2013. november 18., 09:53

Hogyan kezelhető a mióma?

BUDAPEST. A mióma a leggyakoribb nőgyógyászati jóindulatú daganat, a fogamzóképes korú nők mintegy 20-25 százalékát érinti. Gyakran tünetmentes, de súlyos panaszokat is okozhat.
Gyakorlatilag sima izomcsomóról van szó, amely növekedhet a méh ürege felé, a méh falán belül, valamint a méhből kifelé a hasüreg irányába. A mérete is igen változó, lehet néhány milliméteres, de akár a hasüreg jelentős részét is kitöltheti.

Kialakulásának oka még nem teljesen tisztázott. Valószínűsíthető, hogy a genetikai tényezők mellett hormonális háttere is van, leginkább a petefészek rendellenes működésével hozzák kapcsolatba. Erre utal, hogy a menopauzában, a petefészek eltávolításával vagy a változókor mesterséges, gyógyszeres előidézésével a daganatok növekedése megáll, méretük csökken.

A mióma gyakran tünetmentes, sokszor véletlenül fedezik fel, például nőgyógyászati szűrővizsgálat vagy ultrahangos vizsgálat során - írja az otvenentul.hu. A méh falából kifelé növő mióma nem okoz különösebb gondot, a legrosszabb változat az, amikor a daganat a méh belső felszíne felé tör. Az ilyen típusú miómában érintett betegek általában vérzészavart, görcsös menstruációs tüneteket tapasztalnak. A befelé növő csomó a méhnyálkahártya normális növekedését is megzavarhatja, emiatt a menstruáció rendje is felborul, szokatlanul bő- vagy a ciklust nem tartó vérzés léphet fel. A daganat végül a teherbe esést is megakadályozhatja, illetve vetélést, koraszülést okozhat.

A megfelelő kezelési módszer megválasztásához mindenképpen nőgyógyász szakemberrel kell egyeztetni, figyelembe véve a mióma méretét és elhelyezkedését, növekedésének sebességét, a panaszok típusát, erősségét és gyakoriságát, a fájdalomérzetet. Tünetmentes állapotban elégséges lehet a rendszeres nőgyógyászati és ultrahangos ellenőrzés. A panaszokat okozó mióma kezelésére alapvetően kétféle, sebészeti vagy gyógyszeres eljárás alkalmazható.

A mai modern szemlélet szerint első választandó alternatíva az endoszkópos technika, de a hiszterektómia (a méh eltávolítása) is nagyon gyakran alkalmazott sebészeti beavatkozás. Ez a műtét történhet hasi vagy hüvelyi úton, az utóbbi esetén lényegesen lerövidül a felépülés ideje. Ha a páciens még szeretne gyereket, akkor csak a daganatot távolítják el, és a méh megmarad. A betegek jelentős részénél lehetőség van az embolizáció módszerének alkalmazására. Ilyenkor a miómák vérellátását biztosító ereket elzárják, ezzel csökkentik a daganat vér- és oxigénellátását, így a mióma mérete csökken.

Gyógyszeres lehetőségek egyre szélesebb köre biztosítja a miómák méretcsökkenését vagy a vérzés csillapítását illetve a ciklusproblémák rendezését a műtétet megelőzően. Ezzel kapcsolatban részletes információval a kórtörténet ismeretében a nőgyógyász szakorvosok adnak felvilágosítást.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.