2017. február 26., 12:19

Ma adják át az Oscar-díjakat, magyar film is esélyes

LOS ANGELES. Los Angelesben ma este - közép-európai idő szerint hétfő hajnalban - adják át az Oscar-díjakat. A legtöbb, 14 jelölése a Kaliforniai álom című musicalnek van, a rövidfilmek között Deák Kristóf Mindenki című alkotása is esélyes.
201702260823400.000000000000000000001a_deak.jpg

A Kaliforniai álom a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb férfi és a legjobb női főszereplő kategóriában is jelölték Damien Chazelle, Ryan Gosling, illetve Emma Stone révén.

A matematikai képletek a musical nagy sikerét jósolják, a fogadóirodák a férfi főszereplők között számítanak különösen kiélezett versenyre, elsősorban Casey Affleck (A régi város) és Denzel Washington (Fences) között.

A 89. Oscar-ceremóniát a világ több mint kétszáz országában közvetítik, a magyar nézők a Duna televízión láthatják a díjátadót. A műsor 00.50-kor kezdődik.

Közös nyilatkozatban ítélték el rendezők a fanatizmust és a nacionalizmust

A legjobb külföldi film kategóriában Oscar-díjra jelölt alkotások rendezői közös nyilatkozatot tettek közzé a vasárnapi Oscar-díjátadó gála előtt, amelyben elítélték a "fanatizmus és a nacionalizmus" légkörét az Egyesült Államokban és a világ más országaiban, és Oscar-díjukat az "egység és a szólásszabadság ügyének" ajánlották fel.

Martin Zandvliet (A homok alatt című dán háborús dráma), Hannes Holm (Az ember, akit Ovénak hívtak című svéd film), Aszgar Farhadi (Az ügyfél című iráni alkotás), Bentley Dean (Tanna című ausztrál film) és Maren Ade (Toni Erdmann című német film) nyilatkozatukat az Oscar-díjátadó előtt Hollywoodban rendezett tiltakozó gyűlésen és az amerikai filmakadémián szombaton megrendezett beszélgetésen ismertették.

A legjobb külföldi film díjáért folyó versengést idén beárnyékolja Donald Trump amerikai elnök közelmúltbeli rendelete, amely átmenetileg korlátozza az amerikai beutazást hét országból. Ennek következményeként Aszgar Farhadi iráni filmrendező és forgatókönyvíró bejelentette, hogy az utazási bizonytalanságok miatt nem vesz részt az Oscar-díj átadási ünnepségén.

"Szeretnénk hangot adni annak, hogy egyöntetűen és empatikusan elutasítjuk a fanatizmus és nacionalizmus légkörét, amelyet ma az Egyesült Államokban és oly sok más országban tapasztalunk a lakosság bizonyos rétegeiben és sajnálatra méltó módon vezető politikusok körében" - fogalmaztak a külföldi rendezők.

Függetlenül attól, hogy ki nyeri vasárnap a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjat, "elutasítjuk, hogy határokban gondolkozzunk". "Ezt a díjat minden olyan embernek, művésznek, újságírónak és aktivistának ajánljuk, aki az egység és a megértés elősegítésén munkálkodik, és aki támogatja a szólásszabadságot és az emberi méltóságot" - írták.

Visszavonták Greg P. Russel hangmérnök Oscar-díj jelölését a hangkeverés kategóriában

Visszavonta Greg P. Russel hangmérnök Oscar-díj jelölését hangkeverés kategóriában az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia szombaton, mert a jelölt megsértette a filmakadémia kampányolási szabályzatát, vétett a lobbizási előírások ellen.

A döntést azzal indokolták, hogy "kiderült, Russel felhívta a hangkeverési részleg tagjait még a jelölés időszakában, hogy tudatosítsa bennük munkáját a 13 óra című filmben, amivel nyíltan megsértette a kampányolási szabályzatot, amely tiltja a lobbizást telefonon" - írták közleményükben.
    
Greg P. Russel hangmérnök helyett nem jelölnek mást, a 13 óra három másik hangmérnöke, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush és Mac Ruth versenyben marad az Oscar-díjra.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.