2012. október 1., 19:10

Milyen a jó szótár?

BUDAPEST. Az anyanyelvi nevelés és a nyelvtanulás nélkülözhetetlen eszközeinek, a szótáraknak a bemutatása és értékelése a fő célja annak a hagyományos rendezvénysorozatnak, amelyet az MTA Nyelvtudományi Bizottságának Szótári Munkabizottsága és a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara szervezésében tartanak szerdán.
"A jó szótár sokkal több egyszerű adatbázisnál. Készítéséhez elengedhetetlen a tudományos megalapozottság, szerkesztési alapelveikhez pedig a lexikográfusoknak mindvégig következetesen ragaszkodniuk kell. Mindemellett szakértelmet és nagyfokú precizitást igénylő feladat" - jellemezte munkájukat Ittzés Nóra, az MTA Nyelvtudományi Intézete szótári osztályának vezetője.

A 18-20 kötetesre tervezett, A magyar nyelv nagyszótára című kiadvány főszerkesztője szerint a használhatóságot számtalan tényező befolyásolhatja, például a címszavak rendszere, a szócikkek felépítése, értelmező szótáraknál a jól megfogalmazott definíció, szakszótár esetében pedig a szakszerű, a nyelvi valóságnak is megfelelő magyarázat. Mint az MTA honlapja kiemeli, a Szótárnap 2012 programjainak résztvevői jól használható kiadványokat láthatnak. A hagyományoknak megfelelően a könyvbemutatón vásárlásra is lesz lehetőségük.

Ittzés Nóra elmondása szerint az elmúlt két évtizedben egyre inkább teret nyertek a valóban értékes szótárak, de sajnos még mindig lehet találkozni szakmailag elfogadhatatlan színvonalú, funkciójukat ezért ellátni képtelen kötetekkel is. Az, hogy a szakemberek szerint milyen a valóban jó szótár, a rendezvényen is kiderül, hiszen a Kiefer Ferenc akadémikus által vezetett zsűri döntése nyomán ott adják át a Kiváló Magyar Szótár Díjakat.

A szótárnapon elhangzó, elsősorban nyelvészek és nyelvszakos egyetemi hallgatók érdeklődésére számot tartó előadásokon a lexikográfiai munkáról, a terminológia szerepéről, illetve a magyar bibliafordítási hagyományokról lesz szó.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.