2025. április 26., 20:05

Rendezte: Keleti Márton

A harapós férj, Janika, A tizedes meg a többiek, Butaságom története, Tanulmány a nőkről – valószínűleg nagyon kevesen vannak, akik ne látták volna ezeket a filmeket, de ha rákérdeznék a rendező nevére, kevesen tudnának válaszolni. Holott több mint negyven nagyjátékfilmet és számos tévéfilmet rendezett, de sok más társával együtt mindig a háttérben, a „másik oldalon” maradt. 120 éve született minden idők legnagyobb magyar filmsikereinek rendezője, Keleti Márton.

 

Keleti Márton
Galéria
+4 kép a galériában
Keleti Márton

Az Erzsébetvárosban született zsidó tanító családjában, s könnyű szívvel eljegyezte magát a színházzal. Még csak 19 éves, amikor már segédrendező a Városi Színházban Sebestyén Géza mellett. Főleg a zenés műfaj áll hozzá közel, s amikor csak teheti, filmrendezőként is szívesen rendez zenés darabokat, filmre viszi Erkel Ferenc (Erkel) és Liszt Ferenc (Szerelmi álmok) életrajzát, s tervezte, harmadikként Bartók Béla életrajzát filmesíti meg, de erre váratlan halála miatt már nem került sor. 68 éves korában, 1973 nyarán, a Csínom Palkó forgatása közben kapott szívrohamot, így a filmet Mészáros Gyula fejezte be. (Az ő nevét a Küszöbök című Berkesi-sorozat és a Pogány Madonna őrizte meg elsősorban az utókornak). 

Voltak, akik Keleti Mártont  sikercentrikussággal vádolták meg, de tény, hogy amihez hozzányúlt, abból nem is lehetett más, csak kasszasiker. Sokszor önmagának volt a legnagyobb vetélytársa, hisz egyszerre két-három filmjét is vetítették a mozik. S ami talán a legfontosabb, tudott humort vinni a nagyon komoly témákba is, ahogy az ötvenes évek termelési filmjeit is fel tudta dobni azzal, hogy emberszabásúvá tette őket. Alig volt olyan nagy magyar színész Kabos Gyulától kezdve Gózon Gyulán, Latabár Kálmánon át Sinkovits Imréig bezárólag, akivel ne dolgozott volna együtt, ahogy sok filmjébe hívta operatőrnek a zborói születésű Hegyi Barnabást, majd később Illés Györgyöt, míg kedvenc zeneszerzői közé tartozott Polgár Tibor, Ránki György és Fényes Szabolcs. 
A_tizedes_meg_a_többiek_–_Ungváry_László

De ugyanígy volt a forgatókönyvírókkal is, bár pályája elején ő maga is írt párat, később átengedte ezt a munkát a műfaj legjobbjainak, így Nóti Károly, Békeffy István, Dobozy Imre, Háy Gyula és sokan mások dolgoztak a keze alá. Szóval mindenkor a legjobbakkal dolgozott együtt, soha, egyetlen filmjénél sem adta a maximum alá, legyen az könnyed vígjáték vagy vérkomoly társadalmi dráma. S amikor Bacsó Péter 1969-ben kiadja a napiparancsot, hogy az emberiség nevetve búcsúzzon a múltjától, ő már túl van minden idők egyik legnagyobb sikerű vígjátékánál, A tizedes meg a többieken, a Butaságom történetén, s Bacsó A tanújával egy időben forgatja a Történelmi magánügyeket. Ha meg akarjuk érteni a vérzivataros XX. század történelmét, akkor elég végiglapozni Keleti Márton munkásságán, ott van azokban minden szörnyűség, némi emberséggel felmelegítve.

 

Hat könnyed vígjáték a zsidótörvények előtt

Fejős Pál, Székely István és Vajda László asszisztenseként kezdi a harmincas években, vagyis a legjobbaknál, akik annyira megbíznak benne, hogy több filmjük forgatókönyvét is rábízzák. Aztán a szakmányban készülő csacska vígjátékok idején átveszi a rendezői pálcát, 1937-ben több filmet is forgat egyszerre, A torockói menyasszonyt, A harapós férjet és a Vikit. A kor kívánalmainak megfelelően könnyed vígjátékok ezek parádés szereposztással, hisz Csortos Gyula, Jávor Pál, Dajka Margit, Makláry Zoltán és Kabos Gyula egyaránt a kezei alá dolgozik, utóbbi szinte utoljára parádézik vízipólós magánszámával, mielőtt hajóra száll a zsidótörvények elől. Ő ugyan még rendez három filmet, de őt is eléri Kiss Ferenc messzire nyúló keze, s évekig egyetlen játékot játszik, amit túlélésnek hívnak. Ő nyer, s 1945 szeptemberében ő jegyzik a háború utáni első magyar filmet, a Bródy Sándor drámájából készült A tanítónőt. Nemcsak az első magyar film a háború után, de az egyik első, nem műparasztfilm, talán csak az Emberek a havason előzi meg.

