Trianonról vetítenek dokumentumfilmet a Szlovák Intézetben
BUDAPEST. A Történelemóra című szlovák dokumentumfilmet, Dušan Tranèík munkáját vetítik le csütörtökön az alkotó jelenlétében a budapesti Szlovák Intézetben.
A dokumentumfilm a szlovák-magyar kapcsolatokkal és a trianoni békeszerződés eltérő megítéléseivel foglalkozik. Nem tanítani akar, hanem az a célja, hogy a néző bepillantást nyerhessen az oktatási intézmény közegébe és megtapasztalja, ott hogyan közelítenek a témához - mondta el az MTI-nek Hushegyi Gábor.
Az intézet igazgatója hozzátette, hogy a 2012-ben forgatott 59 perces film mint egyfajta vitafórum, teret ad mindkét oldal tanárainak és diákjainak, hogy kifejthessék véleményüket a témáról.
A szlovák közszolgálati televízió a filmet kétszer is vetítette és több szlovákiai magyar ifjúsági táborban is bemutatták a nyáron. Dušan Tranèík dokumentumfilmje nagy visszhangot keltett és még az azonos nemzetiségűek is más-más véleményt formáltak róla - jegyezte meg az igazgató.
A rendező szlovákiai szlovák, szlovákiai magyar és magyarországi magyar tannyelvű gimnáziumban forgatta a dokumentumfilmet arról, hogy a tanárok miként adják elő és a diákok hogyan értékelik Trianont.
A vetítésre meghívták a budapesti szlovák gimnázium érettségiző diákjait és a történelemtanárokat is. A filmet magyar feliratozással mutatják be. A vetítés után Dušan Tranèík rendezővel és Peter Dubeckývel, a Szlovák Filmintézet igazgatójával Peter Mihaloviè esztéta és Hushegyi Gábor intézetigazgató beszélget.
Forrás
MTI