2012. november 8., 09:03

Felvidéki győztesek a határ menti szociofotó-pályázaton

BUDAPEST. A budapesti DocuArt Kocsiszínben került sor a Szociográfia, szociofilm és szociofotó a magyar-szlovák határ mentén című pályázat eredményhirdetésére.

  

Letenyei László, a BCE Innovációs Központ munkatársa elmondta: jelenleg nincs szociográfiai képzés, nem léteznek gyűjtemények, illetve gyűjtőhelyek a szociográfiák és a szociofilmek számára. „Mi azt vállaltuk fel, hogy legyen egy olyan hely, legyen egy olyan központ, amelyik Magyarországon és Szlovákiában – és reményeink szerint aztán szerte Közép-Európában – ezeket a kezdeményezéseket gyűjti” - hangoztatta.

A program vezető partnere a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet volt, amelyhez három budapesti intézet csatlakozott. „Főleg azokra a munkákra terjed ki a figyelmünk, amelyek a határ menti régiókkal foglalkoznak. Tulajdonképpen az a célunk ezzel a pályázattal, hogy ne csak a régi dolgokkal foglalkozzunk, de új munkákra is ösztönözzük az embereket” – mondta a Hírek.sk-nak Nagy Myrtil projektmenedzser, a Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa.

A pályázatra 7 szociográfiai mű, 24 szociofilm és 26 szociofotó érkezett. A pályaműveket szakértői zsűri bírálta el, és műfajonként a legjobb három művet emlékplakettel jutalmazta.

„Mivel szociofotóról van szó, nemcsak az egyedi képeket és azoknak az esztétikai minőségét mérlegeltük, hanem a társadalmi mondanivalót is. Ezért elkülönítettünk sorozatokat, sorozatképeket és egyedi képeket. Ezek beszámolnak a határ mindkét oldalán azokról a társadalmi jelenségekről, amelyek napjainkat jellemzik” – magyarázta Lengyel György, a fotókat értékelő zsűri elnöke hozzátéve: a képek a szociofotó hagyományainak megfelelően a hétköznapok világát, és gyakran a szegénységet mutatják be.

A szociofotókat két alkategóriára, egyedi képekre és képsorozatokra osztották. Az előbbit a lakszakállasi (Sokolce) Virágh Mária nyerte Csendes beletörődés, illetve Hontalanul és Belefáradva című képeivel.

A képsorozat alkategóriában a zsűri döntése alapján két alkotó kapta megosztva az első díjat: Gyetvai Zoltán Az én Gömöröm című sorozataiért, valamit Elekes Györgyi a szlovákiai és észak-magyarországi cigánytelepeket ábrázoló sorozatáért.

„Elsősorban a paraszti kultúra maradványait, annak a mai világban való megtestesülését, előfordulását igyekszem valamilyen szinten összeszedegetni és megörökíteni” – mutatott rá Gyetvai Zoltán. A losonci fényképész hozzátette, nem tudatosan készít szociofotókat.

A Földgömb című folyóirat több társadalmi témájú riportjáért és képsorozatáért, illetve Haraszti Gyula Tízórai szünet a fővárosi iskolaudvaron című képéért különdíjban részesült. A szociofotó-pályázat győztes alkotásait a helyszínen is megtekinthették az érdeklődők. Ezeket a közeljövőben a Corvinus Egyetemen is kiállítják.

A szocifilm kategóriában a beérkezett huszonnégy pályaműből húsz felelt meg a kiírásnak. „Volt olyan film, ami annyira markánsan fogalmazta meg a szegénység és a nyomor kategóriáját, hogy az egyszerűen megdöbbentő erővel hatott a zsűrire” – tudtuk meg Czibula Csabától, a szociofilm-zsűri elnökétől. A filmek értékelésénél elsősorban a dramaturgiai, a filmezési, az operatőri és a szerkesztési munkát vették alapul. Ebben a kategóriában Kiss Anna győzött Allah minden napján szaladnak a lovak című munkájával.

Szociográfia kategóriában Tamáska Máté részesült első díjban a Külvárosok hídja című művéért, illetve Kassáról és Tornáról írt munkáiért.

A program 2013 januárjában lezárul, viszont a részt vevő partnerek keresik annak lehetőségét, hogy a kezdeményezés tovább folytatódjon, és a jövőben is lehetőséget adjon hasonló alkotások bemutatására.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.