Nem adják fel a tanárok
Az első héten 106 iskola 1773 tanára állt sztrájkba, míg a második héten a pedagógusi tiltakozó megmozduláshoz csatlakozók száma már meghaladja a 2000 főt. Branislav Koèan, Szlovák Tanári Kezdeményezés (ISU) tagja szerint az országban így nagyjából 40 ezer diáknak maradt el az első két tanítási órája.
A legtöbb a sztrájkhoz csatlakozott tanárt Pozsony, Besztercebánya és Zsolna megyében, míg a legtöbb bekapcsolódott iskolát Pozsony, Nyitra és Zsolna megyében számlálják. „A folytatásra való elszántság megvan, összességében minden megye bekapcsolódott” – jegyezte meg Vladimír Crmoman (ISU), hozzátéve, hogy a fokozódó sztrájkba további iskolák is bekapcsolódnak.
A pénzügyminisztérium épülete előtt a sztrájkot szervezők bírálattal illették a szaktárcát. „Talány számunkra, hogy a pénzügyi tárca vajon miért nem óhajt befektetni az oktatásba“ – mondta Koèan, majd emlékeztetett a Pénzügy-politikai Intézet (IFP) azon tanulmányaira, amelyek szerint nem csupán az egyén, hanem a nemzetgazdaság növekedése szempontjából is érdemes az oktatásügybe beruházni.
Mint kifejtette, nem ért egyet azzal az állítással, hogy az országban sok a tanár. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) statisztikai adatai és Koèan szerint éppen ellenkezőleg, azok közé az országok közé tartozunk, amelyekben átlagon felüli az egy tanárra eső diáklétszám, annak dacára, hogy a pedagógusok keresete viszont átlagon aluli. Amint azonban hozzátette, kisebb osztályaink és iskoláink vannak, ám ezzel a problémával más országok ugyanúgy küzdenek. Az ISU szerint ugyanakkor a nem a nagyobb, illetve összevont iskolák jelentik a probléma megoldásához vezető helyes utat.
Koèan szerint mindez merő mítosz. Elmondása szerint az alapiskolák a racionalizáció szellemében történő összevonáséval és a hatékonyság emelésével nem érhetőek el pozitív eredmények. Ha optimalizálnák az alapiskolák hálózatát, évi 16 millió eurót takarítanának meg, ami a tanárok béreinek méltányos szintre történő emeléséhez édeskevés. „Fontos a hatékonyság, de nem minden áron“ – jelentette ki Koèan. „Hogy aztán nehogy megtörténjen mindaz, amire az óvodák esetében már példa volt, hogy nagyon könnyen meg lettek szüntetve, ma pedig hiányoznak“ – fűzte hozzá, egyben arra is rámutatva, hogy nem bizonyított, hogy a nagyobb iskolákban tanuló diákoknak jobbak lennének az eredményei.
Robert Fico a nyári szünettel és a tanárbérekkel kapcsolatos szavai nem kerülték el az ISU figyelmét. Crmoman emlékeztetett, hogy a tanároknak sokkal több dolguk akad, mint az első pillantásra látszik. „A miniszterelnök úrnak fogalma sincs a tanárok tevékenységéről. Vagy talán úgy kellene tekintenünk a képviselők munkájára, mint akik csak akkor dolgoznak, ha a parlament üléstermében ülnek?” – tette fel a kérdést Crmoman.
Az ISU ezért egy szórólapot adott ki, amelynek célja Fico szavainak megcáfolása. „A sztrájk nem törvényellenes! Csak a bíróság nyilváníthatja törvényellenessé. Nem vagyunk az igazgató vagy a fenntartó jobbágyai! Sem az iskolavezetés, sem a fenntartó nem tilthatja be a sztrájkot, ahogyan nem is akadályozhatja azt" – olvasható a tájékoztató röpiratban.
A tanítók azzal sem értenek egyet, hogy az általuk kezdeményezett sztrájk csakis a főváros ügye lenne. „A fokozódó sztrájk első napjától kezdődően Kassa, Besztercebánya, Losonc, Trencsén és más városok és falvak iskolái kapcsolódtak be Szlovákia mind a nyolc megyéjéből” – szögezik le a tanárok.
A sztrájkolók azt követelik, hogy a kormány és a parlament törvényi úton biztosítsa a regionális oktatásügy minden alkalmazottjának a 2016. évi 140 eurós, és a 2017. január 1-től számított 90 eurós béremelést. Szintén követelik a pedagógusok kreditszerzési rendszerének átértékelését, valamint az oktatásügyi és a belügyi tárca költségvetésének – az egyes iskolák felszereltsége közti különbségek felszámolását célzó – 400 millió euróval történő növelését.