Felvidéki vándorkiállításon a XVI. Nemzetközi Magyar Fotópályázat legszebb képei
A komáromi megnyitón Stubendek László polgármester, a Csemadok komáromi alapszervezetének elnöke köszöntötte a jelenlevőket, majd hangsúlyozta a Komáromi Helios Fotóklub tárlatrendezés terén végzett érdemeit. Nagy Tivadar mérnök, a Magyar Fotóművészek Világszövetsége alelnöke és a nevezett fotóklub elnöke üdvözlő szavai után a házigazdával folytatott sokéves együttműködésért, illetve a Csemadok Galéria rendszeres használatáért mondott köszönetet, majd Stubendeknek emlékül átadott egy katalógust, amely a kiállítás képeit tartalmazza.
Nagy Tivadar egyebek mellett elmondta, hogy a Magyar Fotóművészek Világszövetsége által 16. alkalommal rendezett fotópályázatra a tavalyi évhez hasonlóan idén is 3 kategóriában lehetett fényképeket nevezni. „Mivel 2016-ban gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulóját ünnepeljük, ezért idén a hagyományos (általános, színes, monokróm) kategória mellett Gróf Széchenyi István élete és munkássága elnevezésű kategóriát is hirdettünk. A Világszövetség – az alapvető céljaival összhangban – idén is nagy hangsúlyt helyezett a magyarság hagyományainak, illetve népi kultúrájának bemutatására, így ebben az évben a Népi magyar építészet kategóriába is vártuk az alkotásokat“ – fejtette ki Nagy Tivadar. Hozzátette: ez alkalommal 8 ország (Svájc, Izrael, USA, Lengyelország, Szerbia, Románia, Magyarország és Szlovákia) 102 fotográfusának 803 fotója közül 158 fényképet tartott kiállításra alkalmasnak a háromtagú szakmai zsűri.
A felvidéki fotósok közül 6 szerző fotói kerülhettek be a több hazai helyszínén megtekinthető, 45 képből álló válogatásba. A zsűri által most legsikeresebbnek tartott érsekújvári Toldi Zorán 4 művét válogatták be a tárlat anyagába, továbbá a komáromi Prezmeczky Péter, a naszvadi Holop Ferenc, a lévai Mészáros Lajos, a lakszakállasi Virágh Mária és a bősi Bátky Tamás 1-1 képe tekinthető meg a kiállításon. Rajtuk kívül a pályázaton részt vett még a perbetei Varga Tibor és az ógyallai Svitek György is. Nagy Tivadar mindnyájuknak szeretettel gratulált és alkotómunkájukhoz további sok sikert kívánt.
A megnyitó ünnepségen többek között jelen volt Petheő Attila, a Csemadok komáromi járási elnöke, Jana Maèicová, a Komáromi Területi Népművelési Központ szakelőadója és több városi képviselő is.
A Szlovákia első 3 fotóklubja között 57 évvel ezelőtt alakult, jelenleg 24 tagú Komáromi Helios Fotoklub elnöke portálunknak elmondta: a beküldött pályaművek budapesti kiértékelése után előbb a dunaszerdahelyi Csallóközi Népművelési Központ Nova Galériájában, majd a naszvadi kultúrházban volt megtekinthető a válogatás. „Ez az anyag december 14-én 17 órától január 9-ig a lévai Reviczky Házban, január 11-én 16 órától február 6-ig pedig a párkányi városi művelődési központ Barta Gyula Galériájában tekinthető majd meg. Mivel érsekújvári rendezők is érdeklődést mutattak a válogatás iránt, előfordulhat, hogy utólag majd egy ottani helyszínt is beiktatunk“ – fejtette ki.
Nagy Tivadar örömmel számolt be arról, hogy nem csak a világszerte élő magyar fotóművészek együttműködése példa értékű, hanem e téren már a visegrádi négyek (V4) fotográfusai között is baráti-szakmai kapcsolatok szövődtek, illetve mélyülnek el. „2016. június 11-én Rózsahegyen (Ružomberok) négy nemzeti fotográfiai szervezet – a Szlovák Fotográfiai Szövetség, a Cseh Fotográfiai Szövetség, a Lengyel Fotóművészeti Szövetség és a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége – képviselői egy közös együttműködési memorandumot írtak alá. E szervezetek megállapodtak a kulturális, társadalmi és művészeti tevékenységek terén a közös és kölcsönös együttműködésről. Célul tűzték ki az egyéni és kollektív kiállítások szervezését és elősegítését minden résztvevő országban, továbbá az együttműködést a fotográfiai és grafikai pályázatok, illetve bemutatók nemzetközi zsűrizésében. Közösen segítik elő az ismeretgyarapító szemináriumok, előadások, tanfolyamok, workshopok és bemutatók megvalósulását. A megállapodásban foglalt tevékenységek egyaránt kiterjednek a gyermekek, fiatalok és felnőttek körére, különös figyelemmel a fogyatékkal élőkre, az idősekre és a nemzeti kisebbségekre. A kitűzött célok elérése érdekében a nemzeti szervezetek a szakmai, a szervezeti és az intézményi hátteret biztosítják. A kölcsönös megállapodás eredményeként tervezett hosszú távú együttműködés elősegítheti a résztvevő országok nemzetközi kulturális és művészeti kapcsolatainak bővítését“ – zárta tájékoztatását.