2013. szeptember 30., 16:22

Káosz és felkészületlenség – Bírálják a tervezett tantervmódosítást

POZSONY, PÁRKÁNY. Aggódnak az alapiskolák igazgatói az oktatási tárca jövő évi tervezett tantervmódosítása miatt.

Az alapiskolák vezetői egyrészt attól tartanak, hogy nagyon sok nyelvszakos tanár válik feleslegessé, másrészt az intézmények anyagilag, műszakilag és módszertanilag sincsenek felkészülve a bevezetendő politechnikai nevelésre.

Párkányban, az ország egyik legnagyobb létszámú magyar tannyelvű alapiskolájában a központi tanterv módosítása káoszt okozhat, de az oktatás hosszú távú folyamatát mindenképp veszélyezteti. Fodor Zsuzsa, a párkányi Ady Endre Alapiskola igazgatója emiatt átgondolatlan lépésnek tartja a tantervváltoztatást. „Újra korlátozni akarnak bennünket, kevesebb lesz az osztható órák száma” – mondta portálunknak hozzátéve: ezentúl az iskolákra bíznák, hogy bevezetik-e a második idegen nyelvet. Eddig kevés volt a nyelvszakos tanár, most viszont a kelleténél többen lesznek, ha az intézmények megszüntetik a második idegen nyelvet. „Megint káosz kezd uralkodni ezen a téren. Talán kicsit több időt kellene hagyni az iskoláknak” – mutatott rá.

A tervezett változások a szlovák tannyelvű alapiskolákat is hátrányosan érintik. Ráadásul azok az intézmények, ahol a politechnikai nevelést kísérleti jelleggel vezetné be a minisztérium, szakképzett oktatók, műhelyek és gyakorlótermek híján képtelenek ezt megvalósítani. Főleg ha alapvető iskolaszerekre és bútorokra sincs pénzük.

Adriana Laczaová, a párkányi szlovák tannyelvű alapiskola igazgatója hangsúlyozta: nem lehet csak úgy elbocsátani a tanárokat, ha jövőre más szakképzettségű pedagógusokra lesz szükség. Véleménye szerint a tervezett tantervmódosítás átgondolatlan, készítésekor nem vették figyelembe az intézmények helyzetét.

A leendő politechnikai képzésnek még a tantervvázlatai sem készültek el. Az igazgatók szerint egyelőre senki sem tudja, mi lesz a tantárgy fő anyaga, miképp és egyáltalán miből oktatják majd. A felmerült aggályokkal kapcsolatban Renata Vitková, az oktatásügyi minisztérium sajtóosztályának munkatársa elmondta: a javasolt módosítások kapcsán jelenleg nyilvános vita folyik, amely október 31-ig tart. Csak ennek lezárulta és kiértékelése után készül el a végleges változat.

Ami a politechnikai nevelés bevezetését és az iskolák felkészítését illeti, egy uniós társfinanszírozású projekt valósul meg, amely a munkaerőpiac időszerű szükségleteire összpontosít - magyarázta Vitková. A programban 500 iskola vesz részt, összesen 1000 pedagógust képeznek át. A projekt keretében 49 iskolában a tantermek műszaki felszerelését is biztosítják, amennyiben ezek az intézmények szerződésben kötelezik magukat a politechnikai órák számának emelésére – fejtette ki.

Az oktatási tárca nem adott választ arra, mi lesz a feleslegessé váló nyelvszakos tanárokkal, illetve hogy mennyi idő alatt lehet ezer pedagógust átképezni a politechnika oktatására. Továbbá arra sem derült fény, hogy a fennmaradó 451 iskola miként tudja majd biztosítani a politechnikai oktatást.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.