Keleti Márton és Sinkovits
Keleti Márton és Sinkovits

Innen kezdve szinte felváltva jönnek a pályáján a könnyedebb és a kevésbé könnyedebb filmek. 1949-ben egyszerre játsszák a mozik a Janikát és a talán máig legnézettebb magyar filmet, a Mágnás Miskát. Mindkét filmjének a forgatókönyvírója a zseniális Békeffy István, akinek van mersze átírni a Mágnás Miskát (ahogy pár évvel később a Csárdáskirálynőt is), s bár az alkotók kénytelenek eleget tenni a kor kívánalmainak is, az ideológiai ballasztot lebontva ezekről a történetekről, máig élvezhetők és nagyon is szerethetők. Keleti vallja, amit Nádasdy Kálmán is, miszerint a jó szereposztás eleve fél siker, a Mágnás Miskában több nagy színész is élete legjavát adja, a címszerepben a később inkább értelmiségi szerepeivel a legnagyobbak közé emelkedő Gábor Miklós, a még „negyvensincs” Gobbi Hilda a kleptomániás nagymama szerepében parádézik, ahogy éltes figurát ad a bíró szerepében a tőle is jóval fiatalabb Pécsi Sándor, de nincs operettfilm Sárdy János, Németh Marika és a Latabárok nélkül. 

A Janika szintén nem mentes a kor propagandisztikus ballasztjaitól, így utólag már azon is derülünk, hogy Szabó Sándor játssza az Amerikából visszaemigráló írót. Az a Szabó, aki pár évvel később emigrál az óceánon túlra, majd évtizedekkel később maga is hazatér, hogy ismét meg/el/ismerjék. Ma nézve a filmet, mintha egy fordított sci-fit látnánk. Janika szerepében Békeffy felesége, Turay Ida.

 

Máig nézhető propagandafilmek

Az ötvenes évek elején jönnek a még sematikusabb, kötelezően megcsinálandó filmek, van, amelyik a testmozgást (Civil a pályán), s van, amelyik a kórusmozgalom termelés növelésében betöltött fontosságát (Dalolva szép az élet) hangsúlyozza, s bár ma már ugyancsak megmosolyogjuk a bárgyú cselekményt, a színészi játék ma is nézhetővé teszi ezeket a filmeket. Soós Imre, Ferrari Violetta (itt indul a viharos plátói szerelmük), Latabár Kálmán, Gózon Gyula és a többiek. A hatalom nem is marad hálátlan, három év alatt három Kossuth-díjat kap, s ekkor már tanszékvezető a Színművészeti Főiskola Filmművészeti Tanszékén. S közben két Mikszáth-adaptáció, a Beszterce ostroma Ajtay Andorral, Tolnay Klárival és az elsőfilmes Darvas Ivánnal, valamint a Különös házasság, amelyben majdnem utoljára láthatjuk Somlay Artúrt. 

Az 1956-os népfelkelés után megcsinálja a Valahol Európában folytatását, a Két vallomást, amit Cannes-ban is vetítenek, s amelyet ma bűnügyi filmként aposztrofálnak, de azok valószínűleg nem is látták a filmet, amely Radványi Géza filmjéhez hasonlóan kallódó gyerekekről szól, akik  bandába verődve rabolnak ki a Gellérthegyen védtelen turistákat és szerelmespárokat. A film főhősnője akkor már nem ismeretlen a francia fesztiválvárosban, hisz két évvel előtte már láthatták őt a Körhintában. Igen, a film egyik női főszereplője Törőcsik Mari. A másik: Krencsey Marianne, s ebben a filmben debütál Őze Lajos.

