Pirosat kap a szlovákiai tej Magyarországon?
A tátrai tejüzem, amely szintén szokott tejtermékeket szállítani Magyarországra, most védekezik. Azt állítja, hogy a politikai színezetet öltő „botrányt“ szándékosan robbantották ki.
A magyarországi sajtó szerint, amely előrukkolt az ottani mezőgazdasági tárcától kapott értesülésekkel, hatféle szlovákiai és csehországi tartós tej nem rendelkezett a megkövetelt és feltüntetett minőséggel. A szlovákiai tej zsírtartalma magasabb volt a feltüntetett 1,5 százalékos értéknél. Más sajtótermékek szerint pedig annál alacsonyabb volt.
A magyaroknak emiatt 21 ezer liter cseh tartós tejet kellett megsemmisíteniük. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a szlovákiai tej is hasonló sorsra jutott-e, az eddigi értesülések szerint azt nem vonták vissza a forgalomból.
Budapest azonban eddig sem a szlovák mezőgazdasági minisztériumot, sem pedig az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-felügyeleti Hivatalt (ŠVPS) nem értesítette. Erről a Szlovák Tejtermelő Szövetség (SMZ) sem tudott.
Az illetékes tárca csak múlt héten a magyarországi sajtóból szerzett tudomást erről a problémáról. „Amikor csütörtökön ezt oldottuk, még az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-felügyeleti Hivatal sem rendelkezett információkkal. A másik félnek ilyen esetben kötelessége tájékoztatást nyújtani, ha nem közvetlenül a minisztériumnak, akkor legalább az ŠVPS-nek“ - magyarázta Radka Kaluviaková, a szaktárca munkatársa.
A minisztérium úgy véli, hogy marketingfogásról van szó. Ez azt jelenti, hogy a rosszul megjelölt tejről szóló információkat Magyarország hivatalos úton nem is tudatta. Ennek oka a hazai, azaz magyarországi tej eladásának támogatása lehetett. „Az Európai Unió keretében nem tiltható csak úgy meg a tej behozatala, ha kirobban egy botrány, akkor az emberek másként kezdenek tekinteni az adott termékre. Ahogy például az nálunk a lengyel termékekkel történt“ – tette hozzá Kaluviaková.
A zsírtartalom helytelen feltüntetése a tejtermelők szerint indokolhatná az egész tétel elutasítását, ami bizonyára ártana nekik. A tátrai TAMI tejüzem már közel hatodik éve szállít tejet és tejtermékeket Magyarországra. Tavaly a tartós (UHT) tejből a magyarországi piacon 40 százalékos részesedése volt.
„Az egész ellenünk, a szállítók ellen irányul. Ezt a belső piac bizonyos védelmi módjaként fogjuk fel, ami bár elég radikális, de mégis arra irányul, hogy a saját lokális tejtermelőiket részesítsék előnyben“ - véli Ján Husák, a tejüzem marketinrészlegének munkatársa. Úgy látja, hogy Magyarországon korábban egy rés keletkezett a piacon, amit éppen a TAMI töltött be. Akkoriban tájékoztatása szerint a magyar termelők képtelenek voltak tartós tejjel ellátni a hazai piacot, mivel többletüket több pénzért a környező országokban értékesítették.
Az illetékes magyarországi hatóságok ez ügyben semmiféle hivatalos tájékoztatást nem nyújtottak a szlovák sajtó megkeresésére.
Azt, hogy majd mi történik, még maga a tejüzem sem tudja, mert eddig a keletkező problémáról senki sem tájékoztatta őket. „Véleményem szerint ez egy kreált ügy, amiből Magyarországon már politikai kérdés lett. Előfordulhat, hogy azzal fenyegették meg a tejet és tejtermékeket árusító társaságokat, hogy több terméket vegyenek át a lokális szállítóktól“ – véli Husák.
Hozzátette: korábban hasonló dolog nem történt velük. Csak a szokványos reklamációkkal szembesültek, például a szállítás során kifolyott tej kapcsán, de csak pár dobozról volt szó, amit lehetett reklamálni. Ez esetben azonban senki sem reklamált náluk.
Mivel a szlovákiai tejtermelők hibájára az ŠVPS-t sem figyelmeztették, egyelőre ez ügyben semmi sem történik. „Az illetékes magyar hatóságtól semmiféle információt nem kaptunk. Ezen okból kifolyólag egyelőre semmiféle intézkedéseket nem foganatosítunk“ - mondta Paulína Kojnok, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-felügyeleti Hivatal munkatársa.
A nem megfelelő élelmiszerekről szóló jelentésnek meg kellett volna jelennie a riasztórendszerben, amely a veszélyekről a többi országot is figyelmezteti. Mivel eddig ez sem történt meg, a tej nem lehet káros.
Az ecsetelt magyarországi helyzetet az a nemrég zajló tiltatkozás is kiválthatta, amely során a magyar tejtermelők felhívták a figyelmet a tej megsemmisítően alacsony árára. Egyúttal a külföldi szállítókat rossz minőségű tej forgalmazásával és adócsalásokkal is vádolták.
A magyar kormány árpilis végén hivatalosan bejelentette, hogy a nyers tejre az addigi 27 százalékos áfa helyett 5 százalékos vonatkozik majd, amivel a hazai termelőket akarják támogatni. A módosítás a 2017-es év elejétől lép majd hatályba.