2018. október 29., 22:42

Újabb felvidéki televíziós siker a külhoni magyar tudósítók televíziós és rádiós találkozóján - Videóval

A hét végén ért véget a Kárpát-medencei tudósítói találkozó, televíziós és rádiós szemle Szabadkán. A háromnapos találkozón az MTVA külhoni tudósítói találkoztak az intézmény felelős szerkesztőivel és vezetőivel, ahol a magyar közmédia csatornáin megjelenő, a határon túli magyarság életét bemutató híradásokról és tudósításokról beszélgettek a televíziós szakemberek. A program része volt a Kárpát-medencei Tudósítói Filmszemle is, amelyen ismét felvidéki siker is született.  

Újabb felvidéki televíziós siker a külhoni magyar tudósítók televíziós és rádiós találkozóján
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Muzsa

Szekeres Éva és Lichtmannagger László alkotása második helyezést nyert a Kárpát-medencei Tudósítói Filmszemlén. Az alkotók több mint 20 éve foglalkoznak televíziós műsorkészítéssel, korábban a helyi regionális televízió stábjaként, az utóbbi években pedig leginkább a Szlovák Televízió magyar adásának tudósítói csapataként tevékenykednek. Tagjai a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségének, így munkáik megjelennek a hirek.sk portál videós anyagai között is.

Fotó:  Muzsa

A díjazott alkotás egy 26 perces dokumentumfilm, amely Lénár Károly papról szól, aki az 1950-es évek elején fiatal papként került a magyar többségű Lukanényére. Mivel paptársait segítette a Rómába való szökésben, elfogatóparancsot adtak ki ellene, de a hívei hónapokon át a testükkel védték és sokan a börtönbe is követték.

A film rendezője Szekeres Éva, aki portálunknak elmondta, a történetre egy híranyag forgatása közben leltek rá még 2015-ben, amikor egy szoboravatásról készítettek híradós tudósítást. Meglepve tapasztalták, mekkora tisztelet és szeretet övezi  az egykori lelki pásztort, ennyi évvel a halála után is. Az emberek a könnyeikkel küszködve tudtak csak beszélni arról, milyen ember volt Lénár Károly lelki pásztor. Ekkor elhatározták, hogy a történetet mindenképpen feldolgozzák filmes formában is. A film készítéséhez a szlovák kormányhivatal kisebbségi támogatási forrásából szereztek pénzt, így készült el az alkotás végleges változata 2017-ben.

"A nyáj őrizte a pásztort" című alkotás készítése közben megindító volt az a fajta érzelmi töltet, amellyel az emlékezők a több évtizeddel ezelőtti történésekről beszéltek. Mivel maga a személy, akiről a film készült már nem él, így a kortanúk elbeszélései segítségével tudtuk felidézni az akkori történéseket, mondta el portálunknak a rendező, hozzátéve, éppen ezért nem egy hagyományos, narrációval összekötött formát választottak, hanem a kortanúk hiteles vallomásaiból építették fel a történetet.

Maga a történet az ötvenes években játszódik, amikor Lénár Károly úgy kerül Lukanényére, hogy már egy érvényes elfogatóparancs van ellene, mivel két paptársát segítette a Rómába való szökésben, akiket egyébként elfogtak, tehát nem sikerült kijutniuk az országból. A lukanényeiek ezt a történetet nem ismerték, viszont olyan gyorsan megszerették a fiatal lelki pásztort, hogy hónapokig csoportosan őrizték, valójában a testükkel védték meg őt a letartóztatástól, senkit nem engedtek a közelébe. Ott aludtak a paplak környékén, felváltva őrizték. A történet úgy végződött, hogy bevonult a katonaság és vele együtt több helybéli lakost is több évre börtönbe zártak.

A film felidézi a börtönéveket, megszólal néhány közeli barátja is, akik el tudták mesélni, milyen volt a vallásüldözés azokban az években. A filmből kiderül az is, hogy  Lénár Károly volt az egyik kezdeményezője a Komáromi Imanapoknak is, amelynek az volt a célja, hogy a felvidéki magyar hívőknek legyen magyar püspöke. Sokan az ő személyében látták az esélyes jelöltet, de ezt ő akkor az egészségi állapota miatt már nem vállalta volna.

A Lénár Károlyról szóló, A nyáj őrizte a pásztort című dokumentumfilmet beválogatták az Ars Sacra Filmfesztiválra is, itt több mint nyolcvan alkotásból választották ki a negyven vetített film közé. A filmvetítés is megható volt, mivel a filmben megszólaló lukanényeiek is elutaztak Budapesre, ahol a Tabán ArtMoziban együtt megnézték a filmet.

Fotó:  Muzsa

A díj számunkra komoly szakmai elismerés, amelyre mindannyiunknak nagy szüksége van, hiszen egyrészt ez az egész hazai magyar televíziós szakma számára is egy fontos visszajelzés, hogy a munkánk Kárpát-medencei viszonylatban is megállja a helyét. Még annak ellenére is, hogy nálunk semmilyen szakmai képzésre nincs lehetőség, hiszen magyar nyelven nincs képzés, így csak a saját mindennapos küzdelmünk során szerzett tapasztalat segít bennünket ilyen alkotások elkészítésében

- mondta el Szekeres Éva rendező kiemelve, hogy az ilyen elismerések kicsit ráirányítják a figyelmet a szakmára is. Másrészt jelentős versenyhátrányban vagyunk, hiszen nincs olyan szakmai és műszaki hátterünk, mint például a vajdasági vagy erdélyi kollégáknak. Ez mindenképpen ad számunkra egyfajta szakmai önbecsülést is, amely bizony gyakran megkopik a mindennapi tudósítói munka során, mondta el a rendező.

A film itt megtekinthető:

 

Újabb felvidéki televíziós siker a külhoni magyar tudósítók televíziós és rádiós találkozóján
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.