2012. május 2., 17:58

Kormányprogram - Periférián a nemzetiségi oktatásügy

POZSONY. Hiányosnak tartja a kormányprogram nemzetiségi oktatásüggyel foglalkozó részét a Magyar Koalíció Pártja, mivel az ebben a tekintetben csak a szlovák nyelv elsajátításának fontosságát említi.

Szigeti László az MKP oktatásügyi és kulturális alelnöke szerint a kormányprogram csak nagy általánosságban, konkrét feladatok meghatározása nélkül vázolja az oktatásüggyel kapcsolatos feladatokat. Elmondta: még inkább sajnálatosnak tartják, hogy a tervezet a nemzetiségi oktatásügy tekintetében ismételten csak az államnyelv elsajátításának fontosságáról szól.

"Fontosnak tartottuk volna, hogy a kormányprogram tárgyalja a tankönyvek használatának liberalizációját, hogy ne csak a szlovák iskolákban használatos tankönyvek fordításaiból tanulhassanak a magyar iskolák diákjai" - mondta az MTI-nek Szigeti László.

Jelenleg Szlovákiában az a gyakorlat, hogy kizárólag az oktatási minisztérium által jóváhagyott tankönyveket lehet használni. A tankönyvhasználatra vonatkozó szabályozás Fico előző kormányának idején szigorodott. Akkor az oktatásügyi tárca élén a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jelöltje, Ján Mikolaj állt.  "Jelenleg minimális esély van arra, hogy magyar iskolák számára valaki is tankönyvet írjon, mert előbb egy szlovák nyelvűt kell készíteni, amelyet aztán lefordíthatnak" - mondta Szigeti.

Az MKP oktatásügyi és kulturális alelnöke úgy látja, a kormány az oktatásügy terén is folytatja a központosítást.  Erről árulkodnak az oktatásirányítás, -ellenőrzés és az oktatásügy finanszírozása kapcsán tett utalások - véli az MKP alelnöke. Szigeti  szerint ez előrevetítheti azt is, hogy idővel csökken majd az önkormányzatok oktatásügyben betöltött szerepe,  és jogkörei.

Az MKP azt is nehezményezi, hogy az új kormányprogram az oktatásügy finanszírozásával kapcsolatban is feltételesen fogalmaz, azt írja: többletforrások is kerülhetnek az oktatásba, de csak ha azt a költségvetés megengedi. "Az előző Fico-kormány idején még az szerepelt a célkitűzések között, hogy a pedagógusok bérét az átlagbér 1,2-1,4-szeresére szeretnék emelni, ehelyett most előfordulhat, hogy hosszú idő után a mostani lesz az első kormány, amely semmit sem emel a pedagógusok bérein" - mutatott rá az MKP politikusa.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.