2014. szeptember 7., 10:05

Roy Andersson kapta az Arany Oroszlánt

VELENCE. Roy Andersson svéd rendező A léten merengő, faágon ülő galamb című filmje nyerte el a legjobb alkotásnak járó elismerést a 71. velencei filmfesztiválon.
A szombat esti díjátadón Andersson A léten merengő, faágon ülő galamb című filmje (En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron) érdemelte ki a legjobb alkotásnak járó Arany Oroszlánt az Alexandre Desplat zeneszerző vezette zsűritől. Andersson szürreális jegyeket viselő filmje egy három részből álló sorozat záródarabja. A trilógia azt a kérdést járja körbe, hogy mit jelent embernek lenni.

A legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlán-díjat az orosz Andrej Koncsalovszkij vehette át A postás fehér éjszakái című drámájáért. A legjobb színésznek és a legjobb színésznőnek járó Coppa Volpit Saviero Costanzo olasz rendező filmjének, a Hungry Heartsnak a két főszereplője, az amerikai Adam Driver és az olasz Alba Rohrwacher kapta.

A zsűri nagydíját Joshua Oppenheimer The Look of Silence című, az 1960-as években Indonéziában, egy meghiúsult kommunista puccskísérletet követően végrehajtott mészárlásokról szóló dokumentumfilmje kapta. Kaan Müjdeci török rendező Sivas című, egy elhanyagolt, magányos fiú és egy kutya barátságáról szóló drámáját a zsűri különdíjával jutalmazták. A legjobb forgatókönyvnek járó elismerést pedig Rahszan Bani-Etemad iráni rendezőnő filmje, a Mesék (Tales) kapta.

A világ legrégebbi filmfesztiváljának legutóbbi győztesei:

2013-ban Gianfranco Rosi olasz rendező Sacro GRA című dokumentumfilmje kapta az Arany Oroszlánt a Bernardo Bertolucci vezette zsűritől. Rosi műve azokról az emberekről szólt, akik a Róma körüli autópálya, a Grande Raccordo Anulare (GRA) nevű gyűrű mellett élnek. A fesztivál 1932 óta íródó történetében először kapta dokumentumfilm a fődíjat.

2012-ben dél-koreai alkotás, Kim Ki-duk rendező felkavaró műve, a Pieta érdemelte ki a legjobb filmnek járó Arany Oroszlánt. A Pieta olyan brutális, hogy nem könnyű végignézni, a dél-koreai rendező azonban olyan meggyőzően szőtte össze a kőkemény thriller és a megindító szerelmi történet szálait, hogy a Michael Mann vezette zsűri végül ezt a művet találta a legjobbnak.

2011-ben Alekszandr Szokurov filmje, a Faust kapta az Arany Oroszlán-díjat. Szokurovnak a hatalom "nagy játékosairól" szóló sorozatának a Moloch, a Taurus és A Nap című filmek után ez volt negyedik darabja, amely egyben lezárása a tetralógiának. Míg a korábbi három mű valós történelmi alakok - Hitler, Lenin és Hirohito japán császár - személyét járta körül, addig a Johann Wolfgang von Goethe híres művén alapuló történet egy fiktív alakot állított a középpontba.

2010-ben Sofia Coppola amerikai rendező-forgatókönyvíró Somewhere című drámája kapta a rangos díjat. A film egy hollywoodi színészről szól, akinek gondoskodnia kell 11 éves lányáról, ennek következtében felismeri, milyen üres az élete.

2009-ben Samuel Maoz izraeli rendező Lebanon című, az 1982-es közel-keleti konfliktussal foglalkozó izraeli háborús filmje kapta legjobb alkotásnak járó díjat, a filmben a rendező fiatalkori katonaélményeit dolgozta föl.

2008-ban a három évvel később a nemzetközi zsűri elnökeként tevékenykedő Darren Aronofsky nagy sikerű munkája, A pankrátor lett a legjobb. A dráma, amely Mickey Rourke visszatérését jelentette, egy lecsúszott birkózóról szól.

2007-ben Ang Lee Ellenséges vágyak című műve kapta az Arany Oroszlánt. A romantikus dráma 1939-1940-ben játszódik Sanghajban, kínai diákokról szól, akik politikai gyilkosságot terveznek, de a szerelem keresztülhúzza a számításukat.

2006-ban nagy meglepetésre Csia Csang-ko 36 éves kínai filmrendező Sanxia Haoren (Still life) címmel bemutatott filmjét jutalmazta az Arany Oroszlánnal a Catherine Deneuve vezette zsűri. A film, amely a fiatal, független kínai rendező harmadik műve, a jangcei Három Szoros erőmű építésekor elárasztott egyik kis kínai falu történetének megható krónikája, két főhőse partnerét keresi az áttelepítettek tömegében.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.