Váltson jegyet a Frici & Aranka című filmre!
A budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban 2022. február 15-én mutatták be a Frici & Aranka című filmet. A március 12-i vetítésre még vannak szabad helyek.
– írta Karinthy Frigyes (a filmben Bölkény Balázs alakítja) második feleségéről, az ipolysági születésű Böhm Arankáról (az ő alakját Szakács Hajnalka formálta meg). Amint azt a film címe mutatja, a történet elsősorban róluk szól, de felbukkannak a századfordulós Budapest egyéb jeles személyiségei is; elég, ha csak Karinthy első feleségére, Judik Etelre (Tenki Dalma), Kosztolányi Dezsőre (Hajdu Tibor) és feleségére, Harmos Ilonára (Páder Petra), Tóth Árpádra (Pásztor Ádám), Grätzer Józsefre (Mészáros Martin), a rejtvénykirályra, valamint Aranka barátnőire, Devecseriné Guthi Erzsébetre (Balázs Andrea), Kondor Líviára (Eke Angéla) és Klug Bözsire (Erdélyi Tímea) gondolunk.
Karinthyék Verpeléti úti otthonának ábrázolása mellett a Karinthy–Kosztolányi páros törzshelyének számító New York Kávéház és a Hadik kávéház hiteles bemutatása sem maradhat el, hiszen – amint azt Karinthy Márton írta – „ott volt mindenki, aki fontos, aki számít”.
Ahogy azt az alkotók megfogalmazták, a Frici & Aranka Karinthy Frigyes és Böhm Aranka kapcsolatáról, szerelméről és a két világháború közti Budapest kávéházi életről szól:
Karinthy Vera egy korabeli dizőzt alakít a New York Kávéházban, s arról énekel, miként volt a kávéház sziget az íróknak, s hogy mulattak ott, hiszen „Dunába dobva a kávéház kulcsa, / Pezsgőben úszik a Nagykörút.”
S hogy egyáltalán miért forgattak tévéfilmet Karinthyékról? Mert hiszik, hogy a magyar irodalomnak filmvásznon a helye, s hogy így még jobban megismerhetővé válnak ezek az alkotók, ezek az irodalmi művek:
A kultura.hu-n megjelent kritikában hangsúlyozták, hogy a filmben elhangzó irodalmi szövegek is szervesen beépülnek a történetbe; nem keltenek a nézőben olyan érzéseket, hogy egy-egy vers, szöveg vagy versrészlet csak „kötelező gyakorlatként” hangzik el. Meglátásuk szerint a fikció és a történelem szórakoztató elegyét kapjuk korhű kosztümökkel, csodás frizurákkal és kiegészítőkkel, pompás szobabelsőkkel.
– összegezte az alkotók munkáját dicsérve a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója, Ráduly György.