Robert Capa fotóit mutatják be a Metróban
Robert Capa születésének századik évfordulója az egyetemes fotóművészet kiemelkedő eseménye. Ebből az alkalomból a nemzeti galéria reprezentatív kiállításon mutatja be a fotográfus munkásságát átfogó gyűjteményének kiemelkedő darabjait, míg a Metró Art Galéria ötven Capa-fotón keresztül nyújt betekintést az életműbe - mondta el pénteken az MTI-nek Kirschner Péter, a Mazsike elnöke.
Az utazók november 10-ig összesen kétszáz felületen találkozhatnak Robert Capa felvételeivel. Az anyagban helyet kaptak a spanyol polgárháború, a japán-kínai háború, a 2. világháború és az azt követő újjáépítés képei, de Capa sztálingrádi és izraeli riportkönyveiből, művészportréiból, valamint a halála előtti percekben készített sorozatából is szerepel néhány fotó. A képek mellett korabeli hírek, tudósítások, irodalmi idézetek, valamint Capa saját feljegyzéseinek részletei olvashatók - közölte a metrótárlatot Fisli Éva történész-muzeológussal együtt rendező szakember.
Robert Capa Friedmann Endre Ernő néven született Budapesten. Berlinben tanulta meg a szakma alapjait, majd zsidó származása miatt Hitler hatalomra jutása után távozni kényszerült Németországból. Átmeneti bécsi, majd budapesti tartózkodás után Párizsban kezdett fotóriporterként dolgozni; 1936-ben vette fel a Robert Capa nevet.
Haditudósítóként részt vett a spanyol polgárháborúban, a japán-kínai háborúban, a második világháború észak-afrikai és olaszországi hadjárataiban, a normandiai partraszállásban, az első arab-izraeli háborúban, Franciaország indokinai háborújában. Politikai riportjai mellett filmforgatásokat, divatbemutatókat, ismert művészeket, sztárokat is fényképezett.
Az indokínai hadszíntéren 1954 májusában egy francia konvojt kísért, amikor – a jobb felvételi pozíció keresése közben – aknára lépett, és életét vesztette.