Újabb ukrajnai városokban szálltak meg középületeket a szakadárok
Hírek érkeztek arról is, hogy a megye egy másik településén, Zsdanyivkában mintegy 20 szeparatista ellenállás nélkül elfoglalta a városházát, és kitűzték rá a "donyecki köztársaság" zászlaját. Helyszíni jelentések szerint Horlivkában a szakadárok az épület belső udvarán lévő bejárat felől hatoltak be. Kitörték a kerítés rácsait, majd betörték az épület ajtaját. A lezárt helyiségek ajtói közül is többet betörtek.
A szeparatisták követelték a rendőröktől, hogy tegyék le a fegyvert, és adják meg magukat. Közölték velük, hogy ha nem állnak át a "nép oldalára", agyonlövik őket.
Az UNN független ukrán hírügynökség értesülése szerint a támadásban súlyosan megsebesült Andrij Kriscsenko rendőrfőnök, és tucatnyi munkatársa is különböző fokú sérüléseket szenvedett. A rendőrök korábban elbarikádozták magukat az emeleten. Kiálltak az erkélyre, s onnan közölték a tüntetőkkel, hogy a "nép mellett vannak", de nem engedik az ukrán nemzeti lobogót levenni az épületről. A behatolók azonban később valamennyi rendőrt kikergették az utcára.
Az utcán összegyűlt, becslések szerint néhány tucatnyi tüntető az épületfoglalás közben Oroszországot és a feloszlatott Berkut rohamrendőrséget éltette. Az épületfoglalóktól azt követelték, hogy kényszerítsék térdre, majd lincseljék meg a rendőröket.
Alekszij Honcsarenko, az odesszai megyei tanács képviselője internetes blogjában közölte, hogy értesülései szerint a horlivkai rendőrök egy része átállt egy állítólagos orosz alezredes parancsnoksága alá, aki saját elmondása szerint Szimferopolból érkezett. A városban oroszbarát tüntetők egy csoportja autókkal eltorlaszolta a rendőrségi épületnek helyt adó főutcát, aminek következtében dugó alakult ki. A helybeliek közül sokan elégedetlenségüknek adtak hangot, amiért a szakadárok akciója miatt nem tudtak eljutni a munkahelyükre.
A tüntetésen egy - magát a "donyecki köztársaság" képviselőjének nevező - szeparatista orosz újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy céljuk leváltani a város jelenlegi vezetését, és kinevezni saját polgármesterüket, illetve meneszteni a városi rendőrfőnököt.
CNN: nem látni terrorellenes akciót
A CNN hírtelevízió donyecki tudósítója hétfőn délelőtt azt jelentette, nyoma sincs annak, hogy Kelet-Ukrajnában terrorellenes műveletek kezdődtek volna. "Nem látni katonákat, rendőröket, biztonsági erőket" - jelentette a helyszínről az amerikai hírtévé újságírója. Azt mondta, Kelet-Ukrajnában legalább kilenc városban oroszbarát erők szálltak meg közigazgatási épületeket. A tudósító kommentárja szerint az erők nagyon jól szervezettek, ami "arra enged következtetni, hogy nem helyi erőkről van szó".
A BBC brit tévé jelentése szerint a Donyeck megyei Szlovjanszk városában "minden csendes", nincsenek harckocsik, nincs ostromállapot. Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő vasárnap este közölte: Kelet-Ukrajnában terrorellenes művelet kezdődik, ha a lázadók nem teszik le a fegyvert.
A lenta.ru orosz hírportál szerint Szerhij Taruta, a Donyeck megyei állami közigazgatás vezetője hétfőn délelőtt bejelentette: a térségben megkezdődött a terrorellenes művelet.
Moszkvában megerősítették a kelet-ukrajnai szakadárok segítségkérését
Vlagyimir Putyin szóvivője szerint nagyon sok kérés érkezik Kelet-Ukrajnából személyesen az orosz államfőhöz, hogy nyújtson segítséget vagy avatkozzon be "valamilyen formában".
Dmitrij Peszkov sajtóértekezletén hozzátette, hogy az orosz államfőt rendkívül aggasztják a kelet-ukrajnai fejlemények, de ennél többet nem mondott az őt megkereső újságíróknak.
A nap folyamán az orosz elnöktől kért védelmet Vjacseszlav Ponomarjov, az Ukrajna keleti részén lévő Szlovjanszk városházáját elfoglaló oroszpárti szakadárok vezetője. A térség több városában korábban számos kormányzati épületet foglaltak el a szakadárok, és a kijevi hatalom ultimátuma ellenére sokan továbbra sem hagyták el azokat.
Szergej Lavrov egy hétfői moszkvai tájékoztatóján egyebek közt azt hangoztatta, hogy Oroszország nem avatkozik be Ukrajna belügyeibe, mert ez ellentétes az érdekeivel. Kérdésre válaszolva kizárta, hogy egyáltalán "találgatásokba bocsátkozzon" arról, minek kellene ahhoz történnie, hogy Oroszország katonailag beavatkozzon Ukrajnában.
Időközben Vlagyimir Putyin a Moszkva környéki Novo-Ogarjovóban lévő rezidenciáján több krími politikust nevezett ki ideiglenesen. Az orosz államfő Szerhij Akszjonovot, az eddigi krími miniszterelnököt állította a terület élére. A politikus a március 16-án tartott népszavazás után egy nappal - egyoldalúan - kikiáltott Krími Köztársaság ideiglenes kormányzója lett.
Az orosz államfő bejelentette, hogy szeptember 14-re tűzte ki a parlamenti választásokat a Krím félsziget törvényhozásába, majd ezt követően megtartják a kormányzóválasztást. Az orosz Fekete-tengeri Flotta krími bázisának helyet adó Szevasztopol városban is aznap tartják meg a szavazást a helyi közgyűlésbe, egy napon az oroszországi kormányzó-, önkormányzati és helyhatósági választásokkal.
frissítve: 19:11