Deme László minden szereplő közreműködését megköszönte, hangsúlyozva a néphagyományok őrzésének és továbbadásának fontosságát. Azt az időközben eredményüket is megemlítette, hogy a Bellő – Konkoly-Thege Polgári Társulás kezdeményezésének köszönhetően az Aba-hegy leve hagyományőrző rendezvény bekerült a Felvidéki Értéktárba.
– árulta el.
Az Aba-hegy leve fesztivál a meghívott polgármesterek és önkormányzati képviselők, valamint a szereplők megvendégelésével, majd a Bellő zenekar vezette táncházzal, szüreti vigadalommal vasárnap hajnalban zárult. A folytatás pedig jövőre a szomszédos Martos hagyományőrző községben várható...