Video art kiállítás zajlik Kassán
A videóművészettel, videóinstallációkkal foglalkozó felvidéki magyar alkotók mutatkoznak be Szlovákia első ilyen jellegű csoportos fellépésén a kassai DIG galériában. A szervezők fő célja felhívni a figyelmet arra, hogy nemcsak a klasszikus művészeti ágakban, hanem a kortárs médiaművészet területén is tevékenykednek a Felvidéken tehetséges magyar fiatalok.
A kiállítás két részre oszlik. Az első, waters-víz-voda elnevezésű szekcióban 2012. december 12. és 21. között olyan videóinstallációk, objektumok kerülnek bemutatásra, amelyek ihletett kapcsolatban vannak a vízzel. A második, new port nevű részben a pozsonyi, kassai és budapesti képzőművészeti egyetem hallgatóinak munkáit tekinthetik meg az érdeklődők december 12. és 14. között.
A waters szekcióban négy alkotó mutatkozik be. Suchoža József, a Besztercebányai Művészeti Akadémia magyar ajkú dékánhelyettese Mózes könyvéből, az Exodus-ból merít. Pontosabban abból a momentumból, amikor a tenger megnyílt a kiválasztott nép előtt. A monumentális projekció lényegében egy vízfal, mely ebben az esetben egy vertikális mozgó vonalat képez: egy képzeletbeli határt az aktív és passzív lét között, a reális és irreális csapások között. A 12x2 méteres, vízzel teli medence tükörként reflektál a projekcióra, ami által a kétdimenziós vetítés térbeli objektummá válik.
Szaszák György Dependence elnevezésű installációja az élet alapvető függőségeire próbálja felhívni a figyelmet. Az alkotó aktfotókból készült animációt vetít vízzel megtöltött fehér léggömbökre. "Ebben az esetben a víz életadó szimbólumként jelenik meg, ami az anyaméhben izolálja a magzatot. Ez a kapszula persze előbb vagy utóbb szétpukkad, ami a múlandóságra utal, vagyis arra, hogy a legbiztonságosabbnak hitt menedék sem érinthetetlen" - magyarázza a művész.
A magyar-holland származású Linda Van Dalen művésznő Esernyőm II. nevű munkája Lynch víz alatti alkotásaira reflektál. A tárlaton a Los Angalesben készített víz alatti munkáinak folytatását láthatjuk. Van Dalen azt vallja, a víz alatt transzcendens, nyugodt meditatív állapotban kerül, az ebből fakadó biztonságot a felszínen nem érzi. Ezt az intim állapotot vetíti egy esernyőre, ami a védelem szimbóluma.
Pribék Gábor Visszatekintés II. című alkotásával mutatkozik be. Az úszás a folyadékban történő mozgás összefoglaló neve. Maga a tevékenység valószínűleg egyidős az emberiséggel, több ókori lelet bizonyítja, hogy régen is kedvelt szabadidős aktivitás volt. A Visszatekintés II. az úszásra, mint spirituális tevékenységre reflektáló videóinstalláció. Megmutatja, hogyan lehet elmerülni, alávetni magunkat az úszás periodikájának és kapcsolatba kerülni a vízzel.
A kassai, a pozsonyi és a budapesti képzőművészeti egyetemek hallgatóinak munkái a DIG galéria vetítőtermében tekinthetőek meg szerdától péntekig .
A kassai intézmény diákjai közük Marczi Emőke, Pálmai László, Pál Ildikó, Kőszeghy Miriam és Matúš Lányi alkotásait mutatják be Bartusz György válogatásában.
A pozsonyi diákok videói között Németh Ilona válogatott. Õ Cséfalvay András, Németh Krisztián és Zuzana Žabková munkáit szemelte ki.
A bemutatón a Magyar Képzőművészeti Egyetem is vendégszerepel. Révész Laszló válogatásában Hajas Luca, Zékány Dia, Fehérváry Tamás, Bánki Tamás, Mézes Márton és Lajkó Nóra alkotásait tekinthetik meg a látogatók.