2015. október 9., 11:05

Szepsi alkotók kapták a Kárpát-medencei Tudósítói Filmszemle második díját

SZÉKESFEHÉRVÁR. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Kós Károly Kollégiumának Székesfehérvári Médiakonferenciája és Tudósítói Találkozója keretében második alkalommal szervezték meg a Kárpát-medencei Tudósítói Filmszemlét, ahol a Regfilm televíziós műsorkészítéssel foglalkozó kft. alkotócsoportja, Kovács Ágnes, Szilvássy Péter és Bodnár Ottó alkotása, a Végveszélyben az ősi gyümölcsfajták című kisfilm kapta a második díjat.
201510091102020.kov01.jpg

Az MTVA Kós Károly Kollégiuma által szervezett Kárpát-medencei tudósítói találkozójának idén Székesfehérvár adott otthont. A mintegy 100 résztvevőt Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a városháza dísztermében. Ezt követően Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár tartott előadást a Kárpát-medencei demográfiai folyamatokról, oktatási, képzési és gazdaságpolitikai célkitűzésekről. Az MTVA vezérigazgatója, Vaszily Miklós fölvázolta a külhoni tudósítóhálózat lehetőségeit az új műsorstruktúra tükrében. 

Galambos István, a Kós Károly Kollégium elnöke elmondta, fontosnak tartja a Kárpát-medencei tudósítói műhelyek találkozóját, „mert ők jelentik a közmédia kinyújtott karját Székelyudvarhelytől Kassán keresztül Szabadkáig”. „Ez is a megbecsülésünk egyik jele, hogy egy-egy ilyen találkozót megszervezünk” – fűzte hozzá. 

A kétnapos tudósítói találkozó filmszemlével ért véget. A szakmai versenyre az MTVA-val szerződéses viszonyban álló külhoni tudósítók nevezhettek. A versenyt a Kollégium azzal a szándékkal indította útjára, hogy a határon túli alkotóműhelyeknek is legyen fóruma, ahol munkáikat, tudásukat megmérettethetik. A verseny kiírása tematikailag nem tartalmazott megkötéseket, a szervezők azt azonban elvárásként megfogalmazták, hogy az alkotások a Kárpát-medencében élő magyar közösségek kulturális értékeit és szellemi összetartozását tükrözzék.

A Galambos István, a Kós Károly Kollégium elnöke által vezetett öttagú zsűri úgy értékelte, hogy idén a tavalyinál jobb és erősebb volt a mezőny, elsősorban a témaválasztásban. A tavalyi évhez képest idén a verseny már csak egy kategóriában, mégpedig a rövidfilm kategóriájában zajlott. A bírálóbizottsághoz összesen 64 alkotás érkezett. 

Az első helyezett az erdélyi, székelyudvarhelyi Fábián Kornélia Memento című kisfilmje lett, a második díjat a Szepsiben dolgozó Kovács Ágnes kapta Végveszélyben az ősi gyümölcsfajták című riportjáért, a harmadikat pedig az ungvári Iváncsik Attila Nefelejcs című alkotásáért. A közönség szavazatai alapján a különdíjat Zsigmond Attila gyergyószentmiklósi alkotó kapta Laci macija című kisfilmjéért. 

A második díjat tehát a szepsi alkotóközösség, portálunk munkatársai kapták. A Végveszélyben az ősi gyümölcsfajták című rövidfilmet Kovács Ágnes szerkesztő, Szilvássy Péter operatőr és Bodnár Ottó jegyzi. Külön figyelemre méltó, hogy Kovács Ágnes ugyan sok éve újságíró, de mindössze néhány hónappal ezelőtt kezdte filmes pályafutását, a bírálóbizottság pedig ilyen elismerésben részesítette.

„Betegség miatt személyesen nem lehettem jelen a szemlén, így a kollégáim tudatták velem telefonon az örömhírt. Természetesen nagyon megörültem az elismerésnek, de őszintén szólva az első pillanatban inkább meglepődtem, mert álmomban sem gondoltam volna, hogy a beküldött három alkotás közül kettő továbbjut a selejtezőn, egy pedig még díjnyertes is lesz. Azért ért meglepetésként, mert alig múlt fél éve annak, hogy ebben a szakmában dolgozni kezdtem” – nyilatkozta portálunknak Kovács Ágnes. 

„A munkában egyforma része van az operatőr kollégámnak, Szilvássy Péternek és a vágó kollégámnak, Bodnár Ottónak, így az elismerés őket ugyanúgy illeti, mint engem. Ez a szakma egy szoros csapatmunkát kíván, mert a szerkesztő fejében összeállt, gondolatokkal és mondanivalóval kísért képet az operatőr és a vágó vetíti a képernyőre” – hangsúlyozta. 

Kovács Ágnes elmondta, hogy az alkotás a szívügye volt, mert a film egy része szülőfalujában készült, az egyik riportalany pedig az édesapja volt. A film arról szól, hogy mivé lett 60 év múltán egy gyümölcsfákkal beültetett és gondozott domboldal, mi lett az őshonos gyümölcsfákkal, kik azok, akik az utolsó órában próbálják megmenteni ezeket a fajtákat, és arra is választ kapunk, miért választják manapság az emberek inkább a divatos, nemesített gyümölcsfajtákat az ősi magyar gyümölcsfajták helyett – magyarázta.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.