2019. november 8., 16:27

Ötvenéves a Mézga család

2019. november 15. és 17. között hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Rajzfilmünnepet. Lövőtől Nyíregyházáig, Budapesttől Felpécig az ország legkülönbözőbb pontjain lesznek vetítések és egyéb családi programok Magyarország egyetlen országos szintű filmes eseményén. Egy hétvégén keresztül több mint 110 helyszínen – mozikban, művelődési és közösségi házakban, könyvtárakban, iskolákban – lesz a magyar és a nemzetközi animációé a főszerep.

orszagos_rajzfilmunnep_egyik_helyszin_2018.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: archívum

Idén fél évszázada, hogy a Mézga család beköltözött az emberek otthonába. Időn és téren merészen átívelő kalandjaikat azok is ismerik, akik akkor még meg sem születtek. Ennek alkalmából a magyar animáció egyik legsokoldalúbb zsenije, a 85 éve született Nepp József emléke előtt tisztelgünk, aki a sorozat munkálataiban rendezőként és íróként is részt vett.  Nepp számos más alkotása is látható lesz a Rajzfilmünnepen: többek között a Gusztáv-sorozat, az általa írt Macskafogó vagy első önálló, egész estés filmje, a szatirikus hangvételű Hófehér.

Mézga család
Mézga család
Fotó:  archívum

A Kedd Animációs Stúdió 2011-ben azzal a céllal indította útjára a Rajzfilmünnepet, hogy az ország minél több településére juttassa el a rajz- és animációs filmek sokszínű kultúráját, minél szélesebb közönség számára tegye elérhetővé a közösségi filmnézés élményét.

A VII. Országos Rajzfilmünnep filmkínálatát több mint 500 animációs alkotásból: egész estés és rövidfilmből, illetve sorozatból állítottuk össze. Az „aranykor” klasszikus filmjei és sorozatai éppúgy szerepelnek a gazdag filmlistában, mint az elmúlt években készült magyar művek, illetve kortárs animációs összeállítások. 

Megalkuvó macskák
Megalkuvó macskák
Fotó:  archívum

A 110 programból gyerekek és felnőttek is könnyedén találhatnak kedvükre való elfoglaltságot. A Lengemesék vagy a Bogyó és Babóca már pár éves kortól ajánlott, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem többek között egy középiskolásoknak készült Trash-válogatással vesz részt a programban, az Oscar-díjas Michaël Dudok de Wit által rendezett, de nagyrészt a kecskeméti stúdióban animált A vörös teknős különleges hangulata miatt inkább az idősebb korosztály igényeit elégíti ki, ahogy a valóság és képzelet határának különös birodalmában játszódó Mirai – Lány a jövőből  vagy Jankovics Marcell monumentális mozifilmje, Az ember tragédiája is. 

Az 1934-ben Csepelen született Nepp József 1957-től dolgozott a Pannónia Filmstúdióban, az első néhány évben háttérfestőként, majd íróként és rendezőként vált a magyar animáció egyik legsokoldalúbb zsenijévé. Az 1964-ben útjára indított Gusztáv-sorozatnak ő volt az egyik szülőatyja Dargay Attila és Jankovics Marcell mellett. Generációk nőttek fel a Mézga család kalandjain, illetve Dr. Bubó mulatságos gyógyítási kísérletein – mindkét rajzfilmsorozat elkészítésében fontos szerepe volt Nepp Józsefnek.

Dr. Bubó
Dr. Bubó
Fotó:  archívum

Az 50 éve bemutatott Mézga család alkalmából az Országos Rajzfilmünnep rajzpályázatot hirdetett, amelyben Mézga Aladár kalandjait felelevenítve, arra kértük a gyermekeket, hogy képzeljék el és rajzolják le, milyen lehet az élet a 30. évszázadban.

Hófehér
Hófehér
Fotó:  archívum

A pályázatra közel 500 rajz érkezett az egész országból. A résztvevők közül a Rajzfilmünnep által felkért szakmai zsűri a Dargay Attila-díjas Jurik Kristóf filmrendező vezetésével három korosztályban 1-1 nyertest választ ki. Továbbá november 4. és november 13. között közönségszavazást is tartunk az Országos Rajzfilmünnep Facebook oldalán. A zsűri és a közönségszavazat eredményét a 2019-es Rajzfilmünnep nyitónapján, november 15-én hirdetjük ki az esemény FB-oldalán és honlapján (www.rajzfilmunnep.hu).

Fotó:  archívum

orszagos_rajzfilmunnep_egyik_helyszin_2018.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.