Szigoríthatják a tanárképző főiskolákra való felvételi vizsgákat
Az oktatási minisztérium javaslatát a Tanuló Szlovákia oktatási reform keretében fogalmazta meg.
A pedagógiai program bakkalaureátusi fokozatát megszüntetnék és létrehoznának egy összesített pedagógiai tanulmányi programot, melynek elvégzését követően a hallgató magiszteri titulust szerezne. A reformok szerzői szerint a bakkalauerátusi tanulmányok az alap- és középiskolák tanítói és tanárai szempontjából gyakorlatilag hasznavehetetlenek.
Változás várható a jövendő főiskolai tanárok képzésében is. "A pedagógusok felkészítése az elméleti és gyakorlati oktatás szempontjából kiegyensúlyozottá válik" - olvasható a reform-dokumentumban.
A diákoknak az új szabályok szerint a tanítói szerepre úgy kell felkészülni, hogy ők lesznek a tanulók irányítói, fel kell készülni a diákok egyéni módon való megközelítésére, mint ahogy az iskolák pedagógiai-szakmai közösségeivel való csoportmunkára is. Növelnék az iskolai gyakorlat óraszámát is. "A jövendő tanítók minőségi felkészítése elképzelhetetlen megfelelő mértékű pedagógiai gyakorlat nélkül, ami a tanárképzés jelentős részét képezi majd. Megvalósítására kiterjedt, fejlett, kiváló pedagógusokkal rendelkező tanszéki, illetőleg egyetemi, gyakorló iskolák hálózatának intézményeiben kerülne sor" - olvasható a dokumentumban. Minden egyes jövendő tanárokat képző tanszéknek rendelkeznie kellene megfelelő gyakorló iskolákkal.
A reformok szerzői egyúttal a tanárképzés jelenlegi állapotára is kitértek. A jelenlegi normatív finanszírozási rendszer arra ösztönzi a felsőoktatási intézményeket, hogy minél több diákot vegyenek fel, így sok intézmény olyan diákokat is felvesz, akiknél vajmi kevés a feltétele annak, hogy jó tanárokká válhatnak. A pedagógiai tanulmányokat a diákok ugyanis sok esetben akkor választják, ha máshová nem kerültek be."A felvett jelentkezők nagy része nyíltan bevallja, nem kíván tanítói karriert építeni. Ez a gyakorlatban is beigazolódik, ugyanis csupán a végzettek elenyésző része kerül az iskolákba" - vélekednek a reformok szerzői.
Szlovákiában jelenleg megközelítőleg 30 tanárképző tanszék létezik, ahol évente 6-8 000 diák kezdi meg tanulmányait. A megközelítőleg hasonló nagyságú Finnországban 8 pedagógiai tanszék létezik, évente 2 000 diákot vesznek fel, miközben a jelentkezők száma a felvett diákok tízszeresét is meghaladja.