A többfelvonásos komáromi ünnepi megemlékezés elején a legifjabbak jeleskedtek - KÉPEKKEL
Komáromban már március 14-én kezdetét vette az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc hőseiről való megemlékezés-sorozat. A Felvidéki Értékőrzők és a Kárpátia Sport Polgári Társulás szervezésében a helyi óvodások, alap- és középiskolások közös versmondással tisztelegtek a dicső elődök példa értékű helytállása előtt. „Talpra magyar, hí a haza…!” – szavalták közösen, a megeredő eső ellenére Boráros Imre, Kossuth-díjas színművészünkkel együtt Petőfi Sándor mellszobránál az általa írt Nemzeti dalt...

A Víz utcai Tulipán Óvoda apróságai ez évben is a pedagógusaik kíséretében előbb Klapka György honvédtábornok szobránál emlékeztek. A kokárdás - huszárcsákós csapat érkezése után a Városháza tornyából háromszor (hiszen három a magyar igazság!) jött elő a Klapka-indulót trombitáló huszár, akinek a siserehad lelkesen énekelte: „Fel, fel vitézek a csatára…!”, ráadásként pedig a Nemzeti dalt is elszavalták, végül megkoszorúzták a komáromi vár helytálló tábornokának szobrát.
Azután átsétáltak a Petőfi-mellszoborhoz, ahová sorra érkeztek azon óvodák nebulói, amelyekben már a kisgyermekkortól fontosnak tartják az egészséges nemzettudat erősítését és a hagyományok éltetését. Ugyancsak többen megjelentek a Marianum Egyházi Iskolaközpont, a Komáromi Speciális Alapiskola és a Selye János Gimnázium diákjai közül is.
Mihacs Szilvia műsorvezető üdvözlő szavai után a két szervező társulás elnöke, Pallag György mérnök köszöntötte az emlékezőket. Örömmel nyugtázta, hogy a csapadékos időjárás ellenére az idén is szép számban gyűltek össze.
„Petőfi Sándor szabadságszimbólum, akárcsak az általa írt Nemzeti dal is, amit majd együtt elszavalunk. Ezt minden évben megismételjük azért, mert az elődeink a szabadságért adták az életüket, amit mi most élvezhetünk. Kötelességünk, hogy minden évben emlékezzünk rájuk, az egyik legszebb módon: közös versmondással” – hangsúlyozta Pallag György.
Majd Boráros Imre Kossuth-díjas színművész Petőfi Sándor Az országgyűléshez című verséből tolmácsolt egy odaillő részletet, azt ekképp zárva: „Hiába minden szép és jó beszéd,/ Ha meg nem fogjátok az elejét,/ Ha a kezdetnél el nem kezditek…”.
Utána a kis „tulipános ovis” Ulrich Olivér Mentovics Éva Magyar szívvel, lélekkel című verséből idézett, ezzel könnyeket csalva sokak szemébe: „Szívem érző, magyar szív,/ lelkem magyar lélek,/ meghatároz életfám,/ ameddig csak élek./ Én vagyok az új ágon/ bimbózó virága,/ magyar szívvel, lélekkel/ jöttem e világra…”.
A továbbiakban Stirber Lajos nyugalmazott pedagógus, a Magyar Kultúra Lovagja zenei kíséretével, segítségével együtt énekeltük el a Befordúltam a konyhára… című Petőfi-verset és a Klapka-indulót.
Vörösházi Hanna Flóra, a dél-komáromi Petőfi Sándor Általános Iskola tanulója Wass Albert Üzenet haza című versével örvendeztette meg a jelenlevőket. Természetesen, a Nemzeti dal Boráros Imrével együtt történő elmondására, végül nemzeti imánk eléneklésére és a szobor megkoszorúzására is sor került. Bár a gyerekek sajátkezűleg készített díszekkel is szépítették a szobor környezetét, de sajnos, azokat az eső nem kímélte…
Folytatásként a komáromi óvodák és iskolák hagyományos, a márciusi ifjakra emlékező, Szabadság című ünnepi műsorára ma 17 órakor az Egressy Béni Városi Művelődési Központban kerül sor. A Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Köre, valamint az Egressy Béni VMK által szervezett közös főhajtás során Langschadl István mérnök, a Baráti Kör elnöke és Keszegh Béla, Komárom polgármestere mond ünnepi köszöntőt.
A műsorban fellépnek: a Csillag Óvoda óvodásai, a Jókai Mór Alapiskola tanulói és Gaudium Vegyes Kara, a Selye János Gimnázium diákjai, a Selye János Egyetem hallgatói, továbbá Nagy Ferenc költő, versmondó. Végül a jelenlevők megkoszorúzzák Egressy Béni közeli szobrát. És mindez még csak a március 14-i előzönge! A szombati komáromi műsor a HOL-MI programajánlónkban olvasható.