2013. szeptember 17., 21:18

Interaktív oktatás pro és kontra

LOSONC. Az idei tanévben 1000 digitális osztály kialakítását tervezi az oktatási minisztérium. A Losonci Kármán József Alapiskolában már évek óta használnak interaktív táblákat a tanítási órákon.

 

Az interaktív tábla érzékeli az érintéseket, a géphang pedig rögtön értékeli a diák teljesítményét. Felületén kézzel és speciális tollal is lehet dolgozni. A Losonci Kármán József Alapiskola kiselsősei ilyen táblán tanulnak írni és olvasni. A gép előrajzol, a rosszul sikerült betűminták azonnal törölhetőek, de el is lehet őket menteni, így a szülői értekezleteken a gyerkőcök teljesítményét a pedagógus meg tudja mutatni. A táblának azonban rengeteg egyéb funkciója van.

Erdélyi Gabriella pedagógus szerint a gép leköti a diákokat. "Úgy az előre legyártott szoftver, mint a tanár által elkészített képanyagok nagyon nagy motiváló erővel bírnak. A gyerekek sokkal jobban viselkednek, hogy kijöhessenek a táblához" – mondta portálunknak.

A losonci alapiskolában jelenleg 8 ilyen nagy tudású interaktív tábla van. Idővel csatlakoztatni szeretnék őket az ún. tabletekhez. Ha ez megtörténik, nem lesz szükség a dolgozatíráshoz papírra sem. A digitális tanítást az oktatási minisztérium is támogatja.

"Az iskoláknak szánt didaktikus interaktív táblák és elektronikus palatáblák beszerzéséhez most készítjük elő a versenykiírást. Lépésről lépésre haladunk. A felszerelésekre EU-s forrásból szeretnénk pénzt szerezni, a kiadásokat abból fedeznénk" – nyilatkozta Michal Kaliòák, az oktatási minisztérium szóvivője. 

Vannak, azonban, akik ellenzik a műszaki eszközök alkalmazását a tanítás során. Zsélyi Katalin a rimaszombati református gimnázium esztétikát és szlovák nyelvet oktató tanára a hagyományos tanítás híve. "Nagyon kevés alkalom van arra, hogy odafigyeljünk egymásra, beszéljünk, és megint csak azt hozom elő, hogy nevelni. Nevelni arra, hogy ne gyorsan akarjunk élni, hogy ne rohanva oldjunk meg dolgokat, hanem odafigyelve egymásra" – hangoztatta.

A legtöbb gyerek ma már szívesebben csetel, mint beszélget. A virtuális felületeken bátrabban nyilvánítanak véleményt, ám nem látják a közvetlen reakciót, nem tudják felmérni szavaik súlyát, miáltal fontos tapasztalatoktól esnek el. Csanik Gál Gabriella pszichológus elmondta: azoknál, akik felkeresik, szinte minden esetben kiderül, hogy túl sok időt töltenek a számítógép előtt. Ezt pedig megsínylik a valódi kapcsolatok.

"A számítógép által tulajdonképpen élményekkel is gazdagodik és nagyon sok információhoz is hozzájut, amiket egyébként nagyon nehezen találna meg máshol, ezek lehetnek a pozitívumai is. Másrészről viszont a reális élettől való menekülést is jelenti, és ezért gyakoribb például a depresszió, illetve a szorongásos zavar azoknál a gyerekeknél, akik gyakran ülnek a gép előtt" – magyarázta a pszichológus.

Csanik Gál Gabriella szerint tanácsos időben korlátozni a géphasználatot, mert ha a függőség kialakul, sokkal nehezebb a gyermeknek izgalmas alternatívát felkínálni. Egyébként meglepő módon a világ legjobb számítógépes programfejlesztői közül sokan választanak gyereküknek konzervatív oktatási módszereket preferáló iskolát. A számítógép-ismeret ugyanis gyorsan bepótolható, de az eltompult kreativitást a gyermekekben nehéz feléleszteni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.