Meghalt Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező
Hosszas betegség után szerdán elhunyt Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, aki novemberben 10-én lett volna 88 éves - közölte a művész családja az MTI-vel.

A közleményben kiemelték: a párizsi Cinema Du Réel fesztiválon retrospektív vetítéssel tisztelegnek Elek Judit munkássága előtt. Szerda este a Meddig él az ember? című, 1967-es filmje lesz látható, amellyel nemzetközi sikerek sorát aratta.
Elek Judit 1937-ben született Budapesten. A Színház- és Filmművészeti Főiskola rendezői szakán 1961-ben végzett, a Máriássy Félix vezette legendás osztályba járt többek között Huszárik Zoltánnal, Szabó Istvánnal és későbbi férjével, Kézdi-Kovács Zsolttal. Pályáját játékfilmek asszisztenseként, dramaturgjaként és híradórendezőként kezdte.
Első munkáit a Balázs Béla Stúdióban készítette. Közülük a Meddig él az ember című dokumentumfilmmel nemzetközi sikerek sorát aratta már, amikor első játékfilmjét, a Mándy Ivánnal közösen írt Sziget a szárazföldönt forgatta. Újabb sikeres dokumentumfilmek (Istenmezején, Egyszerű történet) után rendezte a Majd holnap című filmet, a családja és szerelme között dönteni képtelen pár történetét.
A hetvenes években több olyan dokumentumfilmet is csinált bányász közösségekről, amelyek tananyaggá váltak a világ különböző részein.
Az 1980-as években érdeklődése a történelem felé fordult: nevéhez kötődik a Martinovics Ignácról készült tévéfilm, valamint a tiszaeszlári vérvádpert feldolgozó, 1989-ben bemutatott Tutajosok című kétrészes játékfilm is. Az 1848/49-es szabadságharc leverése után Petőfi Sándor özvegyének klausztrofobikus kapcsolatáról szóló Mária nap című játékfilmjét az 1984-es cannes-i nemzetközi filmfesztiválon mutatták be, Elek Judit ebben évben megkapta a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendje lovagi fokozatát. Az 1994-es Ébredés című filmjéért 1996-ban a salernói fesztivál nagydíjával jutalmazták.
A kilencvenes években sikerrel tért vissza a dokumentumfilmhez, amikor Elie Wiesel amerikai zsidó írót, holokauszttúlélőt és barátait elvitte Erdélybe és Auschwitzba: a Mondani a mondhatatlant - Elie Wiesel üzenete című alkotással egy széles közönséghez eljutó, személyes filmet készített - írták a közleményben.