 

Humorral adagolt történelmi magányügyek

A hatvanas évek elején is felváltva készíti könnyedebb és történelmi témájú filmjeit. Az elsők között viszi filmvászonra az 1956-os eseményeket (Tegnap, Virrad), de Tatay Sándor Puskák és galambok, valamint Mesterházi Lajos Pár lépés a határ című, akkoriban ugyancsak népszerű regényeit is. De ekkor dolgozik először külföldi koprodukciós filmben, francia filmesekkel készíti el Rigó Jancsi életútját (Fekete szemek éjszakája), majd élete utolsó éveiben előbb szovjet-magyar koprodukcióban Liszt Ferenc életrajzát Sinkovits Imrével, míg svédekkel a Régi nyár című Lajtai-operettet Latinovits Zoltánnal, Ruttkai Évával és Venczel Verával. Ők a főszereplői a Tanulmány a nőkről című könnyed bohóságnak is, amelyben Latinovits elénekli minden idők egyik legnagyobb Fényes-slágerét is, a Szeretni bolondulásig című örökzöldet. De mindezeket megelőzi az Esős vasárnap Mécs Károllyal, Béres Ilonával, Tordai Terivel, Halász Judittal, Polónyi Gyöngyivel és a többiekkel. Várkonyi innen importálja majd őket legendás Jókai-opuszaiba. S megelőzve Bacsót, Keleti ekkor elkezdi a véres XX.- századi magyar történelem kacagtató feldolgozását. 

Rendezte: Keleti Márton

„Az oroszok már a spájzban vannak” – ezt a mondatot bizonyára az is ismeri, aki a filmet sosem látta. De ilyen emberből még ma is kevés van. A tizedes meg a többiek elnyeri az első Magyar Filmszemle közönségdíját, Sinkovits Imre a legjobb férfialakítás díját (de ez a díj akár Darvas Ivánnak, Pálos Györgynek, Major Tamásnak vagy Márkus Lászlónak is kijárt volna), s a film bekerül 1968-ban a Budapesti tizenkettőbe is. De ekkor készül a Butaságom története szintén francia segítséggel, amelyben Básti Lajos, Ruttkai Éva és Kiss Manyi brillírozik, s négy évvel később megismétlik a Történelmi magánügyek című folytatásban, ugyanis Keleti Márton szereti a folytatásos történeteket, s nem egyszer szereplőstül átlép egy másik filmjébe. Legfeljebb az már kisebbet szól, mint A tizedes folytatásának szánt Változó felhőzet, amely csendesen megbukott. Igaz, egy olyan korban, amely havonta ontotta a csúcsfilmeket, amelyek a mai napig kitörölhetetlenek a magyar film aranykönyvéből.

 

Sose éri utol senki

Hónapokkal a halála előtt forgatta le a Harminckét nevem volt című filmjét, amely a kivégzett kommunista ellenálló, Ságvári Endre életét örökíti meg. Ahogy a Változó felhőzet, úgy ennek a főszerepét is Huszti Péter játssza. A Csínom Palkó előtt még megcsinálja a Fuss, hogy utolérjenek! című bűnügyi vígjátékát, amelynek egyik főszerepét az a Pécsi Sándor játssza, aki ezzel a nagyszerű alakítással búcsúzik a filmvászontól és az élettől is. Alig ötvenévesen. A filmben szintén ott van a magyar színházi világ legjava, Bodrogi Gyulától Páger Antalon át (nem is említettük az 1963-as Hattyúdalt, amely az ő jutalomfilmje volt) Sunyovszky Sylviáig, de ha már Fényes Szabolcs a zeneszerző, akkor Koós János és Zalatnay Sarolta is jelen van, utóbbi ugyan nem lesz olyan jelentős színésznő, mint a sok-sok filmben szereplő Kovács Kati, de ebben a filmben énekli el élete egyik máig legnagyobb slágerét, a Félteni kell című számot, amely lebuktatja a filmben ügyködő svéd bűnözőket.

Keleti Márton sírja

A film tartalmát – főleg, hogy ebben az esetben tényleg bűnügyi filmről van szó – nem illik elárulni, így csak annyit, hogy az Operettszínházban három nap alatt cserélik le A hercegnő szomorú éjszakája című, eleve bukásra ítélt szirupos operettet a Vihar a fedélzeten című musicalre. A siker frenetikus, az operett eltűnik a süllyesztőben. Biztos vagyok benne, ha Keleti Márton túléli a saját halálát, abból is legalább üzembiztos sikert forgatott volna.

 

Keleti Márton
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.