2011. október 31., 12:48

Nagykeresztet állítanak a tömegsírhoz Érsekújvárban

ÉRSEKÚJVÁR. Keresztet állítanak a háborús bombázások áldozatainak emlékére Érsekújvárott. Mint ismeretes a várost ért bombázásokban 1944-ben és 45-ben legkevesebb 4000 ember életét vesztette. Nagy Péter alpolgármester a Hírek.sk-nak elmondta, a dísztelen, ácsolt keresztet Gyurcsó Zoltán vikárius szenteli fel ma délután az új tetemtőben.

Nagy Péter alpolgármester tájékoztatása szerint a „nagykereszt” gondolata egy polgári társulás tagjainak a fejében született meg, a város pedig mögé állt és segítette a kezdeményezést. A cél az volt, hogy kialakítsanak egy helyet, ahol a kegyetlen szőnyegbombázás civil áldozataira emlékeznek. A kezdeményezés a Három Hidak polgári társulás helyi képviselőtestületi tagjaitól /Za troma mostami OZ/ jött.

Az ango,és amerikai bombák célpontja a vasút volt, de a pusztítás nemcsak a város központját nem kerülte el, hanem a vasúti síneken túli területet sem. A keresztállítás gondolat is ott fogant meg, mivel az ott élőket is mélyen érintette a háború. – hangsúlyozta Nagy Péter.

Angol és amerikai gépek összesen három alkalommal bombázták a várost. 1944. október 14-én szőnyegbombázással a vasútállomás teljes környékét megsemmisítették. A mozdonyház területén 364 lövedék-krátert számoltak meg. Csak a víztorony maradt meg nagyobb sérülések nélkül, miközben 40 mozdony, 1 370 megrakott vagonnal megsemmisült.

A legtragikusabb a harmadik bombázás volt 1945. március 14-én (két héttel az oroszok bevonulása előtt), amikor az angol-amerikai repülők 700 bombát dobtak a városra. A város kétharmad része elpusztult, a bombázások következtében 4000 lakos halt meg, 6 000 lakos maradt fedél nélkül, 3 394 házból 2 023 lakóház pusztult el.

A legtöbb történelmi épület elpusztult, vagy 1945 után lebontották őket. Az eltűnt épületek közé tartozik a városháza, az Arany Oroszlán Szálló, a várkapitány háza, az érseki kastély, mely a török pasák és II. Rákóczi Ferenc székhelye volt, a neológ zsinagóga 1858-ból, a Zserotin téri zsidó polgári iskola épülete. A Fő tér régi épületei közül csak a két templom és a ferences kolostor maradt meg. A bombázások során keletkezett romokat még 1946-ban is takarították.

Ma délután Gyurcsó Zoltán nyitra megyei helynök ökumenikus istentisztelet keretében avatja fel az érsekújvári bombázások áldozatainak nagykeresztjét.

A közös imádságra hívó kereszt az áldozatok tömegsírjánál áll majd. A halottak között nemcsak érsekújváriak voltak, hanem ismeretlen magyar és német katonák, orosz hadifoglyok, a környező települések lakói, átutazóban lévő emberek.

A múltban nemzeti érzelmű szlovák fiatalok és szélsőséges szervezetek, például a Szlovák Testvériség és az Autonóm Szocialisták tartottak megemlékezéseket az érsekújvári bombázások kapcsán.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.