2015. szeptember 23., 08:34

Nem akar munka miatt költözni vagy ingázni a lakosság

POZSONY. Egyre jobban áll a szlovákiai munkapiac: gyakori a munkaerő-toborzás, a munkanélküliség pedig több mint hatéves minimumra csökkent. A statisztikai adatok hosszabb ideje arról szólnak, hogy egyes régiókban több munkalehetőség adódik, mint másutt, így gyakran szükséges ingázni vagy elköltözni, amire viszont sokan nem hajlandók. Ezen szándékozik javítani a munkaügyi tárca egy tervezett új támogatással.

A Szlovákiában élők többségét több pénzzel lehetne rendszeres ingázásra vagy költözésre ösztönözni – derül ki a Home Credit társaság által készített felmérésből. Belföldön a válaszadók 29 százaléka szánná rá magát az utazásra akkor, ha a bérét a felével megemelnék. Egynegyedüket ilyen lépésre a bérük kétszeresére történő emelése késztetné.

„A munkáltatónak az eredeti és az új lakhely közti növekvő távolsággal párhuzamosan jóval bőkezűbbnek kellene bizonyulnia akkor, ha alkalmazottját meg akarná győzni az odaköltözésről" – mondta el Michal Kozub, a társaság elemzője. A felmérésben résztvevők 38 százaléka nem akar megválni az otthonától. További 23 százalék azt állítja, egyszerűen nem szereti a változásokat, nem viseli jól a költözést.  

Azok az emberek, akik a lakhelyükön kívül találnak munkát, s ott több mint fél évet kibírnak, a jövőben majd támogatásra számíthatnak. A munkaügyi tárca által beterjesztett törvénymódosító javaslat már második olvasatba került. Amennyiben a parlament jóváhagyja, a módosítás 2016 januárjától lépne hatályba. A támogatás megszerzésének egyik feltétele, hogy az új munkahelynek az állandó lakhelytől 70 kilométernél nagyobb távolságban kell lennie. A juttatás a lakhatással kapcsolatban kimutatható kiadások 80 százalékát képezhetné, legfeljebb 250 euró értékig.

A javaslat szerint a támogatást havonta folyósítanák az állandó lakhelyét megváltoztató vagy ideiglenes lakhelyre költöző álláskereső számára 6 hónapon keresztül a bérlet és a rezsiköltségek fedezésére. Hátrányos helyzetű álláskereső 12 hónapon keresztül kaphatná a támogatást. 

A munkahely miatti ingázással kapcsolatos, útiköltségekre fordítható, legfeljebb havi 135 eurós támogatás a törvénymódosítás után sem szűnne meg. Ezzel a lehetőséggel egyébként a tavalyi év folyamán 1585 személy élt. 

„Azáltal, hogy jelenleg több munkaajánlatot tartunk nyilván, az emberek gyakrabban válogatnak, hogy hol és kinek hajlandóak dolgozni. Főként a fiatalok érdekes és kreatív munkát keresnek, amelyek önmegvalósításra inspirálná őket" – mutatott rá Katarína Klembalová, a Profesia portál munkatársa.

Az emberek leggyakrabban a fővárosba hajlandók utazni munka miatt. Ugyanerre csak a pozsonyiak alig 5 százaléka kész, s ők is legfeljebb csak Nagyszombat megyébe ingáznának. A 2015-ös év első felére vonatkozó statisztikai adatok rámutatnak, hogy a kelet-szlovákiai lakhellyel rendelkező embereknek csupán 15 százaléka hajlandó a fővárosban dolgozni, e célból legtöbben Nagyszombat megyéből járnak (több mint 55 százalék) Pozsonyba.

„A Kassa megyében lakóknak csak 8 százaléka hajlandó munkahely miatt a fővárosba költözni, ami a többi megyéhez hasonlítva a legkevesebbnek számít” – árulta el a Profesia PR-menedzsere, Klembalová. „Az Eperjes megyében élők közül csaknem a felével több ember hajlandó munka után menni a kassai régióba, mint ahányan azok a Kassa megyéből származók vannak, akik az eperjesi régióban dolgoznának” – említette meg.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.