Tiltakozást váltott ki a Párkányba tervezett hulladékégető
A Magyar Közösség Pártja (MKP) petíciójáról Retkes János, a párt párkányi alapszervezetének elnöke tájékoztatta portálunkat. Határozott tiltakozását fejezte ki a Párkány város területére tervezett hulladék-felhasználási és újrahasznosítási üzem megépítése ellen.
“Szabó polgármester már január 27-én tudott a szemétégető párkányi ipari parkba történő telepítéséről. Azzal, hogy az arról szóló 120 oldalas szlovák nyelvű tájékoztató anyagot február 2-án véleményezésre kifüggesztette a hivatalos tájékoztató táblára, illetve az információ felkerült a város weboldalára, letudta a helyi lakosság és a városi önkormányzat tájékoztatását. A polgárok február 22-ig véleményezhetik ezt a projektet, ha van idejük, kedvük és türelmük végigolvasni a hosszú anyagot. Az említett üzem megépítési szándékával kapcsolatban azonban a polgármester sem testületi ülést, sem lakossági fórumot nem hívott össze. Ellenben az MKP párkányi alapszervezete úgy gondolta, hogy már a környezetszennyező üzem létesítése ellen is petícióval kellene tiltakoznunk, ráadásul a polgármester említett mulasztása is annak indítására ösztönöz bennünket. Február 16-án, csütörtökön Párkányban és a környező településeken (Muzslán, Nánán, Ebeden, Kőhídgyarmaton stb.) tehát elkezdjük az aláírásgyűjtést. Petíciónkat a végső döntéshozónak számító környezetvédelmi minisztériumba juttatjuk majd el“ – mondta el a párkányi MKP-elnök.
Párkányban öt helyszínen írható alá csütörtöktől az MKP petíciója. A standok február 21-ig, keddig mindennap délelőtt 08.00–11.00 és 14.00–18.00 óra között az alábbi helyszíneken találhatóak meg: a régi és új Billa előtt, a poliklinika előtt, a Lidl előtt és a Jednota előtt.
Retkes Jánosnak sokadmagával együtt az a meggyőződése, hogy a tervezett üzem tovább rontaná az amúgy is kedvezőtlen légszennyezettségi mutatókat, s ezáltal az a város és a környező települések életkörnyezetére negatív hatással lenne.
„Párkány a térség jelentős idegenforgalmi és turisztikai központja – egyre jobban virágzó fürdővárosa, ahol az ilyen jellegű, egyszemélyes kft. beadványa alapján létesülő környezetszennyező üzemnek semmi helye. Szeretnénk, ha az utódaink is minél tisztább, veszélyes szennyezéstől mentes levegőt szívhatnának majd. Egyúttal aggályosnak tartjuk a városvezetés, elsősorban Szabó polgármester eddigi hozzáállását, s hiányoljuk a terv mielőbbi széleskörű megvitatását. A párkányi MKP-frakció javaslatára a témát besorolták a február 14-ei testületi ülés napirendi pontjai közé, majd az üzemépítés tervét a testület egyhangúlag elutasította“ – mondta el a helyi politikus.
Az MKP tehát mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy a pozsonyi HC LOGISTIK cég ne építse meg a hozzávetőleg 20 millió eurós beruházással járó hulladékfeldolgozó üzemet Párkányban.
“A projekt kapcsán napi több kamionnyi nyersanyag-beszállítással számolnak, s ez a közlekedés szempontjából is megterhelő lenne – Zselíz irányában, a Nánai úton nőne a forgalom. Évente hozzávetőleg 20 ezer tonna gumiabroncsot és műanyagot égetnének el az új üzemben. A minisztériumi állásponttól függően legkorábban 2017-ben kezdődne az üzem építése, s az már 2018 nyarától működne is” – ismertette a részleteket Retkes János.
Szabó Eugen polgármester a sajtóban azzal érvel, hogy szó sincs hagyományos értelemben vett szemétégetőről, s az üzem csak közepesen légszennyező lenne, ráadásul a projekt kapcsán előnyt jelentene az, hogy 40 új munkahely létesülne. Retkes János szerint azonban azok többségét úgysem párkányi munkanélküliek foglalhatnák el. “Mivel a városban és annak környékén nincsenek az ilyen üzemben folyó munka végzéséhez szükséges szakemberek, ezért őket a pozsonyi cég bizonyára máshonnan hozná magával. Tehát a üzem létesítése nem befolyásolná pozitívan a térség munkanélküliségi mutatóit” – szögezte le az MKP alapszervezetének elnöke.
Az üzemépítés tervét az MKP párkányi alapszervezetén kívül a párt központja is határozottan ellenzi, s véleményének sajtóközlemény formájában adott hangot.
A projekt véleményeztetését több szinten folyó engedélyeztetési eljárás követné. A Párkányban és annak környékén élők többsége reméli, hogy a tervezett hulladék-felhasználási és újrahasznosítási üzem sosem épül fel, legalábbis nem ebben a térségben. Ehhez az is kell, hogy minél többen - a saját életkörnyezetük s utódaik iránt is felelősséget érző magyarok és szlovákok egyaránt csatlakozzanak a holnap kezdődő aláírásgyűjtéshez. S bár időközben az interneten is elindult egy aláírásgyűjtés, a két kezdeményezés korántsem kell, hogy egymást kioltsa, a minél több aláírás ugyanis csak erősítheti a hulladékégető ellenzőinek érveit, s gyengítheti a beruházást támogatókat.