Húsz éves a rozsnyói Meseszínház
"Úgy gondoltuk, hogy kiszinesítjük a 20. színházi évadot. Azt találtuk ki, hogy ezt a jubileumi idényt úgy ünnepeljük, hogy több bábszínházat is vendégül látunk a mi bemutatónk mellett. Az első ilyen alkalom a sepsiszentgyörgyi bábszínház turnéja, amit itt kezdtünk Rozsnyón és ezzel együtt 8 alkalommal adták elő a Rest legényről szóló előadást illetve a Három kismalacot" - mondta portálunknak Badin Ádám a Meseszínház vezetője.
A Meseszínház és a sepsiszentgyörgyi Cimborák barátsága közel 10 esztendeje kezdődött.
"Abban a szerencsében részesültem akkor, amikor a Meseszínház nálunk járt, hogy egy fesztivált szerveztünk: Mesélő Háromszék címmel. 2010-ben jártak nálunk. Leosztottuk a szerepköröket, és én foglalkoztam velük, én voltam a házigazdájuk" - mesélte Nagy Lázár József sepsiszentgyörgyi bábszínész. "Körbejártuk Háromszéket: Sepsiszentgyörgy, Kovászna, Vargyast. Elképesztő volt a siker és nagyon jól éreztük magunkat. Akkor megfogalmazódott hogy ide kéne jönnünk."
Végül a Betlhen Gábor Alapítvány pályázati támogatásának segítségével jött létre a Sepsiszentgyörgyiek első felvidéki turnéja.
A Rest legényről szóló bábelőadásuk magyar népmesefeldolgozás alapján készült. Az előadásban ötvöződött az asztali bábjátszás és az árnyjáték technikája. A sajátos képi világ mellett, a hangulatok megteremtésében a népzene kapott hangsúlyos szerepet. Amíg a rozsnyói óvodásokat az árnyjáték látványa fogta meg, addig a pelsőci diákokat a rest legény figurája gondolkodtatta el.
A vendégelőadások mellett az új színházi évadban a Meseszínház folytatja tovább a tavaly elkezdett világi népmesekincs bábjátékos adaptációját.
"Új színházi bemutatót készítünk, ami nagyon érdekes dolog lesz. Ugyanis a magyar népmesék feldolgozása mellett, elindítottunk egy világi népmesekincs sorozatot. Aminek már néhány szegmensét láthatta a közönség" - mondta Badin Ádám. Most Amerikába látogatunk az indiánok közé. Indán népmesét fogunk bemutatni, aminek az érdekessége, hogy Cseh Tamás, hires dalnokunk mesekönyvéből van, a Csillagokkal táncoló Kojot-ból, amit ő gyűjtott össze. Érdekes előadásnak nézünk elébe. Rozsnyói Czakó József szerzi a zenéjét, Groschmid Erik kecskeméti bábtervező tervezi a bábokat. December környékén szeretnénk bemutatni az előadást" - részletezte a terveket Badin.
Az évad következő részében az Arany János Emlékév kapcsán Dsupin Pál és Csergő-Herczeg László: Arany János daloskönyvének bemutatója szerepel, majd áprilisban a több napos Pöttöm Mesefesztiválra készülnek.
A Meseszínház a hagyományos bábjátszás technikáit ötvözi élő szereplős színházzal, előadásaikban jelentős szerepet kap a népzene. A színház repertoárjában 12 mesejáték szerepel. Előadásaikkal ma már ismertek az egész Kárpát medencében. Rangos díjak tulajdonosai. Az idén a társulat Németországban kapta meg a Tolerancia és a nemzetek közötti megértés díját, Badin Ádám pedig Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.