2013. március 5., 15:08

Ragyogó jelenség - A héten áthalad felettünk egy üstökös

BUDAPEST. Pompás égi tüneményben lehet részünk pár nap múlva. A 2011 nyarán felfedezett, C/2011 L4 (Panstarrs) nevet viselő üstökös halad majd át felettünk.

A Föld déli felén már február végén jól látható volt az égi vándor. Itthonról várhatóan csütörtöktől lesz megfigyelhető a nyugati látóhatár felett, a napnyugta utáni órában. Március 10-én lesz aztán a legkisebb távolságra a Naptól és a legnagyobb fényességét 9 -11-e között éri el.

A szabad szemmel megfigyelhető üstökös igen ritka jelenségnek számít idehaza– olvasható az időkép.hu-n. Utoljára 16 éve, 1997 tavaszán a Hale-Bopp látszott kitűnően hazánk egén. Azóta voltak ugyan szép és fényes üstökösök a Föld közelében, de szinte mindegyik számunkra kedvezőtlen égi pályán mozgott.

Az üstökösök olyan Naprendszer-beli égitestek, melyek a Nap körül, általában elnyújtott pályán keringenek, és a Nap közelébe érve kómát – azaz különleges légkört -, és fényes csóvát „növesztenek.” Mindkét jelenség legfőbb oka az üstökösmagot érő napsugárzás. Maguk az üstökösmagok lazán összekapcsolódó jégből, porból és szikladarabokból állnak, méretük néhány kilométertől néhány tíz kilométerig terjed. Az üstökösök keringési ideje változó, néhányszor tíz évtől több száz vagy több ezer évig is terjedhet.

A Panstarrst várhatóan április közepéig lehet majd szabad szemmel látni, de utána távcsővel még hónapokon át nyomon követhetik a csillagászat szerelmesei a távolodó égi vándort. Késő ősszel pedig újabb üstökös kerül a látóterünkbe: novemberben a C/2012 S1 (ISON) halad el fölöttünk.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.